Apple vs. Samsung, Samsung vs. Apple. Rozuzlenie v patentovom megaspore desaťročia: miliardové odškodné pre jablčkárov. Krátko predtým sa Apple stal najhodnotnejšou firmou v histórii, v trhovej kapitalizácii prekonal rekord Microsoftu z decembra 1999.
Päťkový iPhone, malý iPad. Kormidlo v Appli síce po inovátoroch preberajú právnici, no svet sa ešte dočkal aj viacerých jablkových technonoviniek. S novým mobilným softvérom (iOS 6) si však Tim Cook vyrobil faux pas, keď z neho vypustil osvedčené googlovské mapy.
Street View na Slovensku. Celú krajinu aspoň na chvíľu zachvátila mánia, ktorá na svetlo internetu vyniesla poskakujúcich drobcov z Luníka IX, pózujúcich kukláčov na zásahu v Humennom a pár ďalších bizarností. Neskôr, a vôbec nie mimochodom, Google potešil svojimi mapami aj majiteľov iPhonov.
Diela majstra Zuckerberga. Desperátne očakávaný vstup Facebooku na burzu sa vyvinul v menšie sklamanie. Pod jeho vplyvom sa zabudlo na inú veľkú „akciu“ sociálnej siete: kúpu Instagramu za rekordnú jednu miliardu dolárov.
Osmičkové okná. Najprv pre mobily a potom aj pre počítače a tablety: Steve Ballmer bol tento rok na pódiu častejšie ako zvyčajne. K tomu rekordne drahá kampaň (za 1,5 miliardy dolárov), ale tiež nečakaný odchod šéfa divízie Windowsu Stevena Sinofskeho, ktorý bol z Microsoftu náhle odídený po 23 rokoch.
ACTA. Hoci nebol Halloween, ale desať pod nulou, ulice boli plné ľudí s maskami (Guya Fawkesa). ACTA pobúrila zástancov ľudských práv, ale aj takých, ktorí si evidentne pletú pojmy s dojmami. No kombinácia pouličných protestov a zľaknutých predvolebných politikov zafungovala. Európsky parlament napokon kontroverznú protipirátsku dohodu pochoval.
SOZA. Aj ďalšia skratka si prežila svoje. Kauzu Pohorelá s poplatkami za spievanie ľudoviek ešte šéf Slovenského ochranného zväzu autorského prežil. Ale ucho na džbáne sa mu napokon aj tak odtrhlo. Keď doň chcel naliať tantiémy za stužkové slávnosti.
Koniec Megauploadu. Americké úrady zatvorili jeden z najväčších serverov na zdieľanie súborov a jeho majiteľov obvinili z porušovania autorských práv. Nahnevaným hudobným a filmovým firmám to pomohlo len dočasne. Zakladateľ servera Kim Dotcom, ktorému v USA za spôsobené ekonomické škody hrozí dvadsať rokov basy, už v novozélandskom azyle pripravuje nástupcu Megauploadu.
Paušálová vlna. Vietor v cenníkoch mobilných operátorov spravili najprv bublinkové kovy, potom oranžová dúha a napokon magentové šťastné hviezdy. Trh sa tento rok posunul azda viac ako za celú uplynulú dekádu.
Hviezdne vojny s kultovými vtákmi. Snáď neexistuje majiteľ iPhonu, či Androidu, ktorý na mobile nemá niektorú epizódu zo série Angry Birds (alebo aspoň nevedel, o čo ide). Po tom, čo nahnevaným operencov začali byť tesné pozemské reálie, vydali sa do vesmíru. A neskôr aj do vzdialených galaxií, kde sa odohrávala nemenej kultová (filmová) séria Star Wars.
- Ako sa vám páčil náš výber top udalostí v technologickom svete v roku 2012? A ktoré okamihy sú kľúčové podľa Vás? Napíšte do diskusie k článku.
Foto na titulke a v článku - Facebook, Google