Nekončíme, začíname
Najlepšie mu rozumejú nákupcovia a finanční riaditelia. Oným novým rozmerom sú náklady na prevádzku. Všetky štyri veci z úvodu sú charakteristické tým, že najdrahšia je ich prevádzka a údržba. Uvedomujú si to aj inžinieri a vývojári, ktorí sa tieto náklady snažia stlačiť nadol pomocou inovácií. Či už použitím kvalitnejšej termoizolácie v prípade rodinného domu, uspornejším motorom v aute, alebo nových materiálov na predĺženie životnosti žiarivky. Cesta znižovania nákladov na prevádzku je dominantným trendom aj v oblasti IT.
IT nie je zadarmo, ale môže byť lacnejšie
V prípade podnikovej siete začínajú ďalšie účty pribúdať hneď po kúpe nového zariadenia. Či už je to počítač, alebo server, všetko treba zapojiť, nakonfigurovať a nainštalovať do toho potrebné programy. Ak opomenieme technologické firmy, väčšinou sa o tieto činnosti v podniku stará vlastný zamestnanec, alebo, čo je zrejme častejší prípad, externá firma, ktorá si prácu účtuje buď podľa hodín, alebo typu poskytovaných IT služieb. Bez ohľadu na model, suma za IT podporu môže byť nižšia rádovo o desiatky percent.
Menej je viac
Čím menej autonómnych serverov, sieťových prepínačov a pracovných staníc firma využíva, tým menej času a úkonov je potrebných na ich manažment a údržbu. V praxi sa to robí zavádzaním takzvaných konvergovaných systémov - po našom „všetko v jednom“. Dell VRTX je príklad zariadenia, ktoré je schopné zastúpiť 4 fyzické servre. Okrem toho plní tiež funkciu dátového úložiska a centrálneho sieťového prepínača. A to všetko je možné ovládať cez jeden manažérsky nástroj.
IT v sieti (elektrickej)
Koľko počítačov, serverov a ďalších IT zariadení dnes zabezpečuje chod firiem nevie nikto presne spočítať. Isté je len to, že ich počet neustále rastie. Ukazujú to medziročné nárasty dodávok v jednotlivých segmentoch (čísla IDC). Aj keby sa časť použila napríklad na nahradenie starého hardvéru novým, počet jednotiek zapojeného hardvéru dlhodobo stúpa. To by znamenalo, že viac a viac míňajú firma aj na energie, teda najmä na elektrinu. Môže to tak byť, ale aj nemusí. Prevádzka nového hardvéru môže stáť dokonca menej, aj keď je ho viac. Jedným z dôvodov je neustále znižovanie elektrického odberu jednotlivých komponentov (napríklad procesorov). Druhým dôvodom je nahrádzanie veľkých nenásytných serverov za flexibilné riešenia, ako už spomínaný Dell VRTX. Architektúra nových zariadení tiež umožňuje využiť namiesto energeticky náročných chladiacich systémov prúdenie obyčajného vzduchu (viac info tu). No a poslednou technológiou je nahradenie tradičných pracovných počítačov takzvanými „tenkými klientmi“.
Tenšie IT
Tenký klient vyzerá väčšinou ako malá skrinka, ktorá viac pripomína internetový modem alebo WiFi vysielač. Nájdu sa na ňom porty ako na tradičnom PC, takže nie je problém pripojiť klávesnicu, myš, obrazovku alebo USB kľúč. Tenkí klienti nezaostávajú za klasickými PC ani vo výkone (dnes sa vyrábajú aj s dvoj alebo štvor-jadrovými procesormi). Ich výhodou je, že ho vedia omnoho efektívnejšie využívať. O časť úloh a s nimi spojených operácií sa za nich spravidla postará server, ku ktorému sú pripojení. Vo vlastnej réžii môžu aj naďalej ovládať aplikácie a používať pripojené zariadenia, napríklad DVD mechaniku. Prípadne môžu všetky úlohy delegovať na server, z ktorého sa na monitor tenkého klienta už iba „vysiela“ výsledný obraz. Z takéhoto modelu, okrem zjavnej flexibility, plynie niekoľko výhod. V prvom rade, keďže terminál obsahuje podstatne menej komponentov, jeho spotreba je v porovnaní s klasickým PC minimálna. Dokazujú to aj praktické merania.
Okrem toho, je nákupná cena za terminál je nižšia, v porovnaní s plnohodnotným počítačom. Navyše, tenkí klienti majú, okrem iného aj vďaka absencii pohyblivých častí, ako sú pevné disky a ventilátor, dvakrát takú životnosť, ako počítače, ktoré sú technologicky zastaralé po troch, maximálne štyroch rokoch prevádzky.
Pavel Buček
Regional Sales Manager spoločnosti Dell
Článok uverejnený v rámci komerčnej spolupráce