Čip Gaudi2 je produktom izraelskej firmy Habana Labs, ktorú Intel odkúpil v roku 2019 za dve miliardy dolárov. Za kúpou stálo vtedajšie očakávanie, že trh s umelou inteligenciou bude mať už v roku 2024 hodnotu 25 miliárd dolárov.
Intel chce produkovať aj softvér
Habana Labs prišli v roku 2018 na trh s čipom Goya, ktorý mal vtedy trojnásobný výkon oproti konkurenčným čipom od Nvidie a navyše mal aj nižšiu odozvu. Nasledujúci procesor Gaudi bol dôvodom, prečo sa Intel rozhodol investovať. Okrem vyššieho výkonu totiž platforma umožňuje výraznú škálovateľnosť a má niekoľko ďalších výhod pre hĺbkové strojové učenie veľkých modelov umelých neurónových sietí.
Na trhu čipov zameraných na umelú inteligenciu zatiaľ dominuje spoločnosť Nvidia, no ide o jedno z najrýchlejšie rastúcich odvetví technologického priemyslu. Softvérovej platforme CUDA od Nvidie chce Intel konkurovať vlastným softvérom. Eitan Medina z Habana Labs pre agentúru Reuters poznamenal, že CUDA nie je akousi nedobytnou pevnosťou, ktorá vydrží Nvidii večne.
Dvojnásobný výkon a 7 nm proces
Uviedol tiež, že Gaudi2 má dvojnásobný výkon oproti svojmu predchodcovi a vyrábať ho bude najväčší svetový výrobca čipov TSMC. Prvý Gaudi bol vyrábaný s využitím 16-nanometrového výrobného procesu, Gaudi2 prináša prechod na 7-nanometrový proces, 24 procesorových jadier a podporu 96 GB pamäte.
Okrem Gaudi2 predstavil Intel tiež čip Greco, ktorý má umelej inteligencii pomáhať s vyvodzovaním záverov, takže hlavne s predikciou a identifikáciou objektov.
Viceprezidentka a generálna manažérka dátových centier Intelu Sandra Rivera pri uvedení nových čipov vyjadrila presvedčenie, že trh s nimi bude medziročne rásť o 25 percent a do piatich rokov dosiahne úroveň 50 miliárd dolárov.
Máme v úmysle na tomto trhu investovať a dominovať v ňom.