Čínsky telekomunikačný gigant Huawei vo štvrtok oznámil, že otvorí vo Francúzsku svoj prvý závod na výrobu zariadení pre mobilné siete mimo Číny.

Huawei investuje najmenej 200 miliónov eur a v počiatočnej fáze vytvorí 300 pracovných miest v továrni v meste Brumath na východe krajiny v blízkosti hraníc s Nemeckom. Cieľom Huawei je vyprodukovať tu pre európsky trh zariadenia v hodnote 1 miliardy eur ročne.

„Vďaka tejto továrni, postavenej na križovatke Európy, spoločnosť Huawei obohatí svoju už aj tak bohatú prítomnosť na kontinente s 23 výskumnými a vývojovými centrami, viac ako 100 partnerskými univerzitami, viac ako 3100 dodávateľmi a efektívnym dodávateľským reťazcom,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Čínsky gigant je pritom pod veľkým tlakom zo strany USA, ktoré ho obviňujú, že predstavuje bezpečnostné riziko, pretože jeho vybavenie pre mobilné siete môže vláde v Pekingu slúžiť na špionáž. Washington pritom poukázal na monitorovanie ujgurských moslimov.

KK41 Peking - Muž s ochranným rúškom na tvári kráča okolo obchodu čínskeho gigantu Huawei 18. mája 2020 v Pekingu. Čínsky technologický gigant Huawei v pondelok označil najnovšie kroky USA, ktoré ho majú odrezať od dodávok polovodičov, za ničivý útok, ktorý spôsobí chaos v globálnom technologickom sektore a ďalších odvetviach. Americké ministerstvo obchodu v piatok (15.5.) oznámilo nové pravidlá. Tie zakazujú každému výrobcovi čipov, ktorý používa americké technológie alebo komponenty, dodávať i
Neprehliadnite

Operátori v USA musia začať odstraňovať zariadenia čínskej spoločnosti Huawei

Huawei odmieta obvinenia Washingtonu, že Peking môže mať prístup k jeho zariadeniam na sledovanie hlasovej a dátovej prevádzky, ale čoraz viac krajín vrátane Francúzska obmedzilo alebo úplne zakázalo používať zariadenia od Huawei v nových 5G mobilných sieťach.

Koncern začiatkom tohto mesiaca odmietol tiež tvrdenia, že sa podieľal na testovaní softvéru na rozpoznávanie tváre v Číne, ktorý by mohol zasielať varovania polícii, keď identifikuje tváre príslušníkov ujgurskej menšiny.