„Od začiatku tohto roka sledujeme nárast záujmu o grafické karty až trojnásobne oproti predchádzajúcemu obdobiu, aj keď vlna záujmu k nám dorazila neskôr, ako tomu bolo vo svete,“ uviedol šéf vývoja z portálu Heureka.cz Lukáš Putna.
Podľa e-shopu Alza.cz stúpol vlani dopyt po grafických kartách – spolu s najväčším nárastom hodnoty bitcoinu – medziročne dokonca až o 700 percent. „Vďaka ťaženiu kryptomien nastal celosvetový problém v dodávkach grafických kariet. V tejto súvislosti pozorujeme značné zvýšenie dopytu a nákupu hotových skladových zostáv,“ povedala hovorkyňa Patricie Šedivá.
Tiež CZC.cz eviduje nárast predaja grafických kariet. „Až do takej miery, že veľká časť sortimentu je momentálne vypredaná a vzhľadom na stav trhu vo svete sa nezdá, že by sa táto situácia mala v dohľadnom čase nejako výrazne zmeniť. Aj tak ale sledujeme možné príležitosti pre nákup tovaru v zahraničí, aby sme uspokojili dopyt hráčov i ‚ťažiarov‘,“ dodala Lucia Vinická z e-shopu.
Karty za 4-tisíc eur
Priemerná cena najobľúbenejších modelov grafických kariet v poslednom mesiaci podľa údajov portálu Heureka.cz vzrástla zhruba o pätinu, niektoré karty ale zdraželi o viac ako 30 percent.
„Česi majú najväčší záujem o karty v rozmedzí medzi 8- až 18-tisíc korunami (300 až 700 eur). Cena najvýkonnejších grafických procesorov presahuje hranicu 100-tisíc korún (takmer 4-tisíc eur),“ dodal L. Putna.
Na svete existuje takmer 1 400 kryptomien, okrem bitcoinu sa dá ťažiť ethereum, bitcoin cash či litecoin. Záujem o digitálnu menu bitcoin aj ďalšie digitálne meny stále rastie. Súčasne sa zvyšuje aj počet miest, kde bitcoin prijímajú.
Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako popredná svetová kybernetická mena. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom. Je navrhnutý tak, aby ho nikto nemohol ovplyvňovať, ani vlády či centrálne banky.
Domáci počítač prevalcovali ťažobné farmy
Na konci procesu „ťažby“ je konkrétna suma prevedená na majiteľa v podobe číselného kódu. S rastúcou zložitosťou ťažby sú potrebné stále výkonnejšie počítače.
Podľa odborníkov sú časy, kedy ich bolo možné ťažiť na domácom počítači so ziskom, už nenávratne preč. Ťažbu v súčasnosti obstarávajú veľké ťažobné farmy, ktoré disponujú obrovským výkonom.
Podľa analytikov je investícia do digitálnej meny bitcoin extrémne nevyspytateľná a riziková záležitosť, rozpätie odhadov budúcej ceny sa pohybuje od nuly do niekoľkých desiatok tisíc eur. Problémom bitcoinu je to, že sa z neho stal populárny nástroj na špekulácie, ľudia ho môžu vyhnať veľmi vysoko, ale aj nútene predávať a stlačiť jeho cenu, upozorňujú analytici.
Južná Kórea minulý týždeň oznámila, že plánuje obchodovanie s kryptomenami zakázať. O potrebe obmedziť toto obchodovanie sa hovorí aj v ďalších krajinách, napríklad v Japonsku a Číne. Prísnejšou reguláciou kryptomien by sa mohla zaoberať skupina najvýznamnejších svetových ekonomík G20 na svojom marcovom zasadnutí v Argentíne.
Cena bitcoinu sa minulú stredu na burze Bitstamp prvýkrát od 1. decembra prepadla pod hranicu 10-tisíc dolárov. Od decembrového výstupu na rekord 20-tisíc dolárov tak stratil zhruba polovicu hodnoty. Za poklesom stoja práve obavy z negatívneho postoja regulačných úradov ku kryptomenám.