Robotníci pracujú dlhé hodiny za nedostatočné mzdy a žijú v nevyhovujúcich podmienkach. Apple a Samsung verejne skúmali ich čínske dodávateľské reťazce a prisľúbili, že budú dbať na  dodržiavanie západných noriem bezpečnosti a ochrany zdravia. To, čo sa po opatreniach zvýšilo však nie je životná úroveň robotníkov, ale počet spôsobov, akým čínski dodávatelia kľučkujú von z nepríjemných situácií.

Problémy však nekončia medzi štyrmi stenami tovární. Spoločnosti sa vyhýbajú plateniu doživotných kompenzácií za poškodenie zdravia, ktoré zahŕňajú vyplácanie časti platu, financovanie životných nákladov a zdravotnej starostlivosti. Robotníci sú vďaka vládnej korupcii mnohokrát ponechaní dlhodobo si platiť za liečbu z vlastného vrecka alebo sú dlhé roky uväznení v nekonečných právnych sporoch. Preto je veľmi náročné odhadnúť skutočné čísla poškodených, ktorí mnohokrát spory proti gigantom prehrávajú, pretože nevedia dokázať, že zdravotné poškodenie nastalo práve na pracovisku.

Mnoho čínskych tovární je nebezpečných a spletitý systém zdravotnej starostlivosti mnohokrát bráni pracovníkom dostať adekvátnu pomoc. Zjednodušene povedané: Čínski robotníci, ktorí nastúpia do továrne smrti, obyčajne vykročia na cestu priamo do svojho hrobu.

Muž, ktorý sa rozhodol bojovať

„Videl som syna, ale už to nie je môj syn,“ vyhlásil Zhang Guangde, otec chlapca, ktorého synovi musela byť odstránená ľavá časť mozgu. Bývalý zamestnanec továrne Foxconnu má mentálnu kapacitu trojročného dieťaťa a len matne si pamätá na svojich rodičov a sestru. Keď mal 26 rokov, prežil zásah elektrickým prúdom v továrni, ktorá len v roku 2010 vyprodukovala 137-tisíc iPhonov. Dnes je číslo pravdepodobne ešte vyššie.

Keď sa Z. Guangde snažil získať finančné odškodnenie za zdravotný stav jeho syna ešte v roku 2012, spoločnosť vyhlásila, že mladý inžinier bol najatý na pozíciu v inom závode, v meste vzdialenom 60 kilometrov. Tam sú však mzdy menšie, a tak by celá kauza stála spoločnosť menšie výdavky. Foxconn im zároveň odmietol zaplatiť príspevky na zdravotnú starostlivosť pokiaľ nepredložia vládny lekársky posudok, ktorý sa vyhotovuje v meste Huizhou. Jeho otec však pripomenul, že jeho vážne chorý syn nemôže cestovať.

Koľko ľudí umiera pre naše telefóny? Čínske továrne ukrývajú smutné tajomstvá

Bývalý zamestnanec továrne Foxconnu má mentálnu kapacitu trojročného dieťaťa

Nakoniec spoločnosť ustúpila a vyhlásila, že poskytne Z. Guangdovi zhruba 1 800 dolárov mesačne. On však namieta - nie len že suma rodine na financovanie náročnej liečby nepostačuje, spoločnosť si vraj dovolila stopnúť príspevky už po piatich mesiacoch.

Zúfalý otec sa uchýlil k extrémnemu kroku: začal protestovať v krajine, kde sú obdobní aktivisti bežne prenasledovaní, väznení a mnohokrát aj mučení. Muž chodí popred inkriminovaný závod s veľkým banerom, na ktorom označuje Foxconn za „ríšu neľudských hrdlorezov“, popisuje situáciu Wired.

„Môj syn, bývalý inžinier, už nemôže rozpoznať ani jeden čínsky znak,“ kričí na ulici pred desiatkami zhromažďujúcich sa robotníkov. „To je spoločnosť, pre ktorú pracujete.“

„Foxconn vytvára pracovné miesta,“ reaguje niekto z davu.

Zhang vzápätí odpovedá: „Ale zabíja ľudí.“

Tento prípad je len jeden z mnohých. V roku 2011 napríklad výbuch v šanghajskej továrni Foxonnu zabil troch robotníkov. No aj po údajných reformách, ktorým dopomohli škandály dodávateľa Applu, tisíce mladých ľudí si každý rok zničí svoje životy vo fabrikách s nedostatočnými pracovnými zárukami.

Nikto presne nevie, koľko je zranených alebo chorých; oficiálne štatistiky čínskej vlády hovoria o 115 úrazoch na pracovisku na 10-tisíc robotníkov – číslo je o niečo vyššie ako v USA a výrazne vyššie ako v Európskej únii, informuje Wired. Len málo pozorovateľov však skutočne verí týmto čísla. Viaceré podrobnejšie prieskumy odhalili rôzne nezrovnalosti v štatistikách. Mnoho prípadov sa neprizná a zametie pod koberec.

