I keď sa startup Hyperloop Technologies objavil takpovediac z čista jasna, spolu s webovou stránkou a účtom na Twitteri, táto skupina má už 8,5 milióna dolárov na financovanie svojho veľkého technického projektu. V tomto roku navyše plánuje získať ešte ďalších 100 miliónov dolárov tým, že firma sa stane verejne obchodovateľnou, píše Wired.

„Máme tím, nástroje a technológie,“ povedal pre Forbes Brogan BamBrogan, bývalý inžinier spoločnosti SpaceX, ktorý je teraz dočasný generálny riaditeľ Hyperloop Technologies. „Je to reálne,“ cituje ho Mashable.

Ideu Hyperloopu prvýkrát načrtla spoločnosť Tesla Motors, ktorá o nej hovorila ako o prepravnom systéme v špeciálnych trubiciach. Ľudia by podľa prvotného konceptu sedeli v tranzitných kapsulách, ktoré dosahujú rýchosť až 1 220 kilometrov za hodinu.

Hyperrýchle metro nie je iba šialený výmysel. Získalo prvé milióny, stojí za ním tím snov

Zdroj: youtube.com

Hyperloop Technologies je momentálne jednou z mála „legitímnych skupín“, ktoré aktívne pracujú na vývoji Hyperloop. Ich vízia je trochu odlišná od pôvodného konceptu Tesla Motors: namiesto toho, aby sa zameriavali na extrémne rýchlu prepravu ľudí, skupina chce najskôr zdokonaliť „cargoloop“, ktorý by prevážal produkty.

O tejto myšlienke už boli informovaní niekoľkí vysokopostavení ľudia, vrátane prezidenta Baracka Obamu.

Za projektom nestojí skupina nadšencov, ale niektoré veľmi zvučné mená, vrátane predsedu Shervina Pishevara, multimilionára a známeho investora, či Davida Sacksa, bývalého prezidenta PayPal a zakladajúceho generálneho riaditeľa sociálnej siete Yammer.

Personál je rovnako rešpektovania hodný, tvoria ho bývalí zamestnanci SpaceX.

Čo je to hyperloop?

  • Hyperloop je zatiaľ koncepčný vysokorýchlostný dopravný systém, ktorý predložil šéf Tesla Motors, podnikateľ Elon Musk.
  • Zahŕňa nízkotlakové rúry, v ktorých jazdia prepravné kapsuly na vzduchovom vankúši, poháňanom kombináciou lieárnych asynchrónnych motorov a vzduchových kompresorov.
  • Koncepčná trasa vedie z oblasti Los Angeles do San Francisca s predpokladanou dobou jazdy 35 minút, čo znamená, že cestujúci by prešli 570 kilometrov pri priemernej rýchlosti 962 kilometrov za hodinu s najvyššou možnou rýchlosťou až 1 220 kilometrov za hodinu.
  • Skupina špičkových inžinierov, pod názvom Hyperloop Transportation Technologies, sa v súčasnej dobe snaží posunúť koncept vpred. Vývojári majú v umýsle vypracovať štúdiu technickej uskutočniteľnosti už v roku 2015.