Podľa CNBC je Doximity v poslednom čase zaplavovaná konšpiračnými teóriami a neoverenými informáciami práve zo strany lekárov.

Zopár faktov o Doximity

Pri pohľade na siete ako Facebook, kde dezinformácie prekvitajú, by to nebolo nič nezvyčajné. Doximity je však určená výhradne profesionálnym medicínskym pracovníkom z USA a každý používateľský účet je v otázke identity overovaný. Dôkazom povolanosti je napríklad medicínska licencia, odznak, odpovede na kontrolné otázky a podobne.

Sieť vznikla v roku 2010 a v júni 2021 začala verejne predávať svoje akcie (IPO), vďaka čomu raketovo vyštartovala na hodnotu 10 miliárd dolárov. Počet členov by mal byť aktuálne 1,8 milióna, pričom toto číslo má zahŕňať približne 80 percent všetkých lekárov v Spojených štátoch.

Správa o zaplavovaní siete Doximity, ktorá sama seba označuje za LinkedIn pre lekárov, konšpiráciami a dezinformáciami spôsobila pád jej akcií o päť percent.

Čo sa to na sieti deje

Doximity neumožňuje svojim členom zverejňovať príspevky. Funguje na princípe prúdu mediálnych informácií prispôsobených osobným preferenciám a špecializácii konkrétneho používateľa. Lekár tak môže dostávať aktuálne informácie na základe svojich záujmov a môže ich okomentovať.

Práve v komentároch je kameň úrazu. Sieť síce pravidlami zakazuje šírenie dezinformácií, no v komentároch sa môže každý vyjadriť slobodne. Príspevky, ktoré sa týkajú ochorenia covid-19 majú množstvo komentárov, pričom ostatné témy údajne zívajú prázdnotou.

intel
Neprehliadnite

Intel má v pláne stať sa do roku 2025 opäť svetovým lídrom vo výrobe čipov

Podľa doktora Paula Malarika, bývalého psychiatra, ktorý sieť používa a ako dobrovoľník pomáha s výrobou a aplikáciou vakcín proti covidu, je úroveň dezinformácií občas až „na úrovni mikročipov vo vakcínach“. Podľa neho je množstvo komentárov na Doximity veľmi blízko tejto úrovni konšpirácií.

Dezinformácie vychádzajú zvnútra

Zdá sa, že aj medzi medicínsky vzdelanými ľuďmi sa nájde množstvo takých, čo verí nespoľahlivým zdrojom informácií. Sieť im umožňuje v komentároch informácie zdieľať a šíriť ďalej. Keď vychádzajú od kolegov, v očiach lekárov isto pôsobia dôveryhodne.

Členovia siete označujú vakcíny proti covidu-19 za experimentálne, neoverené a smrtiace. Zdôrazňujú, že protilátky získané z prekonaného ochorenia sú efektívnejšie, než mRNA vo vakcínach, ktorá stimuluje imunitný systém na produkciu špecifických proteínov na boj proti covidu.

Vakcíny založené na mRNA sú v USA schválené FDA (vládna agentúra na Správu potravín a liečiv). Schválenie prebehlo núdzovo zrýchlene, no klinické testy potvrdzujú, že sú vakcíny proti covid-19 vysoko účinné a CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení) ich odporúča všetkým vo veku nad 12 rokov.

FDA – Správa potravín a liečiv
FDA je vládna agentúra USA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, potravinových doplnkov, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov v krajine. Sústreďuje sa na vynucovanie práva a niektoré z jej činností nesúvisia priamo s jedlom či liečivami. Reguluje tiež predpisy v otázkach laserov, mobilných telefónov či kondómov. Podlieha hlavnej komisárke Janet Woodcock, prezidentovi a americkému senátu.

Rýchlosť schválenia v záujme zachraňovania životov však stačí konšpirátorom aj z radov lekárov na to, aby vakcíny označili za experimentálne a neoverené. Prezident J. Biden a šéfka CDC Rochelle Walensky sa v tejto súvislosti zhodli na tom, že súčasná situácia je „pandémiou nevakcinovaných“.

CDC – Centrum kontroly a prevencie chorôb
Ide o národný inštitút Spojených štátov amerických pre verejné zdravie. Patrí pod ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti a jeho hlavným cieľom je ochrana verejného zdravia nielen v USA, ale aj celosvetovo. Sústreďuje sa na boj proti infekčným chorobám, patogény v strave, zdravie v súvislosti so životným prostredím, prevencii zranení, vzdelávaniu občanov, výskumu, ale aj vzdelávaniu v oblasti neinfekčných chorôb ako cukrovka či obezita.

