Aký je vývoj jadrového výskumu na Slovensku a máme dostatok odborníkov na jadrovú energetiku? Podpredseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Martin Venhart tvrdí, že svet momentálne nemá zelenšiu alternatívu ako je atómové jadro. V rozhovore pre TREND hovorí o inšpiráciách, ako pripravovať študentov na budúcu zamestnanie v jadrovom priemysle, o vedeckých diplomatoch aj o projekte, ktorý vedie v CERNe.

Aký je aktuálny stav v priemyselnej jadrovej energetike na Slovensku?

Začal sa proces spúšťania reaktora tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, vo vysokom štádiu dobudovania je aj štvrtý blok. Naďalej sú v prevádzke dva bloky v Jaslovských Bohuniciach, elektráreň V2, historicky sa označujú sa ako bloky 3 a 4. Bloky 1 a 2 boli súčasťou dnes už odstavenej elektrárne V1. Ďalšie dva bloky sú v prevádzke v Mochovciach. Celkový výkon týchto štyroch reaktorov je asi 2 GW.

Ako vyzerá výskum v oblasti jadrovej fyziky a energetiky na Slovensku?

Budem sa vyjadrovať len z pohľadu Slovenskej akadémie vied, čo sa týka iných pracovísk tak to prenechám ich reprezentantom. Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v.v.i. sa venuje štúdiu materiálov v oblasti jadrovej energetiky. Tamojšia skupina má priamu spoluprácu so Slovenskými elektrárňami, a.s. Táto spolupráca sa momentálne týka najmä nového bloku Mochovce 3.

Výskumných pracovísk, ktoré súvisia s jadrovou energetikou je viac.

Ďalší je Ústav merania SAV, v.v.i., ktorý sa dlhé roky venuje metodikám presného merania náklonu jadrových reaktorov. Tretím je Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v.v.i., ktorý vyvíja a testuje radiačne odolné betóny a takisto betóny, ktoré majú dobré vlastnosti čo sa týka tienenia žiarenia. Táto skupina tiež úzko spolupracuje so Slovenskými elektrárňami, a.s. a aj so spoločnosťou JAVYS.

Ďalší je na východe Slovenska.

Áno, Ústav experimentálnej fyziky SAV, v.v.i. v Košiciach má Oddelenie subjadrovej fyziky. To združuje skupiny fyzikov vysokých energií, ktorí pracujú na experimentoch ATLAS a ALICE na urýchľovači LHC v CERNe. Majú len veľmi málo spoločné s jadrovou energetikou. Ich absolventi však majú vzdelanie, ktoré im prípadne umožňuje rýchlo sa preorientovať na podmienky technickej praxe.

A keď sa vrátime späť do Bratislavy, aké sú možnosti?

Fyzikálny ústav SAV, v.v.i. má Oddelenie jadrovej fyziky, ktoré je zamerané na nízkoenergetickú jadrovú fyziku, najmä na štruktúru hmoty, ktorá tvorí atómové jadro. Orientujeme sa predovšetkým na základný výskum, disponujeme však veľmi dobrými experimentálnymi zariadeniami, ako sú detektory žiarenia, respektíve urýchľovače častíc. S týmto infraštruktúrnym zázemím môžeme riešiť aj konkrétne úlohy pre jadrovú energetiku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa