Oproti bratislavskému bude vo východnej metropole umiestnený novší model BitXatm – Sumo PRO, ktorý okrem vkladov hotovosti a následnej zmene eur na bitcoiny ponúkne aj možnosť výberu peňazí. Cena základného modelu sa začína na 4 680 eurách.

Maroš Halama zo spoločnosti Decentral plan ale hovorí, že finančná návratnosť nie je to, prečo sa rozhodli do projektu ísť. „Prioritná otázka nie je ani tak v čo najrýchlejšej návratnosti, ale v presvedčení, že doba už je na takýto ekonomický projekt pripravená,“ hovorí pre TREND.sk.

O chýbajúci dopyt po službách takéhoto automatu sa neobáva. „Pokiaľ by sme neverili v záujem, s takýmto projektom by sme nezačali,“ dopĺňa. Dodáva pri tom, že vďaka obojsmernosti bankomatu ponúka viacero možností využitia a preto by mal prinášať viac ziskov ako ten v Bratislave.

Pri rozhodovaní sa, či projekt spustiť, zohralo úlohu aj mierne mestské vlastenectvo. „Všetci sme hrdí Košičania a preto sme chceli okrem iného domovskú adresu v priamom susedstve Hlavnej ulice, Auparku, biznis hotela. Košice sú navyše inkubátorom, baštou vzdelanosti, mestom s denným leteckým spojením do Londýna a bolo aj Európskym hlavným mestom kultúry,“ popisuje M. Halama.

Okrem bankomatu aj vzdelávanie ľudí

Plánovaná je aj ďalšia expanzia v podobe ďalších automatov, ale aj projektov spojených s touto virtuálnou menou. Medzi tie patrí vzdelávanie spoločnosti, zvyšovanie finančnej gramotnosti ľudí a šírenie pozitívneho efektu na voľný obchod bez zúčastnenia tretej strany, ktorá si napríklad účtuje poplatky za transakcie.

„Chceli by sme prostredníctvom vzdelávacích prednášok a seminárov priblížiť problematiku bitcoinu, predstaviť jeho prednosti v technickej a informačnej dobe a ukázať ľuďom inovatívne možnosti investovania bez pomoci brokerov či strácania času sledovaním burzy,“ popisuje plány ďalšieho rozvoja M. Halama.

Majiteľ bitcoinomatu: Košice chceme dostať na bitcoinovú mapu sveta

Bitcoin bankomat BitXatm Zdroj: BitXatm.com

Bitcoiny môžu pomôcť, no treba si dávať pozor

Americký úrad pre finančnú ochranu spotrebiteľov (CFPB) nedávno varoval pred rizikami spojenými s používaním virtuálnych mien, ako je napríklad bitcoin. Poukázal na ich nestále kurzy a upozornil, že tieto meny bývajú terčom hackerov a podvodníkov a nepodliehajú federálnemu ochrany vkladov.

Úrad zároveň oznámil, že začne prijímať sťažnosti spotrebiteľov týkajúce sa práve virtuálnych mien. Podľa riaditeľa úradu Richarda Cordraye spotrebitelia používaním virtuálnych mien "vstupujú na divoký západ". R. Cordray ale podľa agentúry AP pripustil, že tieto meny môžu uľahčiť internetové finančné transakcie.

Skupina Bitcoin Foundation, ktorá podporuje bitcoin ako alternatívne platidlo, uviedla, že oceňuje, že úrad CFPB "informuje spotrebiteľov bez toho aby ich strašil". "S novými technológiami sú spojené riziká pre spotrebiteľov. Vyvážené vzdelávacie materiály vládnych úradov môžu pomôcť zvýšiť informovanosť spotrebiteľov," uviedol Jim Harper z Bitcoin Foundation.

Mena bitcoin vznikla v roku 2009 a je navrhnutá tak, aby ju nikto nemohol akokoľvek ovplyvňovať, teda ani vlády a centrálne banky. Kurz bitcoinu je ale vysoko nestabilný a úrad CFPB vo svojej správe upozorňuje, že tento rok sa kurz meny počas jediného dňa prepadol až o 80 percent. J. Harper však tvrdí, že takáto kolísavosť by sa mala počas desiatich až pätnástich rokov vytratiť, keď sa používanie virtuálnych mien stane bežnejšou záležitosťou.

Virtuálne meny si tento rok vyslúžili veľkú pozornosť po februárovom krachu burzy Mt. Gox, keď sa z účtov zákazníkov stratili bitcoiny v odhadovanej hodnote 650 miliónov dolárov.

ČTK