Čokoláda, ktorá sa v rukách nerozpustí
Frederic Depypere, výskumný a vývojový manažér popredného belgického výrobcu čokolády Callebaut, si počas pracovnej cesty v Šanghaji uvedomil, aký problém by bol s jej exportom do tejto krajiny bez toho, aby sa cestou nestala len beztvarou kašou.
Po rokoch výskumu, F. Depypere pre Bloomberg povedal, že je pripravený začať predávať čokoládu, ktorá sa roztopí jedine v ústach a nie v rukách. Ich revolučný výrobok má ostať pevný pri teplotách až do 38 stupňov Celzia. Výskum bol síce nákladný, ale určite návratný. Otvára tak dvere exportu do takých krajín ako napríklad India, Čína alebo do oblastí Blízkeho východu či Afriky.
F. Depypere sa ale musí poponáhľať. Firmy ako Nestlé, Hershey či Mondelēz International Inc. pilne pracujú na podobných projektoch. Celý cukrárenský priemysel sa totiž snaží nájsť spôsob, ako odomknúť miliardové zisky v krajinách s teplejším podnebím.
Zatiaľ čo Callebaut má náskok, Nestlé mu je hneď za pätami. Výrobca značiek KitKat a Cailler hovorí, že vyvinul čokoládu, ktorá drží svoj tvar až do 40 stupňov. Do obchodov by sa vraj mala dostať do troch rokov.
Jahody ľudstvo pestuje už aj pod vodou
Toto je video zo stavby jednej z najpodivnejších fariem na svete. Potápač driftuje medzi podvodnými skleníkmi, kde boli prvé semená bazalky, jahody, šalátu a fazule vysadené minulý týždeň, informoval New Scientist.
Transparentné zariadenia pod zátokou Noli v Taliansku sú súčasťou troch rokov starého projektu Nemo's Garden, ktorého cieľom je nájsť inovatívne a ekologické spôsoby pestovania plodín na miestach vo svete, ktoré nemajú sladkovodné vodné zdroje alebo úrodnú pôdu.
Vzduchom naplnené špeciálne „skleníky“ pripomínajú veľké balóny. Sú ukotvené na morskom dne a plávajú 5 až 10 metrov pod povrchom. Voda kondenzuje na strope týchto gulí a kvapká späť dole, aby rastliny pokropila. O fungovanie tohto procesu sa stará teplá, takmer konštantná teplota mora.
Objavená chobotnička vyzerá ako z Pac-Mana
Pre veľké oči, drobné vlniace plutvy a milú stavbu tela pripomína táto drobná chobotnica postavičku z filmu Pixar či "ducha" z legendárnej hry Pac-Man. Tento mäkkýš je tak roztomilý, že podľa toho dostal aj druhové meno. Vedci ho plánujú nazvať Opisthoteuthis adorabilis (podľa anglického „adorable“, čiže „rozkošný“). Žije v tichom oceáne 200 až 600 metrov pod hladinou, kde má voda len šesť stupňov Celzia.
Táto chobotnica nebude jediná, ktorá má v zvieracej ríši zvláštne meno. V roku 2011, bola objavená mucha, ktorá bola pre svoj zlatý zadok nazvaná Scaptia beyonceae - po speváčke Beyoncé. Medúza Phialella zappai bola zase pomenovaná po rockovom spevákovi Frankovi Zappa, pretože dotyčný vedec sa s ním túžil stretnúť naživo. A celkom pôsobivo znie aj vytvorenie mena dinosaura Tianchisaurusa nedegoapeferima, ktoré bolo vytvorené z priezvisk hlavných hviezd filmu Jurský park z roku 1993 - Sam Neill, Laura Dern, Jeff Golblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Martin Ferrero, Ariana Richards, a Joseph Mazzelo.
Pavúky majú novú objavenú superschopnosť
Mnohé pavúky vedia plachtiť na vode. Veľa z nich podchytí vietor „plachtami“, ktoré si vytvoria z častí ich tiel. Dokázal to anglický výskum na stovkách rôznych druhov. Niektorí si pri tom dajú svoje predné nohy do písmena V, zatiaľ čo iní sa plavia s bruchom otočeným k oblohe. Pavúky sa plavia rovnako dobre na slanej aj sladkej vode, a boli schopní manévrovať aj v rozvlnenej vode. Ak bol na nich vietor príliš silný vypustili do vody pavučinu, ktorá fungovala ako kotva a spomalila ich.
Vedci tvrdia, že týmto spôsobom tieto stále záhadné zvieratá dokážu preplachtiť oceány, píše CNN.
„Bolo to ako ilúzia,“ hovorí Morito Hayashi z Natural History Museum v Londýne, ktorý si ako prvý všimol, spoločnú vlastnosť rôznych druhov pavúkov plávajúcich v laboratóriu. „Bol som prekvapený, že tieto pavúky, ktoré nájdeme v záhrade každého z nás, vedeli tak sofistikovane plachtiť, a nikto si to nevšimol skôr.“