Podľa agentúry AP napriek tomu z prílohy správy vyplýva, že podmienky pre neobmedzený prístup štátnych orgánov k sieti sú v Albánsku, Írsku, v Maďarsku, v Egypte, v Turecku a v Katare.
Vodafone, ktorý pôsobí i v Česku, má na troch kontinentoch spolu asi 400 miliónov zákazníkov.
Správa, ktorá je zrejme prvou podobnou informáciou o štátnom sledovaní komunikácie klientov súkromného mobilného operátora, uvádza podľa AP rad podrobností, ktoré vyjdú najavo až pri podrobnejšom štúdiu jej prílohy.
Egypt, Turecko a Katar patria podľa správy medzi krajiny, kde vlády nepredložili Vodafonu ani jednu žiadosť o sledovanie telefonátov či o záznamy o nich, pretože to nepotrebujú.
V Albánsku síce operátor evidoval za posledný rok zo strany tajných služieb niekoľko tisíc žiadostí, no podľa balkánskej spravodajskej agentúry BIRN môžu albánske úrady komunikáciu sledovať aj bez povolenia.
Popri spomenutej šestici existujú dva štáty – Veľká Británia a India –, kde nie je úplne jednoznačné, či právne predpisy umožňujú štátu bez súdneho povolenia odpočúvať telefóny.
Väčšina krajín západnej a strednej Európy má podľa AP v správe dôkladne zdokumentované štatistiky prípadov, v ktorých bezpečnostné orgány žiadali o sledovanie mobilov.
Vládne zásahy do súkromnej komunikácie vzbudzujú vo svete diskusie od vlaňajška, keď bývalý spolupracovník americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) Edward Snowden médiám odtajnil rozsiahly program na sledovanie elektronickej a telefónnej komunikácie. Americké tajné služby podľa neho obchádzali súdne povolenia, ktoré podľa britskej spoločnosti orgány spomenutých krajín ani nepotrebujú.
Vodafone prevádzkuje mobilné a niektoré širokopásmové služby v 27 štátoch, v ďalších 49 spolupracuje s partnerskými spoločnosťami. V iných krajinách pôsobí prostredníctvom akvizície britskej telekomunikačnej spoločnosti Cable & Wireless.