NASA už dávnejšie upozorňovala na nekontrolovaný nárast kozmického odpadu. Ruskí vedci v súčasnosti varujú pred ďalším potenciálne nepredvídaným rizikom, ktoré pri náraste množstva kozmického odpadu hrozí. Pred vojnou.

Americké a ruské vesmírne agentúry zaznamenali viac ako 23-tisíc kúskov kozmického odpadu, ktoré sú väčšie ako desať centimetrov, informuje britský portál The Guardian. Odhaduje sa ale, že kúskov v rozmedzí od jedného do desať centimetrov môže byť až pol miliardy a bilióny ďalších ešte menších častí.

Politická dilema

Aj malý kúsok kozmického odpadu, ktorý vrazí do vojenského satelitu, môže vyvolať politický, dokonca až vojenský konflikt medzi štátmi, tvrdí ruský vedec Vitalij Aduškin vo svojej správe v odbornom časopise Acta Astronautica.

Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje odpad na nízkej obežnej dráhe. Takto sa označuje priestor v rozmedzí od 160 kilometrov do 2 000 kilometrov nad povrchom a najväčšie množstvo vojenských satelitov sa nachádza práve v tomto priestore.

Zhruba desaťcentimetrový kus kozmického plastu dosahuje vo vesmíre rýchlosť viac ako 28-tisíc kilometrov za hodinu. Aj menší kúsok porovnateľný s hráškom dokáže spôsobiť dostatočnú škodu na satelite, dodáva V. Aduškin.

V takom prípade nastáva „politicky nebezpečná dilema“. Vlastník zničeného alebo poškodeného vojenského satelitu nevie rýchlo posúdiť, či išlo o náhodný stret kozmického odpadu so satelitom alebo agresívny a plánovaný útok protivníka, píše V. Aduškin.

V roku 2013 napríklad po kolízii s kozmickým odpadom, ktorý vytvorila Čína, zostal nefunkčný ruský satelit. Číňania vtedy použili na zničenie svojho nefunkčného meteorologického satelitu raketu, zanechali však na obežnej dráhe viac ako tritisíc kúskov kozmického odpadu, uvádza Guardian.

Kesslerov syndróm

V roku 1978 americký astrofyzik Donald Kessler predpovedal, že začiatkom milénia bude množstvo kozmického odpadu exponenciálne rásť. Jeho predpoveď sa opiera o skutočnosť, že v priebehu času sa hromadí množstvo kozmického odpadu. Nefunkčné satelity ostávajú na obežnej dráhe. Ak do nich narazí meteorit alebo kozmický odpad, nastane takzvaný kaskádový proces.

Ten odkazuje na kritický bod, v ktorom bude hustota kozmického odpadu taká vysoká, že jedna kolízia zapríčiní domino efekt ďalších kolízií. „Toto je obrovský problém, pretože drobný kozmický odpad bude vznikať omnoho rýchlejšie, ako ho budeme schopní odstraňovať,“ dodáva Kessler pre portál techinsider.io.