Z jednoduchého porovnania parametrov a rozmerov bolo každému už pri premiére jasné, že mnohých zmien sme sa nedočkali. Rovnaká veľkosť aj rozlíšenie displeja, rovnaké tvary, rovnaký fotoaparát. Samozrejme, pár zlepšení by sa našlo. Porovnal som tak iPhone 8 Plus s modelom 7 Plus, ktorý aktívne používam viac ako pol roka. Ale tiež s inými vlajkovými loďami, samozrejme, už so systémom Android. iPhone 8 Plus rozhodne stoji za kúpu. Ale len pre veľmi úzku cieľovú skupinu. Patríte k nej aj vy?


Pol kráľovstva za to, byť muchou na stene v centrále Applu, keď sa rozhodovali o pomenovaniach svojich smartfónov na túto sezónu. Áno, tento rok to je trochu iné. Majú desiate výročie od vydania prvého iPhonu, takže výrazne dizajnovo iný kúsok s pomenovaním iPhone X, teda desať, dáva zmysel. Rímske číslovanie navyše môže zvýrazniť generačnú zmenu a odlíšiť nasledujúce modely od tých doterajších. Nech si tak pokojne desiatka, ktorá sa už o pár týždňov má dostať na pulty predajní, žije svoj život. Ale prečo vydali zlepšený vlaňajší model nie s klasickým doplnkovým písmenom „s“, ale už pod názvom iPhone 8 a 8 Plus, je záhadou. Všetky charakteristiky na to má a presne len zlepšuje predchodcu tak, ako 6S zlepšil iPhone 6 alebo predtým iPhone 5S bol navonok totožnou, ale vnútri o niečo vybavenejšou verziou modelu 5.

Možno by sa dalo dedukovať, že sa schyľuje ku kompletnej zmene vo filozofii smartfónov od Applu. Kto vie, možno o rok príde iPhone 9 a bude to posledný model s daným dizajnom a arabskou číslovkou. Potom už budú len iPhony XI a možno až XX. Ale to už sú dohady. V každom prípade to môže byť v tomto období pre niektorých používateľov mätúce. Pozrime sa teda na to, čo nové prináša 7S... pardon, iPhone 8 Plus.


iPhone 8 Plus: Tento pokojne preskočte

iPhone 8 Plus a bezdrôtové nabíjanie Zdroj: Apple

Každému stačí letmý pohľad a uvidí, že dizajn ostal totožný. Pár desatín milimetra pribral, no je to také zanedbateľné, že kryty a obaly určené pre 7 Plus perfektne sedia aj na 8 Plus. Možno niekto skôr postrehne nárast hmotnosti o 14 gramov. To pre sklo. Osmička už totiž nemá kovový, ale sklenený zadný kryt batérie. Bola to podmienka na zakomponovanie jednej z hlavných noviniek – bezdrôtového nabíjania. Sklo je omnoho viac náchylné na odtlačky než kov. Takže poriadkumilovnejší ho budú utierať často. Výnimkou je edícia 7 Plus Black Jet, ktorá bola celá lesklá a veľmi sa na čiernu 8 Plus podobá. S tým rozdielom, že novinka má rám z matného kovu.


Okrem toho sa nič iné nezmenilo. Všetky tlačidlá, ich poloha aj veľkosť, mriežka reproduktora alebo vystúpený dvojitý objektív zadného fotoaparátu, všetko po starom. Dalo by sa povedať, že od roku 2014, keď bol predstavený iPhone 6 Plus, je to dizajnovo stále ten istý mobil. Takto si dovolí zariskovať len Apple. To však nemá znamenať, že by šlo o negatívum. Stále ide o špičkovo spracované zariadenie, všetko lícuje na stotinu milimetra a ostala zachovaná aj odolnosť voči vode a prachu s certifikátom IP67. Ale rovnako ako pri iPhone 7 Plus, zaoblený rám a vcelku klzký povrch znamenajú, že určite odporúčam prikúpiť si aspoň nejaký základný obal alebo kryt. Možno pomôže aj pri páde na hranu. Teraz by už pri páde mohlo prasknúť nie iba predné, ale aj zadné sklo. S rozdielnou hmotnosťou som nemal vôbec problém, hoci novinka prekročila magickú hodnotu 200 gramov. Ale je dobré s tým počítať.


Konečne to bezdrôtovo 
vie aj iPhone


Popravde, veľa nového sa nedá nájsť ani pri výpočte vnútorných komponentov. Nové je srdce mobilu. Teda výpočtový a grafický procesor. Apple A11 Bionic je znova o pár desiatok percent výkonnejší než A10 v iPhone 7 Plus. Snažil som sa nájsť rozdiel pri dennom používaní a, žiaľ, nepodarilo sa. Už aj vlaňajší model je dostatočne výkonný na všetky bežné aplikácie a aj čerstvý iOS 11 na ňom funguje ako po masle. Takže A11 beriem skôr ako poistku do budúcnosti proti morálneho zastaraniu. Jedna výnimka sa však našla. Aj vďaka výkonnejšiemu procesoru je iPhone 8 Plus prvým smart­fónom na trhu, ktorý zvláda nahrávať 4K video dvojnásobnou rýchlosťou oproti štandardu, teda až 60 záberov za sekundu. A tiež nahráva spomalené 240 fps video až vo full HD rozlíšení. Možno by to zvládol aj iPhone 7 Plus. Ale asi by sa nezdravo zapotil.


iPhone 8 Plus: Tento pokojne preskočte

Väčší výkon bol potrebný aj kvôli rozšírenej realite Zdroj: Apple

Ostatné komponenty sú rovnaké. Teda 3 GB operačnej pamäte a 64 alebo 256 GB interného úložiska. Je trochu sklamaním, že chýba 128 GB verzia, ktorá patrí pri iPhone 7 Plus k najobľúbenejším. Ale v dobe cloudu by malo aj tých 64 GB veľkej časti používateľov bohato stačiť. iPhone 8 Plus podporuje LTE do rýchlosti až 600 Mbps a tiež prešiel na šetrnejší Blue­tooth 5.0. Rozdiel je aj v kapacite batérie, ktorá je o viac ako 200 mAh menšia. Nový procesor a upravená správa spotreby však znamenali aj vo výkonnejšom iPhone stále približne rovnakú výdrž na jedno nabitie. To v našom prípade znamenalo dva dni aktívneho používania. To je na takýto stroj veľmi slušný výsledok.


