„Nevieme, akú zmluvu chce štát podpísať s novým investorom, a či zasa nestratí ďalšie práva, ako na dodávateľa tlačiť, aby poskytoval kvalitu, dobrú cenu a dostatok peňazí späť do komunity. A či bude táto zmluva opäť nevypovedateľná,“ uvádza Michal Truban, spolumajiteľ spoločnosti Websupport, ktorý zastupuje registrátorov internetových domén v Komisii SK-NIC.
Komisia SK-NIC funguje na základe zmluvy správcu domény so štátom z roku 2006 a mala by sa podieľať na kreovaní pravidiel registrácie domén či rozdeľovaní podporných fondov. Podľa zmluvy má SK-NIC päť percent z vybraných poplatkov za registráciu domén použiť na financovanie projektov v záujme internetovej komunity.
Podľa informácií TREND.sk je predaj SK-NICu vo veľmi pokročilom štádiu. Od jeho súčasného vlastníka, skupiny Danubiatel, ktorému patrí aj telekomunikačný operátor Swan a jeho mobilný projekt Štvorka, ho zrejme odkúpi spoločnosť CentralNic Group. Ide o poskytovateľa doménových a registračných služieb z Veľkej Británie.
Zástupcovia Danubiatelu a CentralNicu sa už stretli s podpredsedom vlády pre informatizáciu a investície Petrom Pellegrinim, ktorého úrad vykonáva kompetencie štátu v oblasti národnej domény .sk. P. Pellegrini podľa zápisu zo stretnutia, ktorý má TREND.sk k dispozícii, súhlasil s aktualizáciou zmluvy s SK-NICom.
Štát má v rokovaniach s SK-NICom zastupovať vedúci úradu vicepremiéra Patrik Krauspe. Ten bol zhodou okolností v rokoch 2005 až 2014 šéfom SK-NICu.
Úrad podpredsedu vlády pre TREND.sk potvrdil, že potenciálny investor chce aktualizovať vzťahy so štátom a internetovou komunitou. „V súčasnosti situáciu monitorujeme, zatiaľ však žiadne oficiálne rokovania o zmene zmluvy o spolupráci so spoločnosťou SK NIC neprebiehajú,“ uviedol.
V stanovisku ďalej píše, že ak návrhy investora povedú k zvýšeniu kvality a štandardov a zefektívneniu fungovania v prospech používateľov domén, Úrad o nich bude diskutovať: „...a to aj v Komisii pre správu národnej domény sk.“
Český alebo rakúsky model
Zmena majiteľa SK-NICu je podľa zástupcov internetovej komunity azda poslednou šancou na nastavenie vhodnejšieho modelu správy národnej domény.
Aktuálne sa v SK-NICu sústreďuje tak technická prevádzka doménového registračného systému a doménovej databázy, ako aj tvorba pravidiel registrácie a cien za domény s koncovkou .sk.
Formálne o nich síce rozhoduje Komisia SK-NIC, avšak v tej má internetová komunita neproporcionálne zastúpenie. Zo siedmich členov do nej nominuje troch, kým samotný SK-NIC dvoch – zvyšných dvoch nominuje štát. Navyše, vplyv komisie je podľa M. Trubana veľmi obmedzený: „O všetkom môžu rozhodovať majitelia SK-NICu. Keby komisia schválila veci, ktoré sa im nepáčia, nespravili by ich, a štát ich nemá ako donútiť.“
Zástupcovia internetovej komunity si myslia, že technická prevádzka by sa mala od samotnej vlastníckej správy domény oddeliť.
Michal Truban Zdroj: Facebook/Filip Bajtoš
„Technický prevádzkovateľ by sa staral o infraštruktúru, platilo by sa mu za to, ale práva k doméne by mala neziskovka vyskladaná s účasťou štátu, registrátorov a internetovej komunity – ako je to v prípade českého CZ-NICu,“ mieni M. Truban. „Kľúče od miešačky k doméne .sk by mal mať štát a komunita s odbornou verejnosťou, a nie súkromná firma,“ dodáva.
Šéf výpočtového strediska Slovenskej technickej univerzity Marian Ďurkovič, ktorý sa problematikou domén zaoberá viac než desať rokov, dáva do pozornosti podobný rakúsky model.
Politiku registrácie domén tam stanovuje neziskovka ISPA (Internet Service Providers Austria), ktorá združuje viac než 200 členov zo všetkých sektorov internetovej ekonomiky. ISPA, respektíve jej odnož IPA (Internet Foundation Austria), vytvorila právnu entitu NIC.AT, ktorá spravuje register domén s koncovkou .at. A na technickú prevádzku si NIC.AT najal Viedenskú univerzitu.
Či je, alebo nie je český, prípadne rakúsky model správy národnej domény zaujímavý aj pre úrad P. Pellegriniho, nie je jasné. Na priamu otázku, prečo ho nepresadzuje, keď už bol viackrát na stole, nereagoval.
Ďalšie informácie k téme zisťujeme.