Aj keby ste neboli fanúšikom Applu, musí hádam každý oceniť prácu Johna Ivea a jeho tímu dizajnérov. MacBook vyzerá veľmi elegantne a prepracovane do posledného milimetra. V spolupráci s inžiniermi sa im podarilo do extra kompaktného tela (28 x 19,7 x 0,4-1,3 cm) natlačiť veľa.
Je menší a ľahší, než 11,6-palcový MacBook Air a napriek tomu má o 0,4 palcov uhlopriečky viac. Nehovoriac o (temer) dvojnásobnom rozlíšení obrazovky. A či to pre niekoho vyzerá gýčovo alebo nie, zlaté prevedenie je podľa nás dobrým marketingovým ťahom. Už roky sa vážnejšie, no hlavne ironicky hovorí, že majitelia Apple produktov sa radi odlišujú.
Reakcie technologických novinárov, ktorí mali možnosť si aspoň na chvíľu vyskúšať nový MacBook, sú pozitívne. Samozrejme, každý je uchvátený z rozmerov a hmotnosti, jemnosť obrazovky si tiež pochvaľujú. Tri parametre sa ale pretriasajú viac než ostatné.
Klikanie bez klikania
Jednoznačne si bude musieť každý zvykať na novú klávesnicu a trackpad. Kvôli hrúbke museli navrhnúť nový druh kláves. Bežné ultrabooky používajú takzvanú nožnicovú konštrukciu, kedy každá klávesa akoby stláčala miniatúrne nožnice. To ale malo spôsobovať kolísanie. S novou „motýľou“ konštrukciu je klávesa viditeľne tenšia a pri stlačení klesá rovnomerne. Niektorí novinári ale opisujú tento pocit ako písanie na dotykovej obrazovke. Zdvih je pre nich príliš malý. Všetko ale, samozrejme, záleží od zvyku.
Zdroj: Apple
Čo je prípad aj nového trackpadu. Je stále zo skla, no už je pevne osadený do tela notebooku. Vôbec sa nehýbe. Klikanie sa nestratilo, ale už nie je výsledkom fyzického ohnutia plôšky trakcpadu, ale zvukovej a aj vibračnej odozvy. MacBook tiež zrušil pravý klik, namiesto neho má takzvaný Force Touch. Štyri senzory pod trackpadom detegujú nielen, kde sa ho dotýkate, ale aj aký tlak pri tom vyvíjate.
Systém potom podľa sily stlačenia rozozná, či adresár chcete označiť alebo otvoriť a podobne. Force Touch využíva každá aplikácia inak. Silnejším kliknutím na slovo v texte sa otvorí bublina s jeho vyhľadávaním vo Wikipédii. Silnejšie kliknutie na nejakú adresu a otvorí sa malé okno s mapou. Silnejšie kliknutie na tlačidlo posunu hudby alebo videa a pretáčanie sa tým zrýchli.
Zdroj: Apple
Podľa všetkého je Force Touch budúcnosť Apple produktov. Podporujú ho Apple Watch, montovať ho budú do tohtoročnej edície MacBookov Pro a začína sa hovoriť o tom, že bude súčasťou ďalšej generácie iPhonov. Novinári sa ale zhodujú, že je nutné si natrénovať silu/jemnosť tlaku prsta tak, aby dosiahli od MacBooku to, čo zamýšľali.
Bez adaptérov to také ľahké nebude
Apple prekvapil odrezaním káblov. Teda presnejšie povedané, MacBook sa už takmer bezvýhradne spolieha na bezdrôtové riešenia. Preto sú na celom laptope len dva konektory. Na pravej strane klasický 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel (hoci radšej by boli, aby sme si všetci nakúpili bezdrôtové slúchadlá Beats) a na opačnej strane jeden jediný konektor USB typu C.
Aby bolo jasné, najnovší štandard USB prijatý minulé leto je geniálna vec. Konečne jeden kábel na všetko a pre všetkých. Rozmerovo sa podobá na micro USB, takže sa vojde aj na smartfóny a ultra tenké notebooky. Je obojstranný, takže koniec USB paradoxu (keď konektor sadne až na tretí pokus).
Zdroj: Apple
Je pripravený na nabíjanie ako smartfónov či fotoaparátov, tak aj veľkých notebookov a monitorov. Zvláda totiž 20V (100W). Je obojsmerný, takže jeden kábel môže nabíjať notebook alebo naopak notebook nabije napríklad smartfón. A prenáša dáta teoretickou rýchlosťou až do 10 Gbps, vrátane video dát. Takže je ako stvorený na pripojenie veľkokapacitných médií ale aj 4K monitorov.
