Tento model patrí k high-endom od holandskej značky, vybavenejšie sú už len rady 6500 a 8000. Najsilnejšou zbraňou modelu DVT6000 je zameriavanie. Alebo inak povedané, je vybavený tretím smerovým mikrofónom, takže dokáže zaznamenať ľudský hlas aj z väčšej vzdialenosti. Výrobca hovorí o 15 metroch. Novinár má kopec príležitostí otestovať to priamo v praxi.

Je pomerne robustný a prežil aj jeden neplánovaný crashtest

DVT6000 by nemal zavadzať v žiadnom vrecku. S rozmermi 45 x 125 x 18 mm a hmotnosťou 84 gramov by sa dal porovnať s tyčinkou trochu ťažšej čokolády. Materiály použil Philips opačne, než Samsung vo svojich nových smartfónoch Galaxy Alpha a Note 4. Teda rám je z plastu a predná a zadná časť zas z kovu. Je pomerne robustný a prežil aj jeden neplánovaný crashtest – pád na laminátovú dlážku z výšky pracovného stola. Menším nedostatkom je plastová obruba, ktorá tvorí aj rám troch mikrofónov. Alebo presnejšie strieborná farba na jej povrchu. Po približne troch týždňoch a šiestich nahrávaniach rozhovorov sa na dvoch miestach ošúchala a bolo vidno biely plast pod ňou. Ide len o milimetrovú záležitosť, ale trochu to kazí dojem.

Prednej strane diktafónu dominuje 1,7-palcový farebný displej. Našťastie nie je dotykový. Nahrávanie hlasu je často nenávratnou záležitosťou a nepresnosti pri behaní prsta po displeji by mohli znamenať pokazené interview. Pod displejom je dvojica funkčný tlačidiel s rôznym priradením. Nižšie nasleduje štvorsmerové tlačidlo s hlavným tlačidlom pre nahrávanie uprostred. Smerové tlačidlo funguje aj na posun v nahrávke a zmenu hlasitosti. Po jeho bokoch je dvojica tlačidiel na vstup do menu a zoznamu nahrávok a spustenia a zastavenie prehrávania.

Výdrž je skvelá, reproduktor ani nie

V spodnej štvrtine je ešte tlačidlo na vymazávanie nahrávok. Je až príliš dostupné a nebyť dvojitého potvrdenia pred každým vymazaním súboru, mohlo by byť dôvodom nepríjemností. Posledným prvkom prednej strany je mriežka reproduktora. Prehráva čisto, no nie veľmi nahlas. Zlepší sa to po aktivovaní funkcie ClearVoice. Neprišiel som na to, prečo by niekto vôbec chcel mať vypnutú túto funkciu. Na prepisovanie záznamu z prednášky je však aj tak najpraktickejšie použiť slúchadlá.

Spodná hrana schováva miroUSB konektor. Z toho je jasné, že diktafón sa dá nabíjať rovnako ako mobil. Výdrž je skvelá. Po nahraní deviatich záznamov v najvyššej možnej kvalite v dĺžke približne 180 minút klesol ukazovateľ stavu batérie približne na polovicu. 

Keď nahrávanie mobilom nestačí

Zdroj: Philips

Na pravej strane je vstup pre slúchadlá a externý mikrofón. Vľavo zas hlavný vypínač s funkciou zamknutia kláves. A tiež slot pre pamäťovú kartu. Takže ak nebudú stačiť interné 4 GB, čo je približne 6 hodín v najvyššej kvalite alebo 47 hodín vo vysokej kvalite, je možné pokračovať v zázname na kartu. Na vrchnej časti je to najdôležitejšie. Dva diagonálne mikrofóny a uprostred tretí smerový mikrofón. A musím povedať, robotu odvádzajú veľmi slušnú.

Diktafón nahráva vo formátoch MP3 a WAV s dátovým tokom od 8 po 1 411 kbps a podporuje vzorkovaciu frekvenciu od 16 po 44,1 kHz. V reči smrteľníkov to znamená, že na šetrenie batérie aj kapacity pamäte sa dá zvoliť horšia kvalita záznamu. Alebo opačne, zvoliť sa dá nahrávanie v CD kvalite. Nebál by som sa povedať až v „Blu-Ray“ kvalite.

