Švajčiarska spoločnosť Climeworks uviedla do prevádzky zariadenie s názvom Mamut. Ide o doposiaľ najväčšiu čističku na svete, ktorá dokáže zachytávať oxid uhličitý priamo z atmosféry. Je zásadným míľnikom v pretekoch o odstránenie miliárd ton oxidu uhličitého do polovice storočia, čo pravdepodobne bude nevyhnutné na zvládnutie globálneho otepľovania.

Po plnom rozbehu bude zariadenie Mamut schopné zachytiť až 36 000 ton CO2 ročne. Hoci ide o menej než minútu globálnych emisií ľudstva, oproti Orca – staršej čističke rovnakej spoločnosti – je výkon Mamuta deväťnásobný. Zariadenia sa nachádzajú na Islande vďaka bohatým zdrojom geotermálnej energie na zabezpečenie energeticky náročného procesu čistenia. Island navyše ponúka unikátny spôsob uskladnenia zachyteného CO2, ktorý sa v spolupráci s tamojšou firmou Carbfix vstrekuje do bazaltového podložia, kde kryštalizuje a ukladá sa úplne bezpečne.

Tesla Optimus
Neprehliadnite

Tesla ukazuje pokrok robota Optimus: Triedi batérie, chodí a zvláda ďalšie úlohy

Napriek technologickému pokroku je zachytávanie uhlíka stále v začiatkoch. Vedci však očakávajú jeho zásadný význam v obmedzení vplyvov klimatických zmien. Spoločnosť Climeworks má síce náskok vo vývoji tejto technológie, no viaceré startupy začínajú pracovať na vlastných riešeniach.

Mamut - najväčšia čistička vzduchu od CO2 na svete
Zdroj: Climeworks
Mamut - najväčšia čistička vzduchu od CO2 na svete

Climeworks si kladie za cieľ odstrániť z ovzdušia milión ton oxidu uhličitého do roku 2030 a miliardu ton do roku 2050. Na dosiahnutie tohto cieľa spolupracuje na projektoch vo viacerých krajinách sveta vrátane USA, kde stavia čistiace centrum v Louisiane.

Zachytávanie oxidu uhličitého je veľmi drahý proces - odstránenie jednej tony stojí približne tisíc dolárov. Do roku 2050, keď má byť technológia široko dostupná, sa však však očakáva, že cena tohto procesu klesne na sto dolárov za tonu. V najbližších rokoch sa vývoj bude sústreďovať najmä na efektívnejšie využívanie energie s cieľom dosiahnuť hranicu desať miliárd ton odstráneného CO2 ročne.

Ďalšie dôležité správy

WA 42 archív San Francisco - Na archívnej snímke zo 14. novembra 2023 výkonný riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá je za generatívnym modelom umelej inteligencie ChatGPT, Sam Altman, gestikuluje počas summitu APEC v San Franciscu. Rada riaditeľov spoločnosti OpenAI v piatok 17. novembra 2023 nečakane odvolala výkonného riaditeľa Sama Altmana. Vo funkcii ho dočasne nahradí technologická riaditeľka Mira Muratiová. Rada riaditeľov uviedla, že Altman stratil jej dôveru, a preto nemôže pokračovať vo ve
Neprehliadnite

GPT-4 je „trápny model“ AI. Sam Altman z OpenAI sľubuje zásadný pokrok s nástupom GPT-5