Takmer sedem desiatok slovenských obcí už vie, kto pre ne môže vybudovať infraštruktúru na poskytovanie internetu pre domácnosti v odľahlých regiónoch bez akéhokoľvek širokopásmového pripojenia v rámci eurofondového Programu rozvoja vidieka.
Ak projekty obcí schváli administrátor programu Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) a tieto následne získajú eurodotácie, najlepšie má k nim nakročené Slovanet.
Operátor vyhral drvivú väčšinu predchádzajúcich obstarávaní, ktoré pre 67 obcí v banskobystrickom a prešovskom kraji ako Veľká Franková, Kolbasov či Dekýš organizovala poradenská spoločnosť Premier Consulting.
Tá pre eTREND.sk uviedla, že súťaž v jednej obci vyhrala firma Softel zo Žiliny, v ôsmich obciach uspela spoločnosť Enermont (dcérka firma Západoslovenskej energetiky) a vo zvyšných kontrakt získal Slovanet.
Záujem o tieto výberové konania bol sprvu vysoký. Koncom júna Premier Consulting pre týždenník TREND uviedol, že o súťažné podklady požiadalo v každej obci deväť záujemcov.
Evidentne v nich našli niečo, čo ich odradilo, lebo enormný boj o zákazky napokon nenastal: len v siedmich obciach prišla do tendra viac ako jedna ponuka.
Zrejme aj preto sú rozpočty na vybudovanie nových sietí našponované. Napríklad Veľkú Frankovú bude stáť 150-tisíc eur plus DPH (celkovo 180-tis. €), ako vyplýva z jej zmluvy so Slovanetom. Je pravdepodobné, že túto sumu má operátor vysúťaženú aj s ostatnými obcami.
Program rozvoja vidieka počíta na jeden projekt s maximálnou dotáciou 151 500 eur.
- TIP: Prečítajte si článok, približujúci pozadie prípravy eurofondovej internetizácie (pre predplatiteľov TRENDU).
Koľko žiadostí o dotáciu na výzvu PPA prišlo, bude zrejmé v najbližších dňoch. Je možné, že okrem 67 obcí, ktoré zastupuje Premier Consulting, sa do nej zapoja aj ďalší záujemcovia.
No ani keby nie, dotácie sa neujdú každému. PPA má peniaze pre najviac 23 projektov v Banskobystrickom a 20 projektov v Prešovskom kraji, pokiaľ by všetkým pridelil maximálnu podporu.
Celý proces vyhodnotenia žiadostí by podľa výkonného riaditeľa PPA Ľubomíra Partiku mohol byť ukončený do šiestich mesiacov.
Zdroj: TREND/Braňo Molnár
Čo je v zmluve
Slovanet, ako aj Softel a Enermont sa k realizácii zákaziek dostanú len v prípade, ak obec získa dotáciu. Inak zmluva padá.
Pokiaľ obce majú s potenciálnym dodávateľom takú zmluvu ako Veľká Franková, nová internetová sieť – aspoň v prípade Slovanetu – bude bezdrôtová, postavená na báze technológie Wimax vo frekvenčnom pásme 3,5 GHz. Licenciu na používanie týchto frekvencií má okrem Slovanetu už len Swan a GTS Slovakia.
Vybudovaná sieťová infraštruktúra má podľa zmluvy garantovať prenosové rýchlosti minimálne 1 204/256 kbit/s (download/upload) pre jedného zákazníka a 99-percentné pokrytie domácností (len s použitím koncového zariadenia).
Slovanet zabezpečí prepojenie do kostrového internetu, aby dedinská sieť neostala odrezaná od sveta. Taktiež sprevádzkuje jeden bezplatný WiFi hotspot v budove obecného úradu s malým presahom do exteriéru. Prevádzkové náklady na energie, poistenie či nájomné pôjdu na účet Slovanetu.
Operátor bude môcť na revanš využívať sieť na poskytovanie služieb domácnostiam. Toto právo podľa konateľa Premieru Miroslava Lopatu nie je exkluzívne: „Obci nič nebráni poskytnúť infraštruktúru aj inému poskytovateľovi.“
Je to, samozrejme, len teoretická možnosť. Nakoľko malé obce nemajú skúsenosti s prevádzkovaním telekomunikačných sietí, dá sa očakávať, že ju veľmi komerčne využívať nebudú.
Aj sám M. Lopata v tejto súvislosti pripomína „praktické otázky ohľadne údržby, nákladov na prepojenie na chrbtovú sieť [prepojenie do veľkého internetu], atraktivity tejto služby“.
Zmluva tiež Slovanetu zabezpečuje, že obec mu sieť po 31. decembri 2019 predá za symbolické jedno euro. M. Lopata dodáva, že toto ustanovenie je takmer vo všetkých zmluvách.
Dôvodom podľa neho je, že obec nemôže sieť prevádzkovať sama: nemá na to licenciu, ani personálne kapacity. Tvrdí tiež, že reálna životnosť technológie je päť-šesť rokov a následné náklady na ekologickú likvidáciu by boli mimo možností obecných rozpočtov.
V hre podľa šéfa Premieru bola aj alternatíva, že po piatich rokoch ponúknu majetok do súťaže s cieľom získať čo najvýhodnejšiu cenu. „Vyšlo nám to ako v praxi nerealizovateľné, lebo, okrem iného, len jeden operátor bude mať vybudovanú chrbtovú sieť do obce,“ uvádza M. Lopata.
Inými slovami, sieť o pár rokov prakticky zadarmo prevezme operátor, ktorý ju za eurofondové dotácie postaví a potom ju bude zrejme ako jediný využívať na poskytovanie komerčných internetových služieb domácnostiam.