Tento ideálny konektor je teda vítanou novinkou aj v MacBooku. Otázkou ale zostáva, prečo je len jeden?! Čo ak niekto chce MacBook nabíjať a zároveň ho mať pripojený k externému monitoru? Alebo chce používať svoju obľúbenú USB klávesnicu a pritom aj prekopírovať fotografie z pamäťovej karty alebo USB kľúča?
Apple má na to 89 eurovú odpoveď. Adaptér, ktorý obsahuje jeden USB typ C, jeden VGA alebo HDMI konektor a jedno klasické USB. Prípadne je v ponuke aj adaptér s jedným USB za 19 dolárov.
Zdroj: Apple
Je jasné, že MacBook je primárne určený na prenášanie a prácu v miestach, kde je Wi-Fi pokrytie. Alebo si z iPhonu spravíte hot-spot. Alebo si kúpite USB – ethernet adaptér, tak ako to robia majitelia MacBooku Air už roky.
Ale ozaj by nový MacBook tak predražilo implementovanie dvoch alebo hoci aj troch USB typu C? Vyhovárať sa na nedostatok miesta nemôžu, aj do tenučkého tela by sa ich pár ešte s prehľadom vošlo. Ale možno to bude vychytávka až budúcoročného modelu.
Mimochodom, MacBook nie je prvým ani jediným zariadením, ktoré disponuje novým céčkovym USB. Je ním osadený pár mesiacov starý tablet Nokia N1 či USB kľúč SanDisk Dual Drive. Externý disk Lacie Porsche Design Mobile Drive ho má tiež a rovnako aj úplne čerstvá druhá generácia Chromebooku Pixel. V priebehu tohto roka by sa USB typ C mal stať štandardom u väčšiny technologických noviniek.
Sú milimetre dôležitejšie než hodiny?
Apple má praktickú technológiu, ale nevyužije ju naplno a nechá ľudí kupovať si adaptér, prípadne adaptér na adaptér. Aj batéria vyvoláva podobné úvahy o tom, prečo Apple zaujímavé novinky nevyužil naplno. MacBook je prvým produktom Applu, ktorý je vybavený takzvanými terasovitými batériami.
Kvôli minimálnej hrúbke laptopu a jeho rôzne zaobleným tvarom vyvinul Apple nový druh energetických buniek, ktoré majú formu tenkých plátov. A tie sú na seba naukladané v rôznych veľkostiach a tvaroch tak, aby čo najviac zaplnili vnútro MacBooku. Inovatívny postup.
Zdroj: Apple
Používatelia sú ale trochu sklamaní, že aj napriek novým batériám má MacBook výdrž „len“ 9 hodín. Nie je to zďaleka malá hodnota. Ale človek sa nechá rýchlo rozmaznať a keď bol doteraz na túto hodnotu zvyknutý z MacBooku Air 11 a MacBook Air 13 mu dal dokonca ešte o 2 hodiny viac, tak nie je nadšený.
Je zjavné, že Apple sa vybral cestou uberať milimetre a nie naberať hodiny. Je to možno trúfalé, ale reagovali by akcionári, technologickí novinári a hlavne budúci majitelia negatívne, keby MacBook nemal 13 ale ozrutánskych 17 mm ako terajší Air, lenže výdrž by sa posunula na 14 alebo možno 18 hodín? Ale možno to bude vychytávka až budúcoročného modelu.
Kolujú aj otázky o výkone. Apple sa rozhodol pre procesory Intel Core M. Ich veľkou výhodou je veľmi nízka energetická náročnosť (aj tak stále len tých 9 hodín výdrže...), takže plnohodnotným pracovným nástrojom asi MacBook nebude. Aj drobné MacBooky Air majú na výber omnoho výkonnejšie Inel Core i5 a i7 procesory. Ale na bežnú kancelársku prácu, surfovanie či sociálne siete je MacBook stále viac ako dostačujúci.
Potom to ale človeku dôjde. Dôraz na tenkosť, mobilný procesor, vysoké rozlíšenie displeja, len jeden konektor... Bez klávesnice by to mohol byť vlastne chystaný veľký iPad Pro, o ktorom sa pár mesiacov šuškalo. Síce iPad má 720p webkameru, MacBook len 480p. Už len musí Apple presvedčiť, že takáto výbava je hodná tých 1 449 eur.