Pochváliť musíme aj reproduktory. iPhone 8 Plus hrá citeľne čistejšie a hlasnejšie než jeho predchodca. A už ten hral krajšie než napríklad Galaxy S8. Na hranie hier alebo pozeranie filmov budú stále lepšou voľbou slúchadlá. Ale na pozretie klipu alebo pri videohovoroch sa zlepšené reproduktory vždy zídu.


Veľkou novinkou a pre mnohých práve tou rozhodujúcou je, že batéria sa dá dobiť aj bezdrôtovo. Vyskúšal som to s nabíjacou plochou cudzieho výrobcu a všetko fungovalo. Samozrejme, omnoho pomalšie než pri štandardnom dobíjaní. Ale prečo nie. V niektorých situáciách sa tento doplnok môže hodiť. Onedlho sa dobíjacie plochy začnú objavovať v každej druhej kaviarni, bare či na prístrojovej doske auta. No celkovo to nepovažujem za nejaké zásadné zlepšenie života a častejšie som siahal po štandardnom lightning konektore. Možno preto, že dobíjacie plochy nie sú na každom kroku. A tiež nie som úplne presvedčený, že takéto nepravidelné nabíjanie sa po pár mesiacoch negatívne neprejaví na zdraví batérie. To je však obava týkajúca sa všetkých smartfónov s touto funkciou, nie iba iPhonov. Mimochodom, na drôtové rýchle nabíjanie je nutná ďalšia investícia. V balení je stále len stará 1 A/5 V nabíjačka. Na rýchle nabíjanie treba použiť napríklad tú z iPadov.


iPhone 8 Plus: Tento pokojne preskočte

iPhone 8 Plus v troch farbách Zdroj: Apple

Aspoň to video


Displej ja aspoň trochu iný, však? Ani veľmi nie. Stále je to LCD s uhlopriečkou 5,5 palca a full HD rozlíšením. To znamená hustotu 401 ppi. Konkurenti sa dostávajú aj nad hranicu 500 ppi, ale ide skôr o psychológiu. Niekto jednoducho potrebuje vedieť, že má tie najvyššie čísla. V praxi bol displej iPhonu 7 Plus výborný a ešte jemne vypiplaná obrazovka iPhonu 8 Plus je o chlp krajšia. Ale hlavne pribudla funkcia True Tone z iPadov Pro. Mobil sníma farbu a intenzitu okolitého svetla a podľa toho nastavuje nie iba jas, ale aj teplotu farieb displeja. Pri surfovaní alebo e-mailoch fajn, ale pri hrách alebo prezeraní fotografií je niekedy zbytočné podľa farby tapiet miestnosti ťahať farby do teplejších tónov a podobne. Preto som True Tone po pár dňoch vypol. Stále však ide o jeden z top displejov mobilných zariadení na trhu a som zvedavý, či ho iPhone X tromfne.


iPhone 8 Plus: Tento pokojne preskočte

Odolnosť voči vode našťastie ostala Zdroj: Apple

Ešte tesnejší rozstrel to bude v kvalite fotoaparátov, pretože tie majú rovnaké. Až na spomínané rýchle 4K video a spomalený záber je prakticky totožná dvojica kamier aj na iPhone 7 Plus. Takže rozdiel je na softvérovej strane. Inžinieri v Appli sa s nimi vraj pohrali. Ale viditeľné rozdiely sa dajú nájsť len veľmi ťažko. Možno o krôčik presnejšie HDR a rozostrovanie pozadia pri portrétoch. Zázraky jednoducho nečakajte. Znova to však neznamená, že by šlo o zlý fotoaparát. Práve naopak. Hlavne nahrávanie videa patrí k tomu najlepšiemu na trhu. iPhone 8 Plus nemá problém s rýchlym ostrením, podanie farieb je verné a ovládacie prostredie známe a ergonomické.

Chýba  však rýchle spustenie fotoaparátu bez šmýkania prsta po displeji a aj novinka stále zaostáva pri záberoch v šere za hlavným konkurentom – vlajkovými loďami od Samsungu. Novinkou je pridanie efektu štúdiového osvetlenia pri portréte. Na výber je štúdiové svetlo, obrysové svetlo, pódiové svetlo a čiernobiele pódiové svetlo. Dajú do rúk ďalší nástroj pre tých, ktorých baví úprava fotografií priamo na mobile. Počas testovania som prišiel na to, že je potrebné mať dobré oko aj podmienky. Bez nich je aplikovanie týchto virtuálnych osvetlení slabo viditeľné, respektíve nesprávne zamerané na krivky tváre. No občas sa mi podaril ozaj perfektný a unikátny portrét. Hodila by sa tiež optická stabilizácia aj na sekundárny zadný fotoaparát, tak ako to má Galaxy Note 8.


iPhone 8 Plus: Tento pokojne preskočte

iPhone 8 Plus je graficky výkonnejší než predchodca Zdroj: Apple