Šéf personálnej spoločnosti Profesia Dalibor Jakuš si dobre pamätá, kedy na Slovensko dorazila finančná kríza: „Pätnásteho septembra požiadal Lehman Brothers o ochranu pred veriteľmi. Šestnásteho septembra začal padať slovenský trh práce.“

Za ďalších šesť mesiacov sa rapídne znížila náborová aktivita firiem, medziročne až o 50 percent. Ako spomínal na tohtoročnej TREND konferencii Infotrendy (konala sa koncom marca), pokles najviac zasiahol automotive a finančný sektor, ale nevyhlo sa mu ani odvetvie IT.

V Profesii na svojich dátach testovali hypotézu, či kríza zvýši počet uchádzačov o prácu v IT firmách. Nepotvrdilo sa to. V prvom tohtoročnom kvartáli záujemcov pribudlo len nepatrne, hoci v globále za celé národné hospodárstvo sa počet uchádzačov medziročne zvýšil o štvrtinu.

Dôvodov, prečo je IT výnimkou, je viacero. „Je pravda, že ľudia si viac hľadajú prácu cez internet, ale nie v IT oblasti,“ hovorí o jednom z nich D. Jakuš. Okrem toho, v IT sa doteraz neprepúšťalo. A ani zo zahraničia sa zatiaľ nevracajú IT špecialisti.

Stopercentne sa nepotvrdilo ani očakávanie, že kríza zvýši kvalitu pracovnej sily. Iste, reakcia na ponuky je intenzívnejšia ako v minulosti, lebo ľudia sondujú bezpečné prístavy. „Lenže aj na vysokokvalifikované posty sa hlásia ľudia bez zodpovedajúcej kvalifikácie,“ dodáva šéf Profesie.

Na druhej strane, v dôsledku krízy sa dialóg zamestnávateľov so zamestnancami stáva jednostranným. „Keby sa pred rokom išli v IT znižovať platy, vyvolalo by to masový exodus. Teraz sa to akceptuje,“ mieni D. Jakuš. No ako upozorňuje, pokiaľ zamestnávateľ zneužíva situáciu, vystavuje sa riziku, že zamestnanci, keď na to bude príležitosť, mu to spočítajú aj s úrokmi.