Kľúč nie je odolný len voči softvérovým útočníkom ale aj voči nepriaznivému počasiu. Navonok vyzerá DataTraveler 2000 ako obyčajný modrý hranol s rozmermi 8 x 2 x 1 cm. Ale už po pár sekundách zaujme oceľovým lankom so závitovým zapínaním. To dáva tušiť, že niekto myslel na odolnosť.
Samotný USB kľúč je skrytý v modrom hliníkovom puzdre s certifikátom IP57. Mal by prežiť vodu, prach a pády, dáta udrží pri teplotách od mínus dvadsať do plus šesťdesiat stupňov Celzia.
V rámci redakčného crash testu sme si s kľúčom kopali a ošpliechali ho. Pravda, veľa toho na rozbitie ani nie je. Pamäťové čipy sú kus kremíku, poškodiť sa môžu len vnútorné obvody. A tie prežili. Holý kľúč vytiahnutý z puzdra by mal prežiť tiež, ale do extrémov sme radšej nešli.
Zdroj: Marián Biel
Po vytiahnutí kľúča z puzdra sa ukáže to, čo ho robí unikátnym. Po takmer celej dĺžke tela sú rozmiestnené pogumované tlačidlá numerickej klávesnice. DataTraveler 2000 je teda ako miniatúrny trezor.
Vyskúšali sme, ako sa doň dostať, nahrať súbory a potom ich znova načítať. Nie je to vôbec komplikované. Na začiatku sa ale nevyhnete krátkemu zaškoleniu. Na nastavenie rôznych funkcií sa dajú použiť len kombinácie číslic na klávesnici. O úspešnom zamknutí, odomknutí, čítaní dát alebo zmenách nastavení informuje červená, zelená a modrá LED dióda, respektíve ich svietenie alebo blikanie.
Uložené dáta sú zašifrované. Netreba na inštalovať žiadnu dodatočnú aplikáciu, šifrovanie prebieha priamo na kľúči. Na ovládanie kľúča netreba inštalovať žiadnu aplikáciu. Dáta ostávajú šifrované aj na Macu, Androide alebo po pripojení k televízoru.
Ako prvé je potrebné, samozrejme, nastaviť si vlastný PIN kód zo 7 až 15 číslic. Stlačíte tlačidlo s ikonou kľúča na odomknutie továrenským kódom a potom zadáte nový PIN kód. Ten si treba zapamätať, lebo bez neho sa k dátam nedostane už nikto. A ako to pri podobných zariadeniach býva zvykom, po desiatich nesprávnych zadaniach PIN kódu sa všetky dáta na kľúči sformátujú a kľúč sa vráti do továrenských nastavení.
Zdroj: Marián Biel
K jednoduchšiemu používaniu pomôže stará finta. Každé číslo na numerickej klávesnici obsahuje aj tri alebo štyri písmená. Takže rovnako ako pri písaní esemsky na tlačidlových telefónoch, aj v tomto prípade sa dá vytvoriť slovné heslo. Napríklad „tajneheslo“ možno zapísať ako 8256949756.
Na drobné tlačidlá si niekedy treba pomôcť nechtom, ale dá sa to zvládnuť. Odomknutie prebehne okamžite. Do pol minúty sa kľúč musí pripojiť k počítaču, inak sa znova zamkne. Po pripojení sa dá zasa nastaviť automatické uzamknutie kľúča napríklad po piatich minútach nepoužívania.
Ak si potrebujete od počítača odskočiť, stačí na uzamknutie na niekoľko sekúnd podržať tlačidlo kľúča. Zariadenie možno tiež nastaviť tak, že sa z neho dá len čítať, ale nie zapisovať alebo vymazávať - ak ho chcete napríklad požičať inej osobe.
Zdroj: Marián Biel
Šifrovanie dát si a odomykanie, samozrejme, vyžaduje energiu. DataTraveller 2000 obsahuje internú batériu s kapacitou 40 mAh. Reálna výdrž ale nie je podstatná. Na použitie sa kľúč musí zasunúť do USB konektora. Takže každé použitie je vlastne zároveň nabíjanie.
Na test sme mali verziu s deklarovanou 32-gigabajtovou kapacitou. Reálne je k dispozícii približne 29 GB. Cez USB 3.0 sa dáta zapisovali rýchlosťou v priemere 48 MB/s a čítali okolo 138 MB/s. Takže ani s veľkými súbormi nie je nutné dlho čakať.
Ostáva už len posledný parameter. Kingston DataTraveler 2000 sa v 32-gigovej verzii predáva za 130 eur. Sám Kingston a najmä jeho konkurencia predávajú extra odolné USB kľúče aj pod 100 eur, dokonca s kapacitou 256 GB. Ale prakticky žiadne zariadenie nepodporuje hardvérové šifrovanie s klávesnicou.
Výnimkou na slovenskom trhu je Corsair Padlock 2, ktorý sa s kapacitou 32 GB predáva za 50 eur. Nepodporuje však doplnkové bezpečnostné funkcie, ako je softvér na kontrolu, kde a kedy bol DataTraveler použitý. Numerickú klávesnicu na šifrovanie ponúka aj nedávno testovaný Intenso Memory Safe. V omnoho väčšom tele externého disku ale ponúka kapacitu 1 TB za cenu okolo 85 eur.
Odolný, rýchly USB flash disk s hardvérovým 256-bitovým šifrovaním a numerickou klávesnicou je malá rarita. A plne funkčná pre každého, kto chce mať úplnú istotu, že prenášané dáta sa nedostanú do nesprávnych rúk. Len si za to musí oproti menej elegantným konkurentom priplatiť pár desiatok eur navyše.
Zdroj: Marián Biel