Keď sa povie ThinkPad, mnohým napadne čierna hranatá škatuľa pre manažérov a náročných domácich používateľov. Pojem ultrabook zasa evokuje štýlový a tenučký laptop s prémiovou cenou. Lenovo sa tieto dva svety pokúsilo prepojiť.
V rámci radu X najprv výrobca predstavil ThinkPad X1. Väčšiu pozornosť si vyslúžil až jeho nasledovník X1 Carbon. Inžinierom Lenova sa podarilo zvýšiť výkon a rozlíšenie displeja, nové materiály stlačili hmotnosť aj rozmery. Keď Microsoft po pár mesiacoch prišiel s osmičkovými oknami, Lenovo vydalo ThinkPad X1 Carbon Touch s dotykovým displejom.
Na prvý pohľad sa veľa zmien neudialo. Stále je to notebook s pečaťou pracovných thinkPadov: konzervatívny dizajn, prepracovaná vystužená konštrukcia a starý-známy červený trackpoint uprostred kvalitnej klávesnice. Rozdiel si všimne len trénované oko.
No s dotykovou obrazovkou nepribudli len nové možnosti ovládania. Oproti X1 Carbon sa zvýšila hrúbka z 18 na 18,9 milimetra. Aj hmotnosť šla nahor, hoci stále minimálne: z 1 360 na 1 540 gramov. Vo finále ide o rozmery a hmotnosť porovnateľné s ostatnými 13-palcovými ultrabookmi.
Výhodou X1 Carbon Touch je tenší rám okolo displeja. Do šasi veľkosti 13 palcov sa tak podarilo vtesnať 14-palcový displej. Mierne väčšia pracovná alebo videoplocha poteší.
Zdroj: Lenovo
Obrazovka si poradí s farbou, kontrast pomáha pri svietení slnka za oknom. Aj keď nemá úplne matný povrch, ktorý je na takéto slnečné dni ideálny. Dobrá správa je rozlíšenie (1 600 x 900): na 14-palcovú uhlopriečku ponúka jemnosť vhodnú na čítanie textu webových stránok aj na video.
Na druhej strane, ide o bežný TN panel. Oproti IPS panelom, ktoré Lenovo montuje do modelovej rady Yoga, majú o niečo slabšie pozorovacie uhly. Samozrejme, nerobia z neho nepoužiteľný displej, len pri zariadeniach s cenovkou nad tisíc eur by sa dal očakávať vyšší štandard.
Dotyková vrstva je dostatočne presná a citlivá. Aj keď ťukanie na displej notebooku zrejme stále nie je veľmi rozšírený spôsob ovládania, na X1 Carbon Touch bolo celkom prirodzené. S dlaždicami Windowsu 8 sa pracovalo pohodlne, občas sa dotyky hodili aj v prostredí bežnej pracovnej plochy.
Naopak, na zoomovanie či posun stránok je stále vhodnejší touchpad. Je dostatočne rozmerný a citlivý, s použitím gest možno zvýšiť rýchlosť práce. Zatiaľ najlepšie výsledky mal touchpad na applovských laptopoch. No medzi windowsovými zariadeniami patrí X1 Carbon Touch k najlepšie ovládateľným.
Zdroj: Lenovo
Príjemným spestrením (pre niekoho nevyhnutnosť) je trakcpoint. Klávesnica bola – a našťastie aj ostáva – silnou stránkou ThinkPadov. Rozmerné klávesy s tvarom písmena U majú akurátny rozostup aj zdvih na presné a dlhé písanie. Nechýba podsvietenie.
Výbava závisí od konfigurácie, no aj v základe je viac ako dostačujúca. Procesor Intel Core i5, štyri gigabajty operačnej pamäte a jeden z rýchlejších SSD diskov s kapacitou 128 GB je zdravý základ pre takmer každú kancelársku prácu. Na výber je aj Core i7, dvojnásobná pamäť RAM aj kapacita disku. Vtedy už však cena siaha do nebies, zdvíha sa od „základných“ 1 400 eur k dvom tisíckam.
Z nadštandardných záležitostí sa na Carbone Touch našlo miesto pre 3G modem. Naopak, kvôli rozmerom sa naň vošiel len jeden dvojkový a jeden trojkový USB port. Počítačovú sieť (ethernet) treba riešiť redukciou. Rovnako tak pripojenie k externému monitoru, na laptope je len mini DisplayPort.
Batéria poskytuje skôr štandardnú výdrž: päť-šesť hodín práce pri zapnutom WiFi a 75-percentnom jase displeja. Pri prémiovom biznisovom notebooku by človek zaiste ocenil aspoň sedem hodín. To by už nemal byť problém s novou generáciou procesorov Intel Haswell. Dá sa očakávať, že Lenovo už pracuje na update Carbonu.
Zdroj: Lenovo
Záverečné hodnotenie: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Touch môže byť najlepší priateľ obchodného cestujúceho alebo manažéra, ktorý chce odolný, tenký a ľahký ultrabook stavaný aj pre Windows 8. Ak však nemá hlboko do peňaženky a neprekáža mu bežný typ displeja a priemerná výdrž batérie.
plusy | mínusy |
---|---|
konštrukcia | pozorovacie uhly |
klávesnica | priemerná výdrž batérie |
rozmery a hmotnosť | cena |
rozlíšenie displeja a dotykové ovládanie |
Zariadenie zapožičalo Lenovo.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón Prestigio MultiPhone 5430
- fotoaparát Nikon Coolpix A
- smartfón Sony Xperia SP
- tablet Sony Xperia Z
- konvertibilný tablet Lenovo ThinkPad Helix
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Prestigio