Ešte citeľnejší rozdiel nastal pri nahrávaní na väčšiu vzdialenosť

Nejde ale len o kvalitu záznamu ako takého. Veľmi efektívne fungovala funkcia rušenia okolitého hluku. Pri nahrávaní rozhovoru v pomerne hlučnej kaviarni bolo síce klepanie lyžičiek a usrkávanie kávy počuť. Ale hlasy protagonistov výrazne vystupovali do popredia a boli úplne zrozumiteľné. Simultánne som ten istý rozhovor nahrával aj na high-end smartfón. Nedá sa uprieť, že dnešné smartfóny vedia nahrať aj pomerne slušný záznam. Ale stále aj pri najvyššej snahe dosahujú i s prižmúrenými očami tak dvojtretinovú kvalitu čistokrvného diktafónu strednej a vyššej triedy. Cítiť to hlavne na rušení okolitého hluku. Ešte citeľnejší rozdiel nastal pri nahrávaní na väčšiu vzdialenosť.

Vyskúšal som na tlačovej konferencii nepoložiť diktafón na stôl prednášajúcich, ale držal som ho v ruke. Aj na vzdialenosť približne 5 metrov bol záznam absolútne čistý a presný. Vyskúšal som aj nahrávanie osoby, ktorá takmer šepkala a sedela o necelé tri metre ďalej. Znova, všetko pekne rozoznateľné. Tretí test bol na vzdialenosť asi 10 metrov s bežnou intenzitou hlasu. Ani tam nedošlo k problémom. Človeku začína napadať, že je to strojček pre začínajúcich špiónov. Len pri prepise už je naozaj lepšie použiť slúchadlá ako reproduktor.

Keď nahrávanie mobilom nestačí

Zdroj: Philips

DVT6000 je vybavený kopou rôznych doplnkov a funkcií. Napríklad šikovný je takzvaný pre-recording. Diktafón nahráva päťsekundovú slučku pred stlačení nahrávacieho tlačidla, takže sa mi raz podarilo zachytiť nečakanú vetu. Diktafón je vybavený pohybovým senzorom, ktorý rozoznáva, či je diktafón niekde položený alebo držaný v ruke. Reálny rozdiel v kvalite nahrávok som však nepostrehol. Citeľnejšie je už prepínanie medzi režimami mikrofónov ako konverzácia, Auto Zoom, prednáška, poznámky a ďalšie. Drobnosti, ako je rozdeľovanie nahrávok do menších častí bez prerušenia alebo ich indexácia do záložiek, už je štandardom. Pri čakaní na prednášajúceho sa môže hodiť aj prítomnosť FM rádia.

Jediná podstatnejšia vlastnosť, ktorú by som ocenil a ktorou smartfóny disponujú už od ich začiatkov, je jednoduché Wi-Fi pripojenie a záloha nahrávok na cloud. Murphyho zákony pracujú spoľahlivo a aj ten najprepracovanejší a najkvalitnejší diktafón sa môže utopiť, stratiť, byť odcudzený.

Záverečné hodnotenie: Je to rovnaké ako s fotografovaním. Ak kvalita obrázkov z baru a dovolenky nie je to najpodstatnejšie, veľa smartfónov dokáže uspokojiť vrchovate. Ale kvalitný kompakt alebo nebodaj zrkadlovku vonkoncom nenahradia. Ak niekto potrebuje len raz za čas nahrať vlastné poznámky, bude spokojný aj s mobilom. Ak je však uchovávanie hlasu dôležitou súčasťou práce alebo štúdia, určite je lepšie spoliehať sa na diktafón. A ak je tento hlas často pár metrov od vás, v cenovej kategórii okolo 120 eur je Philips Voice Tracer DVT6000 jednou z najlepších možností.

+ kompaktné a hutné telo
+ kvalita nahrávok
+ nahrávanie na väčšiu vzdialenosť
+ výdrž batérie

- tichší reproduktor
- po krátkom čase sa začala ošúchavať farba okolo mikrofónov