Podpora 3D sa pri nových televízoroch začína stávať štandardom. Kórejská značka LG sa chce od konkurencie odlíšiť tým, že svoje tohtoročné modely vybavila pasívnou technológiou zobrazovania trojrozmerného obrazu. Toto označenie možno evokuje, že televízor je lenivý či pomalý. No ide len o iný systém vnímania obrazu pre ľavé a pravé oko.
Všetko, čo sa patrí
Hneď prvý kontakt s testovaným televízorom LW5500 je malé prekvapenie. Škatuľa, v ktorej je zabalený, je zrejme najtenšia, s akou sme sa stretli. Hoci televízor ako taký nie je najtenší na trhu, jeho hrúbka je 39 milimetrov.
Druhým prekvapením, ktoré s tým prvým možno súvisí, je, že výrobca sa spoľahol len na nenápadné plastové spojenie panela a stojanu. Doteraz sme mali skúsenosť vždy iba s masívnejším kovovým riešením, ktoré taký plast len prekrýva. Na prvý dojem sa tak televízor zdal nestabilný. Po montáži však obavy pominuli. Spoj je z dostatočne tvrdého plastu a drží rovnako pevne ako pri iných značkách.
Dizajn modelu LW5500 je pomerne štandardný – sparťanský. Patrí do strednej triedy, takže exkluzivity nerieši. Na rozdiel od vybraných modelov LG Infinia nemá celú prednú stranu obrazovky aj rámu prekrytú jedným kusom skla. No i tak je vzhľad vcelku elegantný. Ovládacie prvky na pravej dolnej strane sú dotykové, no nie sú podsvietené ani pri dotyku. Spoliehať sa preto treba skôr na diaľkové ovládanie.
Okrem toho klasického podporuje LW5500 aj pohybový ovládač LG Magic Motion podobný ovládaču z hernej konzoly Nintendo Wii. Pribalený ovládač patrí k tým dlhším, v ruke sa ale drží pohodlne. Rozloženie klávesov je ergonomické, hoci smerové tlačidlo nemuselo byť až tak hlboko zapustené. Praktické je fosforeskujúce tlačidlo, ktorým sa zapína podsvietenie zvyšných tlačidiel. Nájsť ovládač potme a potom ním ovládať televízor tak nie je problém.
Všetky konektory sú len na ľavej strane zadného panela a ich výpočet by mal byť dostačujúci pre väčšinu používateľov. Nechýba štvorica HDMI, dva USB 2.0, komponentný výstup, optický výstup či ethernet. WiFi je len ako voliteľné príslušenstvo pripájané cez USB. Televízor má analógový aj digitálny tuner, pre terestriálnu i káblovú televíziu.
Rýchle menu, pomalé služby
Testovali sme mali 47-palcový (120-centimetrový) variant modelu LW5500, pripojený cez HDMI so set-top boxom, počítačom a konzolou PlayStation 3 s Blu-ray mechanikou podporujúcou 3D filmy. Najprv sme sa pohrali s možnosťami a nastaveniami.
Grafické rozhranie je príjemné a intuitívne. Základné parametre sa nastavujú v quick menu, ktoré má vlastné tlačidlo na diaľkovom ovládači. Ocenili sme jednoduché prepínanie medzi prednastavenými profilmi nastavenia obrazu, zvuku či pomeru strán. Toto rýchle menu sa prispôsobuje podľa toho, aký druh signálu sa práve sleduje.
Hlavné menu schováva multimediálna obrazovka s odkazmi na webové služby ako Facebook, Picasa či YouTube a medzi nimi je aj tlačidlo na všeobecné nastavenie všetkých parametrov televízora. Všetko fungovalo korektne, výhrady máme len k rýchlosti. Načítavanie stránok alebo zoomovanie máp by mohlo byť rýchlejšie. Posun pri prezeraní veľkých fotografií z USB disku bol tiež pomalší.
Naopak, pretáčanie aj HD videa z toho istého disku bolo rýchle. Televízor rozoznal všetky audio a video súbory či obrázky a prehrával ich bez zaváhania. Natívne podporuje DivX, skúsili sme aj .mkv 720p. Zvláštne bolo, že sa zobrazila hláška, že toto video sa nedá prehrať, no prehrávanie sa spustilo a fungovalo úplne normálne.
Nie kvalitnejšie, skôr praktickejšie
Televízory LG vrátane modelu LW5500 podporujú 3D video s pasívnymi okuliarmi, ktoré sa používajú aj v 3D kinách. Na rozdiel od konkurencie ich tvorí len polarizačné sklo, ktoré rozdeľuje upravený obraz pre pravé a ľavé oko.
Majú viacero výhod. V prvom rade sú ľahké a lacné. Aj preto bolo v balení až šesť kusov. Nemusia sa nabíjať, byť v dosahu infračerveného snímača a nevyskytuje sa pri nich blikanie ako pri lacnejších aktívnych modeloch konkurencie.
Aká je kvalita takto produkovaného 3D obrazu? Samozrejme, najlepšie výsledky sa dosahujú pri pozeraní kolmo na obrazovku. Testovacie demo v HD rozlíšení prehrávané z počítača bolo nižšej kvality. Na 3D je oveľa vhodnejší full HD obraz, pretože sa rozkladá na polovicu.
Naplno sa kvality tohto systému prejavili pri prehrávaní originálneho 3D Blu-ray filmu. Hĺbka obrazu (dá sa korigovať v 20 stupňoch) bola dostatočná. Plynulosť vďaka 100-hertzovej obrazovke a podpore prehrávania videa s 24 snímkami za sekundu bola na veľmi dobrej úrovni.
Rozdvojenie obrazu (crosstalk) sa však objavilo. Niekde menej, inde viac. Ale stále na úrovni konkurenčných LCD televízorov s aktívnymi okuliarmi. V kvalite 3D zatiaľ vedú plazmy.
LW5500 vie konvertovať 2D na 3D. Znova sa potvrdilo, že ide skôr o marketingovú záležitosť. Konverzia síce funguje, no viditeľná je len zriedkavo a iba s veľmi malou hĺbkou obrazu. 3D efekt je podstatne lepší pri zobrazovaní fotografií.
Pri 3D aj 2D videu môžeme pochváliť celkovú kvalitu obrazu. LED podsvietenie nie je úplne rovnomerné, no divák si to všimne len pri úplne tmavých scénach. Podanie čiernej je dobré, rovnako aj úrovne sivej a po nastavení aj farebné podanie, kontrast a jas.
Zvuk je na bežnej úrovni bez nejakej širšej možnosti úpravy alebo grafického ekvalizéra, no na sledovanie TV vysielania postačuje. Filmový fanúšik isto siahne radšej po externej reprosústave.
Celkové hodnotenie: LG 47LW5500 neútočí exkluzívnym dizajnom ani cenou. V hladine tisíc eur sa pohybuje aj podobne vybavená konkurencie. Rozdiel spočíva v pasívnej technológii, ktorá síce dosahuje kvality aktívnej, no je lacnejšia a praktickejšia. Tento model po dizajnovej aj kvalitatívnej stránke zaraďujeme k veľmi dobrému štandardu.
Zariadenie zapožičal LG.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- konvertibilný notebook Dell Inspiron Duo
- smartfón HTC Sensation
- superzoom fotoaparát Panasonic Lumix TZ20
- tablet iPad 2
- videokamera so zabudovaným projektorom Sony HDR-PJ10
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto v článku a na titulke – LG