Stavby z prírodných materiálov sú podľa bioinžinierky Michelle Oyen veľkým krokom ku vzniku udržateľných miest a v boji proti klimatickým zmenám. Výroba betónu či ocele životné prostredie zaťažuje, pri „kostnom“ stavebnom materiáli by sa množstvo vyprodukovaných emisií znížilo.
Betonársky priemysel zodpovedá približne za 10 percent celosvetových emisií oxidu uhličitého, pričom väčšina emisií vzniká pri vysokej teplote potrebnej na výrobu cementu. „Prírodné materiály sú vyrábané pri izbovej či telesnej teplote, výroba si nevyžaduje ani obrovské množstvo energie,“ vysvetľuje M. Oyen pre portál Citylab.
Vďaka obsahu minerálov sú kosti silné a pevnejšie ako oceľ, zatiaľ čo vďaka proteínu ľahké, poukazuje bioinžinierka. S pomocou živočíšneho kolagénu a metódy vrstvenia materiálov dokázal jej britský tím v laboratórnych podmienkach vytvoriť umelé stavebné kosti v malých množstvách s podobnými charakteristikami ako bežný stavebný materiál, pričom o výrobe hovorí ako o energeticky účinnom a ľahko rozšíriteľnom procese.
Kým sa však jej objav uplatní v komerčnom obehu, ubehne ešte desiatka rokov. Vedci ešte napríklad úplne nedoriešili použitie živočíšneho kolagénu – množstvo, ktoré by potrebovali na výstavbu mrakodrapov, je ďaleko za hranicami ekologickej spotreby, náhrada v podobe umelého vhodného kolagénu je v prípade stavebnej revolúcie nevyhnutná.
Ako ďalej upozorňuje M. Oyen, stavebníctvo ešte nie je pripravené na zásadnú zmenu, všetky globálne existujúce normy v zásade nič iné ako betón či oceľ nepoznajú. „Konštrukcia budovy z nového materiálu by znamenala úplné prehodnotenie celého priemyslu,“ dodáva pre portál Science Alert.
Drevený mrakodrap
Podobný projekt sa snaží realizovať architekt Michael Ramage, ktorý pracuje na návrhu 300-metrového mrakodrapu z dreva. Podľa plánov má mať 80 poschodí a skrášľovať panorámu Londýna. Jeho stavba tak má konkurovať súčasnej najvyššej drevenej stavbe, ktorou je 14-poschodový apartmánový dom v nórskom meste Bergen.
Ako býva londýnskou tradíciou, ešte nedokončená budova si popri „Uhorke“ a „Črepe“ vyslúžila pomenovanie „Špáradlo“, poukazuje britský portál The Independent. Mrakodrap z dreva, ktorý ráta s približne tisíckou nových bytov, bude podľa slov autora disponovať viacerými výhodami, napríklad nižšími nákladmi na prevádzku, a taktiež poukazuje na to, že na výstavbu takejto budovy je potrebného omnoho menej času.
Drevený mrakodrap v Londýne Zdroj: gizmodo.com