V nedávnom článku o hre s témou rakoviny sme spomínali množstvo hier, kde sa násilie či akcia objavujú v istej a často nemalej miere. Nintendo však môže smelo o sebe prehlásiť, že ich tituly sú zamerané inak a nájdete nejednu hru v predvianočnej či jarnej sezóne, kde skutočne netreba niekoho mlátiť, vykynožiť zlo a bojovať.
Nintendo si dlhé roky ide svojou cestou a najviac sa tento trend potvrdil pri Wii, kedy prerazili jednoduchou a chytľavou hrou: Wii Sports. Nemusela mať ani úplne prepracované módy, stačí, že sa dala ľahko ovládať, rýchlo odštartovať (či vypnúť). Aj pri Mariovi ide viac o objavovanie levelov ako iba prostú akciu. Zelda vás núti premýšľať, riešiť hádanky, hľadať poklady. V sérii Pikmin vám armáda malých pomocníkov pomáha kultivovať planétu či levely je krásna ukážka mierumilovného prístupu (aspoň na začiatku, občas sa objaví aj konkurencia s podobným cieľom). Nehovoriac o legendárnych sériách ako Nintendogs, kde ste sa starali o havkáčov, Brain Training na riešenie puzzle i Professor Layton, logickej adventúry s pútavým dejom.
Aj koncom roka 2015 sa objavili viaceré hry, kde Nintendo netlačí na pílu – umožní hráčom stretnúť svojich maskotov alebo sa venovať módnemu butiku či simulácii farmy. A mnohé hry sú aj priateľské k hráčkam, o čom svedčí hneď prvý titul...
New Style Boutique 2 (3DS)
New Style Boutique 2
Na 3DS nájdete veľa kriticky ocenených hitov; tento manažment butika dosahuje takmer 84%, hoci má málo recenzií. Náplň hry je zrejmá, zaujímavá je aj cesta, ako sa k nej dostanete: mladá Sophie cestuje v čase, aby si spomenula ako jej babka vyberala krásne šaty pre ľudí v meste a čo to všetko obnášalo. Beaumonde City je príznačné meno, kde pomáhate zákazníkom, ktorí prichádzajú s jasným cieľom i istým rozpočtom...
Náplň sa delí na niekoľko častí: dať dokopy solídny butik si žiada zásoby nielen z vlastnej skrine, ale aj dodávok. Sledujete požiadavky zákazníkov (akú chcú značku, typ, farbu, vzor a iné atribúty), určujete im čo si zobrať a za akú cenu (niekde sa dá šetriť, iní pustia viac z peňaženky). V hre je viac ako 19 tisíc kusov oblečenia a postupne podnikáte aj výlety do veľkých centier, kde nakupujete novinky, kabelky či doplnky.
Druhou líniou je vlastná značka či dizajn oblečenia. V editore si môžete vytvárať osobité kolekcie, dávať ich neskôr do predaja a stať sa sebestačným dodávateľom. S tým súvisí aj forma prezentácie: kedy máte ísť na prehliadku či zorganizovať si vlastný event, kde budete ukazovať modely a neskôr pekne brať objednávky. Skúsenosti z biznisu a znalosť obchodu je vítaná, inak vaša púť skončí neslávne. A na módnej prehliadke sa môžete pokúšať ohúriť aj make-upom či zaujímavými vystúpeniami. Áno, je to rýdzo ženská či dievčenská hra, ale s výborným herným mechanizmom i funkčným modelom. Nápad je vopred daný, realizácia super.
Story of Seasons (3DS)
Story of Seasons
Manažment farmy nie je v hrách nový žáner. Na PC ste manažovali všetko možné v 90. rokoch, Farmville na Facebooku donútil aj našincov sledovať dodávky sviňákov i úrody od kamarátov a Japonci majú farmárčenie v krvi už od roku 1996, keď vyšiel na SNES prvý diel Harvest Moon. Áno, séria je tu 20 rokov a hoci Story of Seasons znie ako nová vec, je to pokračovanie simulátora farmy, ktorý zväčša kopíruje zhodný príbeh.
Hlavnou úlohou hráča je ujať sa starej farmy a transformovať ju na prosperujúcu. Postupne sa dostávate do modelu, ktorý vás učí kultivovať pôdu, sadiť rastlinky, zbierať plody. Vytvárať nové políčka i rozlišovať aké druhy plodín pestovať. Dostanete sa aj k chovu dobytka či domácich zvierat. Hra je delená na jednotlivé sezóny, kde sa snažíte byť čo najúspešnejší, ale každá nová sezóna znamená nové výzvy a snahu o úrodu.
