Nintendo je zvyknuté, že niektoré konzoly sa predávajú neskutočne silno (Wii viac ako sto miliónov), iné slabšie (GameCube len 21 miliónov), ale Wii U sa nedarí odlepiť od zeme. Klasická taktika vydať na konzolu viac vlastných hitov síce zaberá (prišiel Sonic, Donkey Kong, Mario Kart), ale často vystrelí predaje iba dočasne nahor, aby sa potom odhodlali hráči pri ďalšom hite.

Nintendo sa snaží aj o menej tradičné zážitky ako kríženec Hyrule Warriors, akciu pre fanúšikov Bayonetta 2 či behačky s vedľajšími hrdinami. Výhoda tejto stratégie je, že hráči dostanú originálne chuťovky, ktoré sú odlišné od množstva odlišnej produkcie. A súčasné tri prípady ukazujú, že dostatočne zábavné.

Minirecenzia: Kirby and the Rainbow Paintbrush

Kirby, Yoshi a Splatoon: Nintendo sa nevzdáva hitoviek pre Wii U

Ružová guľôčka Kirby je jeden z najznámejších maskotov Nintenda popri Mariovi i Donkey Kongovi a behačky s ňou patria medzi relatívne jednoduché, prístupne a vhodné pre najmladších hráčov. Silnou devízou býva často nižšia obtiažnosť, šikovná séria tutoriálov, aby hráči pochopili, čo sa od nich čaká a v neposlednom rade aj vysoká miera kreativity, či už v hraní alebo grafickom spracovaní sveta.

Kirby na Wii U dodržal tradíciu. Autori znamenite využili gamepad – na displeji kreslíte aktívne prvky a dúhové úsečky, po ktorých Kirby prebehne. Miesto ovládania postavy ovplyvňujete línie vo svete: základné časti levelu čakajú s rozhádzanými predmetmi, no hrdina sa rozbehne raz – a potom už nezastaví.

Kirby je v pohybe, nad priepasťami si pýta cestičku, ak niečo zabudol, musíte ho loopom vrátiť naspäť. Vo vrchných častiach sú cenné predmety, kam ho treba poslať a neraz treba hľadieť aj nadol, či priesvitné časti nenúkajú skryté bonusy. Úsečky maľujete ľahko – no netreba zabúdať, že dokážu rýchlo zmiznúť a vtedy musí mať Kirby pevnú pôdu pod nohami alebo upaľovať po nových.

Kirby navyše mení podobu: môže byť tankom, ponorkou, raketou či iným prostriedkom so silnejšími vlastnosťami. Je to dynamická behačka sama o sebe, v týchto modifikáciách ešte viac naberá rýchlosť a neskutočný zážitok. Odohráva sa v plastelínovom svete, kde zloduchovia vysali všetku farbu, preto má farebný štetec takú obrovskú moc.

Menia sa tu prostredia z lesných či bežných levelov na lávové, vodné či vzdušné, kde Kirbyho nové podoby majú jasný zmysel. Hra obsahuje 28 úrovní, ktoré sú prekvapivo dlhé – ale zároveň aj variabilné, takže ich budete prehádzať často dookola, aby ste našli všetky skryté predmety a užili si ju naplno. Nemusíte hrať iba sami: hlavný hráč má síce Gamepad, no ďalší traja mu môžu pomáhať, keď ako vedľajšie postavičky bežia po cestičkách a dzobú predmety.

Aj preto je Kirby and the Rainbow Paintbrush ideálny pre rodinné hranie či medzi súrodencami.

Minirecenzia: Yoshi’s Wooly World

Kirby, Yoshi a Splatoon: Nintendo sa nevzdáva hitoviek pre Wii U

Ak vyššie spomenutý Kirby stavil na plastelínu, Yoshi má silnú devízu vo vlne a látkach. Vizuál sveta je inšpirovaný a naplno spracovaný do vlneného prevedenia, čomu svedčí silná štylizácia. Yoshi je na rozdiel od Kirbyho klasická behačka, ktorú môžete ovládať Gamepadom či starým ovládačom. Presne viete, čo vás čaká: šesť svetov s rozličným nádychom a v ňom osem levelov (plus jeden tajný).

