Interakcia medzi človekom a výpočtovou technikou prešla za posledné takmer storočie od páčok, dierových štítkov, prvej počítačovej myši až po snímanie pohybov človeka malými inteligentnými kamerami. Práve na ovládanie gestami sa zameriava spoločnosť Leap Motion s jej rovnomenným vynálezom. Podľa tvrdení firmy je Leap Motion 200-krát presnejší než čokoľvek, čo je práve na trhu. Zariadenie je pritom malé ako cigaretová škatuľka a začne sa predávať už začiatkom budúceho roku za 79 dolárov.

Konečným štádiom ovládania počítačov bude zrejme až ovládanie myšlienkami, no i na tejto oblasti sa už intenzívne pracuje. Reálne využitie technológie pre nevojenské účely je ale zatiaľ vzdialené. Dovtedy sa postupne prechádza na ovládanie rečou či gestami. Hlasové ovládanie je už štandardnou výbavou smartfónov. Ukážkou pokroku v tejto oblasti je funkcia Siri z iPhonu 4S alebo S Voice v najnovšom Samsungu Galaxy S III. Vyslovovať každý pokyn alebo diktovať osobný email nie je ale vždy žiaduce.

Leap Motion: revolučné ovládanie počítača

Ďalšou možnosťou je ovládanie pomocou snímania pohybov ľudského tela. Prvým veľkým počinom bola herná konzola Nintendo Wii, ktorá sa ovládala pohybovým gamepadom. Potom prišlo podobné Sony PlayStation Move a hlavne Xbox 360 Kinect. Ten už nevyžadoval žiaden ovládač, kamerami snímal celého hráča a podľa jeho pohybov ovládal hernú postavu. Leap Motion má pracovať na podobnom princípe, len v oveľa menšej a presnejšej mierke. Zariadenie je stavaný pre osobné počítače so systémom Mac OS X a Windows.

 

 

Svoje know-how tvorcovia systému pochopiteľne taja. Všeobecný systém fungovania je ale známy. Zariadenie dizajnovo podobné produktom Applu je veľké približne 10 x 4 x 2 cm a pripája sa k počítaču cez USB. Potom dokáže snímať priestor nad sebou o veľkosti jedného kubického metra. V tejto trojdimenzionálnej oblasti detekuje ruky a ostatné predmety s presnosťou na stotinu milimetra.

Leap Motion: revolučné ovládanie počítača

Druhá, nemenej podstatná časť systému, je špeciálny softvér, ktorý dokáže dané pohyby transformovať do pokynov pre počítač. Pohybmi rúk pred monitorom sa potom dá ovládať operačný systém, posúvať webové stránky, zoomovať a otáčať obrázky alebo 3D objekty v CAD softvéri, hrať počítačové hry, podpisovať sa na dokumenty písaním do vzduchu atď. Práve to ďalšie je oblasť, na ktorú sa vývojári z Leap Motion zamerali. Ich filozofiou je poskytnúť možnosť vyvíjať rôzne spôsoby využitia ich systému pre čo najväčší počet softvérových programátorov a vývojárskych firiem. SDK, teda softvérový balík na tvorbu aplikácii pre Leap Motion, je voľne dostupný.

 

 Výkonný riaditeľ spoločnosti Michael Buckwald v rozhovore pre Cnet pripomína, že ich projekt nie je o hrubom hardvérovom výkone nových výkonných komponentoch, ale o viacerých prielomoch v matematických algoritmoch, na ktorých pracovali posledné štyri roky. Leap Motion sa už dá na internetovej stránke spoločnosti predobjednať za 70 amerických dolárov a prvé kusy majú byť hotové v decembri alebo januári. Ak ich dovtedy neodkúpi Apple alebo Microsoft.

Ostáva už len zodpovedať otázku, či bude použitie tohto systému ergonomické. Je ťažké si predstaviť niekoľkohodinové dirigovanie počítača v kancelárii. Leap Motion ale vyzerá dostatočne flexibilný na to, aby sa dal používať aj nejako pohodlnejšie. Klávesnicu zatiaľ nenahradí, ale na niektoré úkony ako minimalizovanie okien, zoomovanie máp alebo spúšťanie programov napísaním prvých písmen ich názvu do vzduchu by mohol byť zaujímavý.  

Foto v článku a na titulke - Leam Motion