4K už je štandard, za menej ako tisícku zoženiete takmer meter a pol veľký televízor s týmto UHD rozlíšením. Preto pomaly ale isto prichádza nová generácia. 8K obrazovky jestvujú už pár rokov. Ale stále šlo o prototypy alebo modely neurčené na predaj koncovým zákazníkom.
LG sa teraz pochválilo s unikátom, ktorý v sebe spája dve stále pomerne raritné technológie. Nový displej má uhlopriečku až 88 palcov a je typu Oled. Doteraz najväčšie takéto obrazovky v už predávaných televízoroch majú uhlopriečku 77 palcov.
Konkrétne rad LG Signature, Panasonic EZ1000 a Sony Bravia A1. Všetky zhruba za 15 a ž 20 tisíc eur, teda zhruba dvoj až trojnásobok rovnako veľkých LCD obrazoviek. Začiatkom roka sa má aj na Slovensku začať predávať 70-palcový LCD televízor od firmy Sharp s 8K rozlíšením.
Zdroj: LG
Aby to nestačilo, nový panel má navyše rozlíšenie až 8K (7 680 x 4 320 bodov). Teda obraz tvorí 33 miliónov samostatných pixelov. Štvornásobne viac, než pri 4K obrazovkách a až 16-násobne viac, než pri full HD. Nový panel je teda akoby spojenie štyroch 44-palcových 4K obrazoviek. Respektíve ako matrica 16 full HD displejov, každý s uhlopriečkou 22 palcov.
LG sa tak neoficiálne stal jediným veľkým hráčom, ktorý sa bude snažiť úplne dominovať trhu Oled obrazoviek. Ďalší konkurent, ktorý má výrobné kapacity na vývoj Oled displejov – Samsung – sa vo svojich najnovších televízoroch zameral na technológiu QLED. Názov môže (má?) popliesť, ide však stále o LCD. Hoci maximálne vylepšenú.
Samozrejme, 8K televízory ešte ani v tomto roku nebudú mať reálne využitie, pretože obsah úplne absentuje. S výnimkou pár testovacích vysielaní nie je a ani v blízkej budúcnosti nebude dostupný streamovaný, vysielaný a ani na nosičoch distribuovaný film, dokument alebo seriál v 8K rozlíšení.
Ale tak ako pred piatimi rokmi nebol 4K obsah, ale 4K televízory áno, dá sa predpokladať, že o nejaké 3-4 roky sa 8K pomaly pretlačí aj do bežných obývačiek a bude mať význam.