V Pittsburghu sa už dajú zavolať samoriadiace „taxíky“ Uber, v Singapure to je zas konkurenčná firma nuTonomy. Na cestách Európy ste možno predbiehali samoriadiaci kamión a ani o tom neviete. A Tesiel podľa posledných finančných výsledkov firmy tiež pribúda. Zatiaľ sú to len polovičné autopiloty a človek je stále za volantom. Cieľom je ale zveriť všetko do rúk senzorom a mikročipom. Ako sa autopilot v neštandardnej situácii rozhodne sa pýtajú psychológovia a vedci už desaťročia.
Zatiaľ si podobné scenáre môže vyskúšať v jednoduchom teste každá bytosť s biologickým a nie kremíkovým mozgom. Všetky scenáre majú rovnakú predlohu – kritické zlyhanie bŕzd.
Samoriadiace auto má na výber len pokračovať vo svojom pruhu alebo odbočiť do toho vedľajšieho. Tie ale pretína prechod pre chodcov s nešťastníkmi alebo pevná prekážka, ktorá zas usmrtí ľudí v aute.
Test v 13 otázkach na prechod postupne umiestňuje osoby rôzneho pohlavia, veku, kondičky aj sociálneho postavenia. Na konci sa zobrazí graf s údajmi o tom, koho ste chtiac-nechtiac poslali na druhý svet. Testovať sa dá aj viackrát, scenáre sa neopakujú.
Dajú sa porovnať s priemerným výsledkom doterajších respondentov. Podľa tvorcov testu Moral Machine nie je cieľom súdiť, ale pokúsiť sa vytvoriť obraz o tom, ako si ľudia predstavujú správanie autonómnych systémov pri interakcii s ľuďmi.