Študentská organizácia AIESEC Slovensko sa vlani pýtala vyše troch tisícok vysokoškolákov, kde by chceli pracovať, keď budú mať v ruke diplom. V prvej desiatke vysnívaných zamestnávateľov bola polovica zo sektora info-komunikačných technológií (IKT). Záujem mladých o prácu v IT neprekvapuje. V tejto brandži sa na Slovensku zarába najviac. Za prvé dva mesiace tohto roku bola priemerná nominálna mzda v sektore 1 758 eur. A podľa Štatistického úradu SR ide o odvetvie, v ktorom rastú mzdy najrýchlejšie z celej ekonomiky. Medziročne sa zvýšili o vyše desatiny.

Navyše, IT zamestnávatelia patria vo svete aj na Slovensku podľa rôznych rebríčkov k najlepším. Rankingy neberú do úvahy iba výšku platov, ale aj ďalšie kritériá. Napríklad celkovú spokojnosť s prácou, s firemnými postupmi a pravidlami, rovnováhu pracovného a súkromného života, pracovné prostredie či možnosti osobného a kariérneho rozvoja.

Istota pre vývojárov

Jedna vec však je zaujímať sa o prácu v technologickej firme a niečo iné mať predstavu, akým smerom by sa mala kariérna dráha itečkára uberať, aby sa vedel na trhu práce uplatniť nielen teraz či o rok, ale aj v budúcej dekáde. Ktoré profesie v IKT by mohli byť vzhľadom na súčasné trendy v budúcnosti najžiadanejšie a ktoré sa budú, naopak, pomaly vytrácať?

Samozrejme, koľko a akých pozícií bude dostupných o päť či o desať rokov, vo veľkej miere závisí od externých faktorov, ktoré sa predvídajú ťažko. Napríklad od rýchlosť prijatia cloud computingu, od rozvoja mobilných technológií a rozhraní, od smeru, akým sa budú uberať sociálne technológie, od toho, ako rýchlo a v akom množstve budú do internetu pripájané rôzne prístroje a zariadenia. V geograficky zúženom pohľade aj od toho, či dokáže Slovensko konkurovať iným krajinám v súťaži o pracovné miesta, ktoré sa neustále presúvajú prevažne zo západu na východ.

Keď sa Marcel Bullinga, holandský futurológ a autor knihy Welcome to the Future Cloud, pýtal čitateľov svojho webu Future Check, ktorú z predložených predpovedí budúcnosti považujú za najpravdepodobnejšiu, na prvom mieste sa umiestnil nasledovný scenár: „Všetko zabezpečuje softvér – od policajnej práce cez šoférovanie auta až po výučbu detí. Sociálni roboti, inteligentný softvér a pracovníci, ktorí robia na diaľku, využívajúc displeje, zvyšujú globálnu produktivitu práce a redukujú nedostatok ľudí v starnúcich krajinách s čoraz menšou populáciou.“

Hoci táto predpoveď siaha až do roku 2025, ak sa čo i len sčasti naplní, softvéroví vývojári by mali mať najbližších 10 až 15 rokov o prácu postarané. Potvrdzujú to aj iné prognózy, napríklad kariérneho portálu ITCareerFinder špecializovaného na informatikov, podľa ktorého zaznamená profesia aplikačných vývojárov v tejto dekáde najväčší nárast zo všetkých IT profesií. ITCareerFinder hovorí konkrétne o miestach developerov mobilných aplikácií, ktorých počet sa má v rokoch 2010 až 2020 zvýšiť takmer o tretinu. Iné zdroje hovoria všeobecnejšie o softvérových vývojároch. Napríklad podľa amerického Úradu pre štatistiku pracovného trhu (BLS – Bureau of Labor Statistics) sa v USA softvérovým vývojom živilo v roku 2008 vyše pol milióna ľudí a o šesť rokov ich má byť o 175-tisíc viac.

Druhý trend, z ktorého sa dá vyvodiť budúci vývoj dopytu po IT špecialistoch, je záplava dát, ktoré majú podniky k dispozícii. Podľa IBM vzniká každý deň 15 petabajtov dát, čo je osemkrát viac informácií, ako sa nachádza vo všetkých knižniciach v USA. Ak je niečo pre budúcnosť IT profesií isté, tak je to rastúci dopyt po ľuďoch, ktorí budú vedieť nielen zvládnuť nápor štruktúrovaných a neštruktúrovaných dát, ako sú fotky, videá či zvukové záznamy, ale ktorí dokážu pomocou technológií dať takejto mase dát aj zmysel. Nie div, že denník The New York Times zhrnul svoju predpoveď o „veľkom zamestnaní budúcnosti“ do jediného slova: štatistik. Podľa hlavného ekonóma Googlu Hala Variana bude štatistik v tejto dekáde sexi práca: „Bez žartu.“

Súmrak firemných informatikov

Nárast dopytu po celom svete čaká pravdepodobne aj ďalšie profesie – napríklad sieťových a bezpečnostných špecialistov, dizajnérov počítačových hier alebo webových developerov. No z pohľadu itečkárov zamestnaných v IT oddeleniach na strane zákazníkov situácia nemusí vyzerať tak ružovo.

Hoci dátové centrá na Slovensku zatiaľ prevažne zívajú prázdnotou, postupný presun firemných IT infraštruktúr „do oblakov“ je neodvratný. Firemné IT oddelenia budú nevyhnutne štíhlejšie, možno sa dokonca úplne vytratia. Nielen pre cloud computing, ale aj preto, že do firiem preniká mladšia generácia, ktorá s technológiami vyrastala. Títo ľudia nielenže nepotrebujú takú technickú podporu ako ich rodičia, ale firemných informatikov často považujú za brzdu svojej produktivity.

Možno už na konci dekády budú v podnikoch iba tí itečkári, ktorí budú pri hľadaní nového šéfa podniku jedným z horúcich kandidátov. Lebo sa v minulosti zaslúžili o nárast predaja nového produktu, priniesli firme konkurenčnú výhodu alebo boli ťahúňmi inovácií.

Najrýchlejšie rastúce IT pozície v USA (nárast zamestnanosti, 2010 – 2010, %)
The Fastest Growing IT Carriers In The U.S. (Occupational Growth, 2010 to 2020, %)

IT profesie budúcnosti

PRAMEŇ / SOURCE: U.S. Bureau of Labour Statistics

Autor je konzultant v oblasti IT.

Článok bol zverejnený v prílohe TREND Top v IT, ktorá je prílohou týždenníka TREND 19/2012

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch