Čína testuje solárne panely vo vesmíre
Umiestnenie solárnych panelov do vesmíru je výhodným riešením z viacerých dôvodov. Slnečnému žiareniu nestojí v ceste žiadna oblačnosť, na efektivitu nemá vplyv striedanie ročných období, nehrozí žiadne filtrovanie žiarenia atmosférou a pole solárnych panelov v kozme funguje prakticky neustále na plný výkon.
Niektoré odhady svedčia o tom, že takto umiestnené panely dokážu produkovať šesťnásobne až osemnásobne viac energie, než tie klasické na povrchu planéty. Problém spočíva iba v tom, ako dostať produkovanú energiu dolu na Zem. Geosynchrónna orbita, pri ktorej zostávajú satelitné panely približne v tom istom bode nad planétou, je vo výške okolo 36-tisíc kilometrov, čo nie je málo.
Znovupoužiteľné rakety však znižujú náklady na vynášanie satelitov do vesmíru a výskumníci sa venujú vývoju bezdrôtového prenosu energie. Jeden z takýchto projektov vznikol na čínskej Xidian University, kde postavili pozemný overovací systém, ktorý je schopný otestovať vesmírne solárne panely v každej fáze vrátane prenosu a zberu energie.
Systém so 75-metrovou vežou zvláda na jednej strane sledovanie smeru slnečných lúčov, premenu svetla na elektrickú energiu, jej prenos v podobe mikrovĺn, na druhej strane aj jej zachytávanie, hoci zatiaľ len do vzdialenosti 55 metrov, čo má od 36-tisíc kilometrov ďaleko, no koncept už funguje.