Zoznam potenciálnych konkurentov Orangeu, Slovak Telekomu a Telefónicy (O2) umožňujú zostaviť výsledky konzultácie Telekomunikačného úradu (TÚ) SR k elektronickej aukcii na mobilné 4G licencie a dávnejšie mediálne výstupy.

Oficiálne by to, kto má záujem vstúpiť na slovenský mobilný trh, nemalo byť známe až do skončenia aukcie. Zverejnenie účasti pod hrozbou vylúčenia zo súťaže a prepadnutia bankovej záruky v prospech štátu zakazuje aukčný poriadok, ktorého návrh regulátor zverejnil začiatkom tohto týždňa.

Jediná reálna príležitosť

Konzultácie TÚ SR naznačujú, že prihlášku do aukcie zvažuje český PPF Mobile Services a slovenský Towercom.

Nielen preto, že sami sa vo svojich príspevkoch, ktoré zaslali regulátorovi, označujú ako vážni záujemcovia o vstup na trh. Svedčí o tom aj rozsah a hĺbka ich pripomienok k predloženým návrhom podmienok aukcie a budúceho fungovania možného štvrtého operátora.

PPF Mobile Services patrí do skupiny PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. PPF dlhodobo hľadá investičné príležitosti v sektore telekomunikácií. V roku 2005 sa napríklad zúčastnila tendra na privatizáciu Českého Telekomu: napokon ho získala španielska Telefónica, ktorá neskôr expandovala na Slovensko ako tretí mobilný operátor. Na Slovensku sa PPF, okrem iného, angažuje ako väčšinový vlastník Slovenského plynárenského priemyslu.

Kto chce byť štvrtý operátor

PPF Gate je sídlom skupiny PPF Zdroj: PPF

PPF považuje aukciu 4G frekvencií „za veľmi atraktívnu a v strednodobom až dlhodobom horizonte pravdepodobne jedinú reálnu príležitosť vstupu na trh“. Firma sa zúčastnila prvej aukcie v Česku (neúspešnej) a zvažuje účasť v ďalšej.

PPF podľa vlastných vyjadrení disponuje tímom expertov na mobilné služby a technológie. Tvrdí, že už niečo vyše roka sústavne rokuje s dodávateľmi technológií, takže „de facto okamžite“ dokáže zrealizovať finálny výber dodávateľov.

Na Slovensku – a v Česku – by PPF rada vytvorila mobilných operátorov so službami „kvalitatívne vyššieho rádu než služby existujúcich operátorov“. Predpokladá tiež, že vďaka maximálnej efektivite dosiahne lepšie cenové podmienky. Dá sa očakávať, že PPF špekuluje o eventuálnych česko-slovenských synergiách pre prípad, že získa 4G licencie v oboch krajinách.

Aj Towercom, prevádzkovateľ siete televíznych DVB-T vysielačov, považuje mobilné služby za „veľmi atraktívny“ segment. Uvádza, že na Slovensku sa v tejto oblasti dosiaľ málo rozvinul veľkoobchodný trh – a že 4G aukcie je „prvá reálna príležitosť“ na jeho rozpumpovanie.

To naznačuje, že Towercom – ak ambície vstupu na mobilný trh myslí naozaj vážne – sa chce zamerať práve na veľkoobchodné modely. Tie využívajú virtuálni mobilní operátori, ktorí neprevádzkujú vlastné siete, no služby poskytujú cez infraštruktúru hosťujúceho telekomu.

Na Slovensku sa tento model zatiaľ dostal do fázy značkového predaja, vyznačujúcim sa pomerne nízkym stupňom nezávislosti od hosťujúceho operátora (FunFón a Orange, Tesco Mobile a O2).

Kto chce byť štvrtý operátor

Towercom prevádzkuje sieť televíznych DVB-T vysielačov Zdroj: TREND/Maňo Štrauch

(Ne)ochladol

Mimo hry nemusí byť ani americko-ruský Velatel, ktorý záujem o slovenskú 4G aukciu avizoval pred pár mesiacmi. Do konzultácie TÚ SR sa síce nezapojil, no podľa informácií eTREND.sk jeho záujem, aspoň zatiaľ, neochladol.

Otázka je, či sa tak nestane – a nielen u Velatelu – po tom, ako TÚ SR v rámci vyhodnotenia pripomienok v konzultácii zúžil priestor pre fungovanie eventuálneho nového hráča na trhu. Zmena podmienok národného roamingu a vypustenie záväzku veľkoobchodnej ponuky môže biznis plány vyzývateľov veľkej trojky dostať na príliš tenký ľad.

Do konzultácie neposlal pripomienky ani vietnamský Viettel, ktorého predbežné ambície na slovenskom mobilnom trhu boli medializované pred dvoma rokmi. A mlčala aj finančná skupina J&T, ktorá pokusný balónik v tejto veci vypustila vlani v apríli. Podľa nepotvrdených informácií, ktoré J&T vždy dementovala, má skupina vplyv práve v Towercome. 

Chýba motivácia

Naopak, príspevok do konzultácie TÚ SR poslal stredne veľký telekomunikačný podnik Swan. No hneď na úvod napísal, že návrh regulátora „nie je dostatočne motivujúci k vstupu štvrtého mobilného operátora na Slovensko“.

Vyvolávacie ceny pre frekvenčné bloky považuje Swan za privysoké. Nepozdáva sa mu ani to, že z úrad upustil od myšlienky dvoch aukcií, pričom v jednej z nich by sa o frekvencie nemohli uchádzať existujúci operátori.

Názor, že TÚ SR už nechce prilákať štvrtého operátora, je pravdepodobne určujúci pre stratégiu Swanu, pokiaľ ide o jeho prípadnú účasť v 4G aukcii.

Do konzultácie sa zapojil tiež televízny a internetový operátor Satro. Avšak primárne mu ide o ochranu jeho biznisu bezdrôtových služieb MMDS. Tie prevádzkoval na frekvenciách v pásme 2,6 GHz, ktoré sú určené pre 4G a tak ich musel opustiť.

Od regulátora napríklad požadoval, aby mohol MMDS na týchto kmitočtoch prechodne poskytovať do 31. decembra 2014.