Továreň na smrť

Ak sa aj pracovné podmienky v čínskych továrňach zlepšovali, Long ich nevidela. Skoro potom ako začala pracovať pre Fangtai Huawei, začala pociťovať brnenie v končekoch prstov. Po niekoľkých mesiacoch si prestala cítiť ruky aj nohy. Jej ďalšie spolupracovníčky na tom neboli o nič lepšie. 25-ročná Zi Renchun stratila chuť do jedla a Shang Jiaojiao, ktorá vo fabrike pracovala od svojich 14 rokov, začala mať bolesti kĺbov a nakoniec sa sotva dokázala zdvihnúť z postele.

Long sa odrazu pristihla, že nemôže hýbať nohami. „Len som celý deň ležala na posteli, nedokázala som sa ani najesť,“ hovorí. Skončila v nemocnici s viac než 30 ďalších pracovníkmi Fangtai Huawei. Lekári zistili, že boli vystavení n-Hexánu, pravdepodobne kvôli používaniu „banánového oleja“. Tento hovorový názov označuje syntetický isoamylacetát, ktorí robotníci používali na čistenie displejov mobilných telefónov. Každý z nich ich vyčistil stovky za hodinu.

Celosvetovo je kladený konštantný tlak na nadnárodné firmy na znižovanie nákladov, a ten sa prirodzene prejavuje v smere dodávateľského reťazca. Prekvapiť však môže informácia, že mnohé známe firmy často nevedia ani ktorá továreň im dané súčiastky vyrába. Identifikácia môže byť problematická. Štyria pracovníci spomínanej kontroverznej fabriky Fangtai Huawei uviedli, že počas svojho pôsobenia v továrni pracovali na produktoch pre Nokiu, Samsung, a čínsku obriu korporáciu TCL. Long tvrdila, že pracovala na produktoch Apple. Ostatní pracovníci uviedli, že fyzicky roznášali produkty spoločnostiam, ktoré robili dodávky pre Apple, Samsung, TCL a Microsoft.

Zástupcovia Fangtai Huawei sa odmietli ku kauze vyjadriť. Existuje však možnosť, že továreň vyrábala len napodobeniny slávnych značiek. Čínsky technologický priemysel je známy svojou masívnou výrobou falzifikátov a porušovaním autorských práv. Spomínané spoločnosti totiž spoluprácu popreli, TCL nereagovalo. Ale Fangtai súčiastky pre niekoho vyrábať muselo.

Majú mobilní giganti čisté ruky?

Správy Apple stále ukazujú, že 30 percent jeho dodávateľov nie je v súlade s vlastnými bezpečnostnými štandardami spoločnosti a 18 percent nie je v súlade s normami o používaní chemikálií, informuje Wired. V skutočnosti, spoločnosť zistí určitú úroveň nedodržiavania noriem v každej výročnej správe. Apple sa však bráni, že je to len dôkaz, že proces funguje – dodávatelia o problémoch vedia a riešia s nadnárodnou firmou všetky porušenia predpisov.

Na konci roka 2013 napríklad najmenej päť zamestnancov zomrelo vo výrobnom závode na iPhone 5, ktorý patril pod taiwanskú spoločnosť Pegatron. Práve k tomuto dodávateľovi presunul Apple niekoľko svojich objednávok z Foxconnu po škandále ohľadom samovrážd. Je paradoxné, že spoločnosť mala vyhrať konkurz z časti kvôli jej nízkym nákladom na výrobu.

Koľko ľudí umiera pre naše telefóny? Čínske továrne ukrývajú smutné tajomstvá

Spoločnosť Foxconn je často spájaná s kauzou okolo samovrážd, ktoré sa stali v priebehu pracovného dňa. Zdroj: youtube.com

„Apple stále tvrdí, že sleduje dodržiavanie pracovných noriem u dodávateľov,“ povedal hovorca mimovládnej organizácie China Labor Watch, skrátene CLW, vo februári tohto roku pre Reuters. Organizácia so sídlom v New Yorku sa snaží bojovať za práva robotníkov tejto najľudnatejšej krajiny na svete. „Apple dômyselne potláča náklady na pracovnú silu a premiestňuje výrobu k tým najlacnejším výrobcom.“ Organizácia zároveň upozorňuje, že Pegatron je schopný udržať nízke náklady na pracovnú silu až po zaplatení nízkeho základu mzdy, čo núti robotníkov pracovať 90 - 100 hodín nadčasov za mesiac.

Bez viny nie je ani spoločnosť Samsung. V roku 2012 CLW vyšetrovalo jedenásť jeho manufaktúr, z ktorých šesť bolo väčšinovým vlastníkom práve spoločnosti Pegatron. Organizácia konštatovala porušenie niektorých noriem vo všetkých z nich, ale problémy boli obzvlášť závažné u niektorých nezávislých dodávateľov - žiadne školenie v oblasti bezpečnosti, žiadne ochranné masky pre pracovníkov, ktorí boli v priamom kontakte s toxickými výparmi. Samsung síce pre Wired povedal, že boli prijaté nápravné opatrenia, ale nič bližšie nešpecifikovali.