Šikovný chlapec z mesta Croydon našiel mamu v bezvedomí a nedarilo sa mu ju prebrať. Uvidel však mamin iPhone a pomocou Siri sa mu podarilo skontaktovať so záchrannou službou. The Nextweb, ktorý správu priniesol, uvádza, že chlapec použil mamin palec na čítačke odtlačkov. Ale technicky to nebolo nutné, Siri sa aktivuje dlhším pridržaním akéhokoľvek prsta.

Tak či onak sa dovolal na záchrannú službu, ktorá je na podobné prípady vycvičená, a operátorka dokázala od chlapca zistiť, čo sa deje a aj ich adresu. Do trinástich minút bola záchranka na mieste. Mama chlapca bola hospitalizovaná a neskôr prepustená do domácej liečby. Správa neuvádza, čo konkrétne jej bolo, ale duchaplnosť chlapca v spojitosti s novými technológiami jej mali zachrániť život. Cely rozhovor medzi Romanom a záchrannou službou bol zverejnený.

Mobil povie, kde sa nachádza

Siri funguje aj na Slovensku. Stačí jej povedať, aby zavolala záchranku a automaticky vytáča 112. Žiaľ, slovenčinu (ani češtinu) ešte nepozná a je nutné sa s ňou baviť anglicky, nemecky, rusky alebo v ďalších 18 podporovaných jazykoch.

Aj preto znie prakticky riešenie AML (Advanced Mobile Location) od Európskej asociácie tiesňových liniek, ktoré je aktívne vo Veľkej Británii, v Rakúsku, Litve a v Estónsku. Medzi ďalšie krajiny s touto technológiou má onedlho patriť aj Slovensko. A o čo ide?

V EÚ sú tri štvrtiny hovorov na tiesňové linky uskutočnené z mobilných telefónov. Zistenie presného miesta, odkiaľ prichádza hovor, je kritické a často trvá pridlho. Volajúci nemusí vedieť, kde presne sa nachádza, a bežný spôsob lokalizovania pomocou triangulácie BTS staníc nie je veľmi presný.

AML v smartfóne so systémom Android pri vytočení tiesňovej linky automaticky odošle presné koordináty podľa GPS a wifi. Ak ich nemá mobil aktivované, AML ich sám zapne a po hovore znova vypne. Táto technológia vie zamerať mobil s presnosťou do 50 metrov, čo je 4 000-násobne presnejšie ako doterajší systém. Nie je nutné do mobilu inštalovať žiadnu aplikáciu. Podmienkou je len implementácia do mobilných sietí na národnej úrovni.

Ministerstvo vnútra SR pre portál Živé.sk uviedlo, že implementácia tejto služby je v štádiu prípravy a zatiaľ nie je možné presne stanoviť konkrétny dátum nasadenia technológie AML do prevádzky. Zavedenie tejto služby v celej Európe by štatisticky malo v priebehu desiatich rokov zachrániť až 7 500 životov.

Aj majitelia iPhonov môžu záchranárom pomôcť

V kritických sekundách je každá sekunda dôležitá. Nielen na privolanie záchrannej služby, ale aj pri identifikovaní človeka v núdzi. Nie vždy sa stane, že má pri sebe potrebné doklady a lekár potom nevie nielen meno, ale ani krvnú skupinu, alergie a kontaktné osoby. Mobil už má však pri sebe snáď každý.

Preto je prvým pravidlom v kontaktoch mať aspoň jednu osobu označenú ako ICE (in case of emergency), teda človek, ktorému volať v prípade nutnosti.

Keď mobil zachráni život: Siri pomohla chlapcovi privolať sanitku

Zdravotné ID na iPhone

Ak je mobil zamknutý a zablokovaný, vtedy pomôže vstavané nastavenie iOS. Aj v zablokovanom stave je vľavo dole tlačidlo SOS, ktoré zobrazí numerickú klávesnicu na zavolanie tiesňovej linky.

Navyše sa vtedy vľavo dole zobrazí aj Zdravotné ID majiteľa, kde sa dá vypísať meno a priezvisko, krvná skupina, zdravotné problémy, alergie, kontaktné osoby aj s mobilným číslom či užívanými liekmi. Toto všetko sa vypisuje v aplikácii Zdravie, ktorá je súčasťou iOS.