Za každým zariadením pripojeným do počítačovej siete sa skrýva jeho „PSČ“ – kombinácia štyroch čísiel nazývaná IP adresa. Tá je základným identifikátorom v lokálnej sieti a aj na internete, vďaka ktorému sa zariadenia dokážu medzi sebou rozoznávať. V Ázii sa pevne pridelené IP adresy minuli už pred viac ako rokom. Aj to viedlo veľké internetové firmy, aby začali aktívne používať nový protokol IPv6. Od dnešného dňa na tento protokol prechádzajú naplno.
Práve 6. jún 2012 sa stal takzvaným World IPv6 Launch dňom. Staré IPv4 adresy sa už minuli, netreba sa ale strachovať. Lietadla z neba nespadli a ani sa nevypli jadrové elektrárne. Veľká časť adries je dynamická, teda sa striedavo používa na viacerých zariadeniach. Statické majú poskytovatelia „naskladnené“, no ďalšie už nezískajú.
Internetové spoločnosti ako Google, Facebook, Yahoo, provideri AT&T, či Comcast a aj výrobcovia hardvéru a softvéru, napríklad Microsoft, Cisco či D-Link a tiež ďalšie desiatky firiem sa vlani zaviazali, že budú vo svojich produktoch aktívne využívať IPv6.
Zatiaľ nový protokol bežal v skúšobnom móde. Oddnes naň prechádzajú naostro. Podporujú ho aj viacerí slovenskí prevádzkovatelia a poskytovatelia obsahu, vrátane portálu eTREND a spoločnosti Digmia (nášho poskytovateľa hostingových služieb). Otestovať sa dá na rôznych stránkach. Bežný používateľ si však zmenu veľmi pravdepodobne nevšimne. Doterajší IPv4 bude súbežne s IPv6 fungovať ešte niekoľko rokov.
Prechod na Ipv6 bol ale nutnosťou. Internetovú adresu potrebuje čoraz viac zariadení. Podľa analýzy spoločnosti Cisco to do štyroch rokov znamená takmer 19 miliárd zariadení. Hlavným rozdielom je dĺžka sieťovej adresy, ktorá je 128 bitová, teda 16-bajtová, na rozdiel od súčasnej 4-bajtovej. V praxi teda poskytne takmer nekonečné množstvo kombinácii prideľovaných adries. Presne 340 sextiliónov. Obrazne prepočítané, ide o ekvivalent 670 biliárd adries na milimeter štvorcový zemského povrchu.
Foto na titulke - IPv6 Launch