Kvantové nabíjačky nabijú auto za pár sekúnd
Dlhšie nabíjanie a relatívne malý dojazd sú problémy, ktoré ešte svet elektromobilov nestihol prekonať. S príchodom kvantových technológií by sa však situácia mohla celkom zásadne zmeniť. Juhokórejskí vedci z Institute for Basic Science (IBS) prišli s teóriou, podľa ktorej by bolo možné nabiť elektrické vozidlo do desať sekúnd.
Kvantová fyzika ponúka riešenie, pri ktorom sa všetky články akumulátora nabíjajú prakticky súčasne. Keďže moderné batérie obsahujú množstvo článkov, výdrž napájania by mohla byť nepomerne dlhšia, ako samotné nabíjanie. Z toho vyplynú benefity nielen pre vozidlá, ale všetky elektrické zariadenia napájané batériou.
Podľa výpočtov IBS by sa bežný elektromobil mohol nabiť z domácej zásuvky za tri minúty a z komerčnej nabíjacej stanice v priebehu niekoľkých sekúnd. V súčasnosti takýto proces trvá od 30 minút do 10 hodín, podľa typu vozidla a akumulátora. Dominik Šafránek, ktorý pochádza z Čiech a spolupracuje s IBS, k technológii povedal: „Pochopiteľne, kvantové technológie sú zatiaľ v zárodku a kým sa stanú súčasťou praxe, je pred nami ešte dlhá cesta.“. Myšlienka kvantových nabíjačiek je však už teraz dôležitým stimulom pre biznis a investorov.