Vyvrátenie pravdivosti dezinformácií ich nezastaví

Doktor Malarik ukázal serveru CNBC niektoré konkrétne príspevky a ich obsah je skutočne zarážajúci. Nemenovaný chirurg zverejnil napríklad komentár o tom, že „vakcíny proti covidu-19 už zabili viac ako 4-tisíc ľudí“. Ide o vyvrátené tvrdenie, s ktorým prišiel moderátor Tucker Carlson na Fox News. Spomínaný chirurg ďalej píše, že „schválenie vakcíny, ktorá zabila už viac ako 4-tisíc ľudí, je čin podobný vražde“.

Na tomto príklade dobre vidno, ako dezinformácie fungujú. Človek, ktorý uverí nepravdivej informácii, ju následne šíri ďalej a vďaka kognitívnej disonancii nie je ochotný prijať fakty z overených zdrojov. Jeho vnímanie sveta sa zmení a ďalšie nepravdy sa pridávajú k tej prvej ako sneh na snehovú guľu.

Čo je kognitívna disonancia
Výraz kognitívna disonancia sa v psychológii používa na vyjadrenie negatívnej reakcie na novozískané informácie či skúsenosti protirečiace predchádzajúcej predstave alebo vedomosti danej osoby. Nová informácia, ktorá odporuje jej predstave, vyvolá nepríjemný pocit a túžbu zbaviť sa ho. Ide o nevedomú reakciu na rozpor medzi osobnými postojmi a skutočným stavom vecí. Inými slovami – človek má tendenciu veriť informáciám, ktoré súhlasia s tým, čomu už raz uveril. Bez ohľadu na pravdivosť danej informácie.

Pre sociálne siete sú konšpirátori veľkou výzvou

Sieť Doximity má 10. augusta vytvoriť správu o ziskoch za posledný kvartál. Zdá sa, že sa problém s dezinformáciami na jej profite odzrkadlí, no aj tak by mala vykázať po IPO až 77-percentný nárast tržieb. Vodou na konšpiračný mlyn je aj fakt, že väčšinu príjmov siete tvorí marketing v spolupráci s farmakologickými firmami a nemocnicami. V ich očiach je preto sieť zaujatý zdroj.

Sieť Doximity umožňuje lekárom bezpečne kontaktovať pacientov pomocou videohovorov
Zdroj: doximity.com
Sieť Doximity umožňuje lekárom bezpečne kontaktovať pacientov pomocou videohovorov

Problém s dezinformáciami nie je žiadna novinka. Pred nedávnom sa prezident Biden pustil do kritiky sociálnych sietí, hlavne Facebooku, ktorý podľa neho nerobí dostatok proti šíreniu hoaxov. Sieť sa proti tomu prudko ohradila tvrdením, že v poslednom čase ruší množstvo účtov zverejňujúcich takéto fakticky neoverené príspevky.

Mark Zuckerberg v súvislosti s jeho novým virtuálnym metavesmírom k téme povedal, že je boj podobný, ako boj so zločinom vo veľkomeste. Podľa neho každý chápe, že sa z pomyselného mesta zločin nikdy nepodarí celkom odstrániť.

Problém máme aj na Slovensku

Šírenie dezinformácií a konšpirácií zo strany medicínskych pracovníkov v súvislosti s covid-19 sa nevyhýba ani našej krajine. Známy je napríklad praktický lekár Peter Lipták, ktorý obhajoval sovietsku okupáciu Československa, tvrdí, že žiadny koronavírus neexistuje, nikto na svete naň nezomrel a je podporovateľom kontroverznej politickej strany ĽSNS.

Riešenie situácie si však musí poskytnúť každý sám. Objektívne možno konštatovať, že internet je plný dezinformácií, hoaxov, neprávd, poloprávd a konšpirácií. Sociálne siete sú nekorunovanými kráľmi tohto chaosu.

Ktorým zdrojom dôverovať a ktorým nie, by mala byť otázka vlastnej psychohygieny. Keď však dezinformácie vychádzajú aj z radov lekárov, vyriešiť tento hlavolam je čoraz ťažšie. Pravda sa stáva stále hlbšie zakopaným psom.

Cruise robotaxi
Neprehliadnite

Dočkáme sa robotaxíkov? Google, MS, Apple a Amazon zrejme investovali do nesprávnej technológie