Projekt Motoroly, neskôr Googlu má za cieľ nielen urobiť ten úžitkovo najflexibilnejší smartfón. Dôraz sa kladie aj na nízku cenu a teda dostupnosť pre široké masy. Nízka má byť cena samotného mobilu aj doplnkových blokov. Ale aj fakt, že modulárny mobil ako celok nemôže morálne zastarať. Kedykoľvek sa dá vymeniť fotoaparát za novší alebo procesor za výkonnejší.
Project Ara ja hliníková kostra so základnou elektronikou a všetky ostatné komponenty od displeja, cez procesor a batériu majú formu blokov a do tejto kostry sa jednoducho pripínajú pomocou magnetov. Ako také mobilné skladanie Lega.
Google na DevCon2 ukázal druhú generáciu tohto telefónu s názvom Spiral 2, už plne funkčného s operačným systémom Android 4.4 KitKat. Vynovený model bude mať najprv na výber bloky s dvoma druhmi procesorov, HD displej, 5 Mpix fotoaparát, batériu, reproduktor a tiež blok s 3G, Wi-Fi a Bluetooth. Do obchodov sa má dostať už v druhej polovici tohto roku.
Zdroj: Google
Najprv ale len v Portoriku. Google si tento karibský ostrovný štát vybral kvôli trom parametrom, ktoré sa hodia na testovanie komerčného úspechu modulárneho mobilu. Počet používateľov smartfónov a dumbfónov je na ostrove takmer rovnaký, viac ako tri štvrtiny internetovej prevádzky pochádza z mobilných zariadení a na ostrove fungujú operátori z latinskej Ameriky a aj z USA.
Cena ešte nebola upresnená, no hovorí sa o 50 dolároch za základnú kostru. Google chce mať do konca roka dostupných 11 rôznych blokov pre Aru a tiež obchod, kde by svoje bloky ponúkali vývojári tretích strán.
Zdroj: Google
Vymeniť si komponent podľa potreby je pri mobiloch zaujímavý koncept. No pri hodinkách firmy Block Wearables dáva snáď ešte väčší zmysel. Hodinky s jednoduchým názvom Blocks sú zatiaľ len na papieri, no už zaujali svetové médiá. Základom je „ciferník“, teda v tomto prípade časť s displejom. Na výber je obdĺžnikový alebo okrúhly LCD, prípadne displej z elektronického papiera.
Ostatné moduly sa nepripájajú k telu, ale tvoria náramok. Cez klasický jack konektor sa do seba pripájajú do reťazca a môžu obsahovať blok s čítačkou pamäťových kariet, GPS modul, mikrofón, fotoaparát, čítačku odtlačkov prstov, viacero batérií a podobne. A keďže hodinky sú aj módnym doplnkom, bloky buď mať vymeniteľné kryty v rôznych farbách a z iných materiálov.
Nejde len o výmysel snílkov z garáže. Blocks Wearables bol jedným z finalistov súťaže spoločnosti Intel s názvom Make It Wearable. Tím z Anglicka tak získal odmenu 50 000 dolárov. V júni spúšťa Kickstarter kampaň pre získanie ďalších investícií a do konca roka majú byť ich modulárne inteligentné hodinky na trhu. Predpokladaná cena je 150 dolárov za základný komponent s displejom a potom 20 až 40 dolárov za každý samostatný blok.
Zdroj: Blocks Wearables