Novinkou tejto časti je aj budovanie divokého Safari, kde sa snažíte starať o exotické zvieratá, najmä opice či papagájov. Výhoda Safari je, že sa dá využiť pre návštevníkov a získavanie priazne dedinčanov. Fungujú tu iné pravidlá (kúpa a chov zvierat) a neskôr sa dajú aj prepojiť aj s farmou. Bonus zo Safari pre hráčov: je tu aj baňa so vzácnymi minerálmi a drahokamami na speňaženie.
A funguje tu aj sociálny aspekt. Na jednej strane možnosť oženiť sa a založiť si rodinu, na druhej vyhrávať súťaže o najlepšiu farmu. Manželstvo nie je ľahká vec, lebo najprv sa musíte s druhou osobou kamarátiť, dvoriť jej a postupovať na vyšší level, neskôr prídu zásnuby a rozličné životné momenty. Paralelne sa snažíte mať najlepšiu farmu a súťažíte na festivaloch, chcete mať čo najprosperujúcejšiu farmu či obdiv dedinčanov.
Aj pri Story of Seasons platí: na pohľad má ľahký koncept, ale výborne využitý, ide do hĺbky a mechanizmy fungujú ako málokedy.
Mario & Luigi: Paper Jam Bros. (3DS)
Mario Luigi Paper Jam
Mario & Luigi je séria, ktorá nie je tradičnou behačkou po leveloch. Vašou úlohou je skôr behať v skupine, postupne objavovať svet, vylepšovať si postavy a obdivovať zaujímavý dizajn. Je to skoro akčná RPG, ale na pomery žánru veľmi milá a zväčša v nej autori chcú využiť istý element: naposledy sny, teraz papier.
Zápletka ráta so spájaním dvoch svetov: Luigi pri naháňaní malej krysy objaví knihu, pošmykne sa a vtedy sa do ich sveta dostávajú stovky až tisícky postavičiek z papiera. Hneď vzniknú duality: dve princezné, dvaja zloduchovia a aj k dvojici bratov sa zrazu pripája Paper Mario s perfektnými nápadmi i možnosťami.
Cieľom hry je putovať po svete, zachraňovať najmä malých papierových Toadov a neskôr i princezné. Každá postava má venované samostatné tlačidlo, takže s ňou pri pohybe rátate: treba skákať, rušiť prekážky, voliť špeciálne ťahy v krajine. Tlačidlo X dokonca drží skupinu pokope – na spoločné skoky či ťahy. Súčasťou hry sú ťahové strety, jadro hrateľnosti, kde sa striedate v bežných i špeciálnych úderoch. Okrem klasických kladív či skokov má Paper Mario fantastické možnosti: pri Copy Ability sa dokáže naklonovať alebo zobrať oponentov na šarkanovi preč do neznáma. Pri Papercraft móde sa zmocníte obrovských postavičiek v paródii na Godzillu. A stále je tu aj veľa nepovinných úloh alebo záchrana bezbranných kamošov.
Áno, séria sa stále varíruje a mení sa skôr prostredie či jeden nápad. Ale vystačí na desiatky hodín zábavy.
Mario Tennis: Ultra Smash (Wii U)
Mario Tennis
Na záver hra takmer typická, no u Nintenda roky hýčkaná: Mario Tennis. Nepotrpí si na športovú simuláciu, ale zábavné arkádové prevedenie. Niekoľko známych postáv preháňate po kurte a využívate rôzne údery na štyroch tlačidlách A, B, X, Y. Krátke, dlhé, technickí, silné údery, pohyb na sieti, istota zo základnej čiary, postupne sa učíte zvládať aj falše či rôzne fintičky. Vplýva na vás typ postavy, ale aj kvalita kurtu. Aby toho nebolo málo, hádžu sa na kurt rôzne predmety, ktoré menia situáciu v hre. Je to drobnosť, ale napríklad hríb vás zväčší a ako gigantický hráč máte inú kontrolu v hre.
Ultra Smash má navyše typickú Nintendo hrateľnosť: je spočiatku prístupný, ale vyžaduje si čas, aby ste sa stali majstrom v disciplíne. Nie je problém vyhrať malý zápas, ale keď sa ponoríte do hry, objavíte možnosti hráčov, všetky údery i štýly. Je tu 12 rôznych postáv a fantastické je spracovanie kurtov s 9 povrchmi. Každý sa správa inak a predstavte si napríklad ľadový, kde sa šmykne loptička alebo pieskový, kde zapadá...
Akurát ponuka módov nie je taká robustná, takže si musíte vystačiť v dvojici alebo trénovať sami. Chýba tu veľký mód pre jedného hráča ako napríklad Kariéra, ale inak hra spĺňa predpoklady naplno.