Tesne pred predstavením nového smartfónu iPhone 5 sa v čínskych médiách objavili informácie, že miestna spoločnosť Foxconn Technology Group, ktorá pre Apple vyrába viaceré produkty, najala tisícky študentov vysokých škôl.
Tí majú zaplniť chýbajúcu kapacitu zamestnancov vo výrobe, no brigáda popri štúdiu nie je vraj úplne dobrovoľná. Ak by ju odmietli, premietlo by sa to na ich výsledkoch v škole. Tvrdí to komunistickým režimom kontrolovaný portál China Daily.
Spoločnosť odmieta, že študentov núti pracovať, majú podľa nej možnosť kedykoľvek odísť. Novú generáciu iPhoneu majú predstaviť v stredu, na pultoch predajní by sa mala objaviť 21. septembra.
„Dlhodobo spolupracujeme s viacerými odbornými školami v Číne a študentom ponúkame stáže,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť. Z 1,2 milióna jej zamestnancov tvoria študenti 2,7 percenta a vo firme môžu pracovať od jedného do šiestich mesiacov. „Všetci sú plnoletí,“ uvádza Foxconn.
Kritici úplne slobodné zapojenie vysokoškolákov do výroby odmietajú a hovoria o nútenej práci. „Myslíme si, že je to podvod, ide o nedobrovoľnú prácu,“ povedal Debby Chan, hovorkyňa hongkonského združenia SACOM, ktoré poukazuje na nekalé praktiky firiem vo vzťahu k zamestnancom. „Umiestnenie študenta na stáž musí byť relevantné a prospešné pre jeho kariéru,“ dodala D. Chanová s tým, že v tomto prípade to tak nie je.
Foxconn údajne robil nábor aj na odborných školách, ktorých zameranie nijako nesúvisí s výrobou technológií. Dokonca mal oslovovať aj študentov, ktorí ešte nenastúpili do prvého ročníka. Študenti majú vo výrobných halách pracovať dvanásť hodín denne, šesť dní v týždni. Zarobiť si majú 1 550 juanov (približne 191 eur) mesačne a keď nestihnú predpísanú prácu vykonať počas pracovnej doby, musia robiť nadčasy.
Podľa tvrdení China Daily pracujú vysokoškoláci z mesta Huai'an v provincii Ťiang-su v továrni Foxconnu, kde vyrábajú USB konektory pre nový iPhone. Jedna zo žiačok Open University of Huai'an pre portál povedala, že prácu vo Foxconne odmietnuť nemôžu, inak by prišla o kredity potrebné na ukončenie školy.
„Univerzita nám povedala, že je to dobrý spôsob, ako zažiť firemnú kultúru,“ povedala 19-ročná Song. „Napriek tomu, že mnohí moji spolužiaci sa zdráhajú ísť pracovať do Foxconnu, naši učitelia na tom trvajú,“ tvrdí. Z jej školy má u najväčšieho dodávateľa Applu pracovať tritisíc žiakov, ďalších tam údajne posielajú takmer všetky odborné školy v meste. Vrátane tých, ktoré sú zamerané na potravinársky priemysel, prírodné vedy či ekonómiu.
„Nemyslím si, že môžeme zlepšiť svoje schopnosti vďaka takejto stáži, ktorú od nás vyžadujú školy,“ tvrdí jeden z druhákov opisujúc, že jedinou náplňou ich práce je skladať dokopy USB komponenty. Učiteľ Tao z Fakulty informačných technológií mu oponuje, že je to pre jeho zverencov šanca „zažiť na vlastnej koži skutočný život“. „Naučia sa, aká ťažká môže byť práca a po tejto skúsenosti si budú viac vážiť svoje zamestnania po škole,“ prízvukuje.
Foxconn sa namáhavými pracovnými podmienkami a neľudským zaobchádzaním so zamestnancami „zviditeľnil“ začiatkom roka. Po odvysielaní viacerých reportáží z fabrík a na následný nátlak najmä americkej verejnosti sa Apple podujal vykonať u svojho čínskeho dodávateľa kontrolu s dôrazom na detskú prácu či 16-hodinové zmeny. Stovky zamestnancov sa vtedy dokonca vyhrážali samovraždou, ak sa nezlepšia ich pracovné podmienky a mzdy. V minulosti už vedenie spoločnosti muselo pristúpiť k okamžitému zvýšeniu platov, keď v krátkom čase spáchalo samovraždu desať robotníkov.
Foxconn, ktorý vyrába produkty aj pre iné svetové firmy ako Hewlett-Packard, Nokia, Dell, Nintendo a Microsoft, sa teraz bráni kontrolami, ktoré u neho prebehli a tvrdí, že tieto závažné pochybenia z jeho strany neodhalili.
Zdroj: SITA/AP
Zamestnanci spoločnosti Foxconn pracujú na produktoch pre Apple.
Foto - SITA/AP