Ni no kuni nie je obyčajná videohra. To bolo zrejmé už na Tokyo Games Show na jeseň roku 2010, keď sa veľká časť výstavnej haly zmenila na magický hrad, pred ktorými stáli stovky ľudí a fascinovane sledovali ukážku z hry. Kto chcel vedieť viac, musel si vystáť rad, aby sa s novinkou mohol pár minút zoznamovať.
Tri mesiace po hernej šou vyšla verzia hry pre Nintendo DS. V zaujímavom kombe – k hre bola pribalená kniha, pomocou ktorej ste riešili hádanky. Predalo sa 600-tisíc kópií. Do roka vyšla verzia pre PlayStation 3, no tá v Japonsku našla iba 200-tisíc majiteľov. Šance na preklad boli mizivé. No Namco Bandai to skúsilo a po viacerých odkladoch vyšla PS3 verzia 1. februára 2013 aj v Európe.
Spojenie japonských nápadov
Ni no kuni je unikát z viacerých hľadísk. Je to asi najjaponskejšia hra, akú si môžete zadovážiť a spája to najlepšie z hernej, filmovej a scenáristickej kultúry. Príbeh je možno na prvé počutie povedomý: dva prepojené svety, ktoré v koži Olivera postupne odhaľujete. Americký Motorville a kúzelný svet plný púští, lesov, mestečiek, jaskýň a lokalít nečakaných charakterov.
Idea je, že Oliver neprišiel iba za dobrodružstvom, ale liečiť srdcia rozprávkových postáv prepojené s reálnymi ľuďmi v našom svete. V Ni no kuni je fascinujúce objavovať, ako môže vyzerať charakter človeka vo fantasy prevedení a ako aktivita v rozprávkovom svete zmení nás v tom reálnom.
Japonci majú zvláštne zanietenie venovať obrovské množstvo vedomosti neplnoletým postavám. Hrdina nie je ani tínendžer, no prežíva dej plný nostalgie a životných múdrostí. Je to ich vízia fungovania, najmä vo filmoch štúdia Ghibli ako Ponyo, Princezná Mononoke a Cesta do fantázie. Ghibli netvorí obyčajné animáky a nie nadarmo aj Disney vidí v ich filmoch veľký potenciál, keď ich importuje do Ameriky. My Neighbor Totoro je podľa časopisu Time najlepší animovaný film vôbec.
Ni no kuni je prvá hra, ktorú etablovaný herný tím Level 5 vytvoril s filmovými majstrami z Ghibli a je to cítiť na každom mieste. Každé miesto je pamätné, každá postava má originálne črty a celý svet dýcha životom. Pre mnohých fanúšikov to bude prvý splnený sen – ponoriť sa do sveta z dielne Ghibli a tráviť v ňom desiatky hodín času s prepracovanými postavami.
Dospelý scenár, výborná animácia a hudba (komponovaná dvorným skladateľom Ghibli štúdia Joeom Hisaishim a tokijským filharmonickým orchestrom) sú doplnené skvelými dialógmi (napríklad Olivera so starým stromom či mnohé scény s oživeným Drippym, verným pomocníkom) a otvárajú zaujímavé témy.
Ako sa hrá
Mohla to byť dobrá kniha. Alebo film ašpirujúci na mnohé ocenenia. Ale je to hra, všetky jej časti čakajú na aktívnu účasť hráča. Bezstarostne beháte po Motorville. Odhalíte prvé lokality, hádanky či súboje. Počiatočné tempo dáva priestor na aklimatizáciu v novom svete a chuť nájsť tajomstvá. Blúdite lesom, spoznávate ľudí v mestečku so zvláštnou kráľovnou.
Autori vás prekvapujú, ako jednotlivé časti fungujú a ako by sa všetkým zišla pomoc. Vaša prítomnosť nie je ojedinelá – putuje s vami Drippy a pridajú sa ďalší spoločníci, bez ktorých by ste si neskôr nevedeli poradiť. Je to spočiatku adventúra s malými puzzle, ale v jadre ide o JRPG, hru na hrdinov a s množstvom súbojov v divočine.
Oliver nemá veľkú šancu bojovať, maximálne s drobnými oponentmi a aj z tých súbojov vyviazne so štipkou zdravia. Preto autori nechajú bojovať spoločníkov: strapatého drobca s mečom a iné postavy. Vašou úlohou je trénovať ich, získavať im lepšie údery a kúzla a vyhrávať súboje.
Je to systém a la Pokémon, kde sa snažíte zozbierať čo najviac dobrých bojovníkov a postupovať v hre. Pomocníkom sa zvyšuje level, neskôr ich môžete zmeniť na vyššiu úroveň a cez metamorfózu prejdú do inej formy.
Na bojové možnosti treba spolupracovať s inými postavami: vy spravidla ovládate jednu, zvyšok rieši automaticky dvojica ostatných bojovníkov s možnosťou ich prepínania. Základné a rozšírené údery sú doplnené mágiou útočnou, obrannou či liečivou. Je to klasika, ale chytľavá.
Nielen boj je zaujímavý, hoci sa dočkáte veľkých súbojov s pirátmi, drakmi, démonmi. Objavovanie sveta je rovnako pútavé. Hľadáte púštne mestečká, stratené jaskyne, zapadnuté ostrovy, pomáhate ľudkom v maličkých úlohach: aby im rástol kvet či kuchtili najhorúcejšie jedlo.
Po svete sa pohybujete najprv pešo, neskôr na člne i na drakovi. Prvých 50 hodín venujete len príbehu a potom sa môžete venovať detailnému skúmaniu sveta, pretože vďaka jeho magickej atmosfére sa len ťažko budete lúčiť.
Úspech pre Level 5, Ghibli, Sony a hráčov
Ni no kuni je príbeh o nostalgii, mágii a dobrom pocite. Je dobré vidieť, že západný svet ho prijal. V Japonsku predala PS3 verzia 200-tisíc kusov, za dva týždne na západnom trhu ich hráči kúpili už 350-tisíc a predaj rastie. Je to jeden z mála prípadov, keď japonskú hru oceňuje západné publikum vo väčšej miere ako domáci (hoci porovnanie skresľuje absencia DS verzie, ktorú Japonci dostali prvú).
Ni no kuni je štvoritým víťazstvom. Po prvé, Japonci dokázali zaujať západných hráčov. Po druhé, máme hrateľnú verziu sveta od štúdia Ghibli. Po tretie, skvelé časy žánru JRPG sú späť; toto je jedna z najlepších japonských hier posledných rokov.
A po štvrté, hráči, ktorí neverili, že éra zlatých PS2 exkluzívnych hier sa vráti, si môžu konečne povedať, že ich investícia do PS3 sa konečne vyplatila a dostali hru podľa svojho gusta. Potenciálna hra roka, a to je ešte len polovica februára.
Ni no kuni vyšla exkluzívne na PS3 1. februára 2013.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie hier:
- DmC: Devil May Cry
- Need for Speed: Most Wanted - A Criterion Game
- Call of Duty: Black Ops 2
- Medal of Honor
- Lego Lord Of The Ring
Alebo si vyberte zo zoznamu našich všetkých recenzií.
Foto na titulke a v článku - Ghibli