Svätý grál zobrazovania dát – rozšírená realita implementovaná priamo do oka – sa stáva realitou. Vedecký tím Washingstonskej univerzity v americkom Seattli vyvinul a otestoval šošovku, ktorá môže postupne dospieť k tomu, že upozornenie na nový mail sa nezobrazí na displeji počítača či mobilu ale priamo v priestore pred človekom.

Pozerať sa na svet okolo seba, doplnený dodatočnými informáciami, ako Terminátor či Robocop je zaujímavý koncept s množstvom praktických spôsobov využitia. Bionická šošovka amerických vedcov je v podstate klasická kontaktná šošovka. Rozdiel je v tom, že dokáže emitovať obraz.

Zatiaľ sa vedcom podarilo zobraziť svetlo jednej LED diódy, teda jeden pixel. Postupne ich mí pribúdať - ďalším krokom je zobraziť na šošovke jednoduchý text, uvádza vedúci projekt profesor Babak Parviz.

Šošovku vyrobili pomocou nanotechnológie, mikro okruhy sú hrubé len tisícinu hrúbky vlasu a LED dióda má priemer tretinu milimetra. Vedcom sa v spolupráci s univerzitou vo fínskom Aalto podarilo vyriešiť aj problém so zmeneným ohniskom. Zvyčajne vie ľudské oko zaostriť na predmet vzdialený minimálne niekoľko centimetrov.

Digitálna šošovka je úplne bezpečná a vyvinutá tak, aby anorganické materiály, ktoré ju tvoria, nijako neškodili oku. Problémom, okrem „nízkeho“ rozlíšenia, je len napájanie. Šošovka má na vonkajšom okraji anténu, ktorá sprostredkováva bezdrôtový prenos elektrickej energie. Zdroj ale musí byť len pár centimetrov od šošovky.

O krok bližšie ku kyborgom

Po vylepšení technológie je možné, že onedlho sa nebude musieť montovať rozšírená realita napríklad s navigáciou do predných okien áut, ale bude sa zobrazovať priamo na oku šoféra. Alebo v spojení s dodatočnými senzormi sa zobrazí zvýšená hladina určitých látok v nemocnici pacientovi v priestore pred ním. Samozrejme, prečítanie si e-mailu bez použitia displeja alebo zobrazenie názvu a kontaktných informácií o podniku, na ktorý sa stačí pozrieť, sú ďalšími z tuctov možností.

Foto v článku a na titulke - BBC, spectrum.com