Pre Maroko je stavba elektrárne veľkou udalosťou. Prvú časť elektrárne s názvom Noor 1 spustil marocký kráľ Muhammad VI., ktorý zároveň položil základný kameň druhej fázy projektu, približuje udalosť portál The Guardian.
Inštalovaný výkon elektrárne s názvom Ouarzazate dosiahne 580 megawattov. Krajina ušetrí stovky tisíc ton uhlíkových emisií ročne. Elektráreň funguje na princípe parabolických zrkadiel, ktoré zohrievajú médium v oceľových potrubiach. Tie ústia do tepelného zariadenia, v ktorom sa médium zmieša s vodou. Vytvorená vodná para roztočí turbíny generátorov, ktoré produkujú energiu. Zrkadlová technológia je drahšia a menej rozšírená. Hlavnou výhodou tejto technológie je, že dokáže produkovať elektrinu aj po západe slnka.
„Pre Afriku je to veľmi významný projekt,“ povedala pre portál Worldbank.org Mafalda Duarte, manažérka Klimatických investičných fondov Svetovej banky. Tie do projektu v celkovej hodnote 9 miliárd dolárov (8 miliárd eur) investovali 435 miliónov dolárov (387 miliónov eur). „Tento štát ukazuje skutočné líderstvo a zároveň znižuje cenu zrkadlovej technológie,“ dodáva M. Duarte.
Maroko chce do roku 2020 vyrábať 42 percent elektriny z obnoviteľných zdrojov. V novembri bude Maroko hostiť ďalšiu konferenciu o klimatických zmenách. Na nej chce predstaviť svoj ambiciózny plán výroby 52 percent elektriny z obnoviteľných zdrojov do roku 2030. „V nasledujúcom období sa objaví množstvo projektov, ktoré nám pomôžu k dosiahnutiu nášho cieľa,“ povedal počas klimatickej konferencie v Paríži minister pre energetiku Abdelkader Amara.