Narastajúce využívanie umelej inteligencie v kyberzločine viedlo k rekordným ziskom z kryptomenových podvodov. Podľa odhadov spoločnosti Chainalysis si v roku 2024 podvodné kryptopeňaženky prilepšili o rekordných 12,4 miliardy dolárov.
„Pokročilé technológie umožňujú podvodníkom ľahko klonovať webové stránky a generovať falošné e-maily, ktoré sú na nerozoznanie od originálov. Týmto spôsobom lákajú obete, aby prezradili citlivé údaje,“ uvádza sa v správe Chainalysis.
Jednou z najvýnosnejších taktík kyberzločincov sú romantické podvody, pri ktorých podvodníci manipulujú obete cez online platformy, predstierajú záujem o vzťah a pod zámienkou investovania od nich vylákajú finančné prostriedky.
„Umelá inteligencia exponenciálne posilňuje podvodné praktiky, čím zvyšuje ich sofistikovanosť a účinnosť,“ píše sa v analýze Chainalysis.
Stratám sa nevyhli ani firmy
Technológia deepfake sa taktiež stala obľúbeným nástrojom kyberzločincov, pričom spôsobuje firmám obrovské straty. V jednom z najvážnejších incidentov zaznamenaných v Hongkongu minulý rok sa pracovník finančného oddelenia stal obeťou realistickej deepfake videokonferencie. Keďže uveril, že komunikuje so svojimi kolegami, previedol podvodníkom viac ako 25 miliónov dolárov.
„Verejne dostupné nástroje, ako napríklad ChatGPT od OpenAI, uľahčili kybernetickým zločincom vstup do digitálneho podsvetia,“ napísal ešte v minulom roku David Fairman, informačný a hlavný bezpečnostný riaditeľ spoločnosti Netskope pre CNBC.
Okrem priameho finančného podvodu sa firmy obávajú aj reputačných rizík. Deepfake technológie môžu byť zneužité na falšovanie výrokov, videí či dokonca identít vysokopostavených zamestnancov.
Ďalšie dôležité správy