Každý level obsahuje kvantum predmetov, ale ešte viac skrytých miestností, neviditeľných chodieb či bonusov niekde v lufte. Hráči musia mať oči na stopkách: level sa dá prejsť za pár minút, vyzbierať všetko si vyžaduje väčšiu námahu. Yoshi má akoby dvojakú náplň: preletieť level za najkratší čas vs. zdržať sa v ňom dlho a objaviť všetko.

Jednou z úloh je zbieranie rozličných Yoshiho podôb – aby ste vyzerali inak, treba splniť stanovené úlohy i levely a potom hráte za jednu z viac ako 50 vizáží. Ako správna behačka má Yoshi aj dve potrebné motivácie: zozbierať všetky sedmokrásky a získať prístup do tajného levelu budete chcieť v každom svete. Zdolať veľkého bossa, to je jasná povinnosť.

Z hľadiska hrateľnosti je teda Yoshi klasika: beháte, zbierate, zdolávate prekážky. Môžete hrať sólo, kopu zábavy si užijete aj v co-op móde. Najväčšou devízou ostáva práve titulný vlnený svet: málokto má toľko nápadov, aby využil takú silnú štylizáciu pre sériu originálnych levelov ako Nintendo.

Vlna je využitá nielen na pozadí, ale aj ako aktívny prvok a pre postavy v pohybe: dvere sú zo zipsov, vlní sa tu kopa nepriateľov, aj váš hrdina pri skákaní a množstvo šálov, kusov oblečenia či matracov je nespočetné. Z vlny sú upletení aj tí najväčší bossovia a vyzerajú výborne.

Ak nemáte chuť experimentovať s Gamepadom ako u Kirbyho, je Yoshi’s Wooly World top klasická voľba.

Minirecenzia: Splatoon

Kirby, Yoshi a Splatoon: Nintendo sa nevzdáva hitoviek pre Wii U

Splatoon je na pomery Wii U i Nintenda jedna z najoriginálnejších hier. Už žiadna 2D arkáda – ale 3D súboje kalmárov v aréne, ktoré podporujú hru viacerých hráčov. Pointa hry je veľmi jednoduchá a dá sa naučiť veľmi rýchlo.

V multiplayer móde sa dostanete na jednu z viacerých máp a vašou úlohou je behať po mape a vďaka atramentovým zbraniam zafarbiť čo najväčšie množstvo územia. Zbrane sú účinné nielen na vyfarbovanie mapy, ale aj kvôli protivníkom: ak ste zasiahnutí inou farbou, klesá vám vaše zdravie a pokiaľ sa budete máčať v súperovej farbe príliš dlho, na jeho území či inkasujete príliš veľa zásahov, vtedy zomierate a musíte čakať na opätovné nasadenie do boja.

Takže áno, Splatoon je v jadre multiplayer akcia, kde sa tímy predháňajú v rozličných úlohách a chcú dopadnúť lepšie ako ich súperi. Je to milší klon Counterstrike či Call of Duty, no má šmrnc a rozhodne mu nemožno uprieť vysokú mieru irónie a štylizácie, vďaka ktorej máte chuť hrať do polnoci. Či už kvôli tomu, že sú prihlásení vaši známi a nenechať ich v štichu alebo si zlepšiť pozíciu v rebríčku.

Splatoon má viac ako tucet zbraní, rôzne kusy oblečenia a modifikácia, no zatiaľ iba necelú desiatku máp, na ktorých sa naháňate a tri módy. Dva sú určené pre multiplayer: v Turf War sa snažíte za celé tri minúty obsadiť a zafarbiť čo najviac územia, v Splat Zones štyria hráči proti štyrom chcú obsadiť a udržať isté územie dostatočne dlhý čas. Tretím módom je kampaň pre jedného, kde môžete trénovať a zoznámiť sa dobre s prostrediami sveta, zbraňami a slúži ako solídny vtipný úvod.

Zároveň však platí, že Splatoon sa vyvíja. Do hry pribúdajú ďalšie mapy, azda aj nejaký mód navyše, ale už teraz ide o zábavnú variáciu na multiplayer boje vo vlastnom štýle.