Horizon: Zero Dawn – Frozen Wilds (PS4)

Sony uviedlo tento rok obrovský hit z vlastného štúdia a pred Vianocami k nemu pridáva ďalšiu hrateľnú porciu: nové územie na severe sľubuje veľkú krajinu, zimu a nový obsah. Aloy hrdinka musí mať aspoň level 30 (čo jasne definuje náročnosť), aby dokázala vzdorovať nepriateľom, no bude si môcť pridávať aj nové schopnosti.

Príbeh síce trvá cca 5-6 hodín, no sú tu navešané vedľajšie úlohy, herná porcia sa násobne zväčší aj na trojnásobok. Poteší variabilita úloh, kde popri love monštier sa venujete záchrane členov partie, otvoreným účtom s banditmi i ďalším koloritom krajiny.

Iste, Frozen Wilds zosobňuje klasickú formu datadisku – ponúknuť viac obsahu v známom svete, nové misie, odlišnú atmosféru a ďalšie strávené hodiny s hrdinkou. V tomto smere fanúšikov nesklame, oplatí sa.

Knack 2 (PS4)

Prvý Knack bol pred štyrmi rokmi trošku podcenená behačka. Veľké nároky, vysoká obtiažnosť, no aj dobrá dĺžka i co-op. Fajn, že sa Sony k nemu vrátilo, sústredí sa na silné stránky a upravilo slabšie.

Knack je flexibilný hrdina – natoľko, že sa dokáže rozložiť a znova zložiť, čo je často využívané v leveloch, aby sa dostal do krpatých priestorov či zmohutnel a mohol sa pretĺcť mestom. Navyše Knack na seba môže nahádzať ľadové, kovové či iné prvky, čomu sa prispôsobia vlastnosti – jasný, no geniálny systém.

Zlepšila sa aj fyzika, puzzle v niektorých leveloch a celkovo sú levely i prostredia pestrejšie. Nechýbajú hádanky v priestore a Knack má viac ako 30 vlastností, čím sa rozšírili celkové možnosti.

Tou najlepšou devízou je však hranie v dvojici: lokálny co-op je ideálny pre hranie dvoch detí alebo rodiča s ratolesťou, pretože si môžu rozložiť jednotlivé úlohy, súboje a spolu sa v leveloch aj čosi naučiť. Jedinou slabinou je základný príbeh, no ten mnohí potrebovať nebudú.

Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PS4)

Dead Rising 4 vyšiel vlani na Xbox One, no PS4 majitelia nemusia zúfať, lebo ho s ročným odstupom dostanú v plnej výbave so všetkým dodatočným obsahom.

V jadre je Dead Rising 4 štylizovaná zombie akcia, kedy sa hráč dostáva do mestečka Willamette uprostred záhadnej epidémie. V príbehu sa nachádza vládne sprisahanie, tajomné zbrane, nová apokalypsa, hráč sa postupne dostáva do nových lokalít a hrateľnosť sa v základnom móde drží osvedčenej schémy.

Novinkou je mód Capcom Heroes, kde sa známe postavy z Capcom univerza pustia do zombies so špeciálnymi ťahmi. Vďaka nemu sa zvýšila pestrosť hry postavená na základe, že známy hrdina likviduje stovky nepriateľov.

Fanúšikov poteší aj veľký svet a celková voľnosť, chýba časový limit z debutu, takže sa nemusia obmedzovať. Sviatočná atmosféra je stále svieža, zlepšila sa variabilita misií, kde okrem likvidačných pribudli aj záchranné. Celkovo sa titul posunul vpred, najmä hra jedného hráča sa stále zlepšuje.

Yomawari: Midnight Shadows (PS4, Vita)

Yomawari bola nenápadná hra s unikátnou atmosférou a mechanizmami – pokračovanie sa dostáva aj na PS4 a ponúka cestu dvoch dievčat tmavou nocou v neznámom meste. Autori sa výborne hrajú s elementom svetla – baterka je jediným pomocníkom.

Mesto obývajú zvláštni duchovia, hľadáte rôzne predmety a snažia sa vyhnúť nečakaným útokom. Lenže toto nie je akcia, skôr malý triler, pri prítomnosti ducha sa dievčaťu rozbúcha srdce, strach sa prenáša aj na vás.

Povahou je hra stealth, bez zbraní a so slabými skúsenosťami (Japonci hrdinky neheroizujú, dávajú im talizmany na posilnenie vlastností), hľadáte alternatívne cesty ako prekabátiť duchov: zdrhnúť im, schovať sa alebo použiť predmety.

Variabilita prichádza pri rozmanitosti – na každého ducha platí niečo iné a mesto je plné prekážok či puzzle, nestačí sa iba vydať jedným smerom a dúfať, že sa vám už podarí prekĺznuť. A silná devíza na záver – dievčatá neputujú spolu, ale sú oddelené, čím sa umocňuje pocit strachu.

Demon Gaze II (PS, Vita)

Jeden z typických japonských žánrov je tzv. dungeon crawler (preliezanie dungeonu). Hrdina či skupina sa snaží dostať von, otázny je súbojový systém a dej. Demon Gaze II má výhodu, jeho pútavý svet zložený z viacerých regiónov radi objavíte a hoci sa tichý hrdina v skupine piatich neprejavuje, tie ostatné postavy sú zábavné a zaujímavo napísané.

Súboje sú ťahové a obsahujú tradičné prvky: akciu, mágiu, špeciálne útoky, spoluprácu v skupine. Podstatná zmena oproti jednotke – chýbajú povolania a sekundárne postavy si nevytvárate, ale snažíte sa na svoju stranu dostať démonov, proti ktorým už bojujete.

Na pohľad sa zdá hra ako temnejší Pokémon, no Demon Gaze má rád preštylizované typy a po čase objavíte ďalšie podporné systémy ako obľúbenosť démonov, systém drahokamov a ďalšie vychytávky, ktoré spestrujú hru.

Vďaka tomu sa aj po 40-50 hodinách nenudíte, lebo stále chcete ešte na svoju stranu dákeho démona, príbeh a dlhé dialógy sú bláznivé a po záverečných titulkoch príde aj ďalší dungeon či ultraťažký boss. Toto je veľmi klasická hra v žánri, no prístupná aj nováčikom.