Predaj smartfónov a mobilné aplikácie, to je ako z príbehu o sliepke a vajci. Ak nebude na nejakej platforme dostatok zaujímavých aplikácií, ľudia si nebudú mať dôvod kupovať smartfóny pracujúce s touto platformou. Naopak, ak ľudia nekupujú a v obehu nie je dostatok mobilov a teda potencionálnych zákazníkov pre vývojárov, tí nebudú motivovaní svoje diela pre túto platformu vytvárať.

V prípade spoločnosti Huawei to je ešte viac zamotané. Obrazne povedané do príbehu so sliepkou a vajcom vstúpil ešte farmár, ktorý zakázal znášať vajcia v jeho kurníku.

Hoci ide už o pol roka trvajúci problém, mnohí ho ešte nezaregistrovali. Možno preto, že na to nemali veľa praktických príležitostí. Kvôli afére s USA, kde Huawei obvinili zo sledovania a spolupráce s čínskou vládou, nemôžu ich produkty predávať v Spojených štátoch. Navyše ani americké spoločnosti, až na pár výnimiek, nesmú spolupracovať s Huaweiom a predávať im služby a produkty. Výsledkom je napríklad aj to, že Google nemôže integrovať svoje služby a aplikácie do smartfónov Huawei predávaných po celom svete.

Huawei P40 Pro v zlatej farbe
Neprehliadnite

Huawei P40 a P40 Pro: už to je skôr fotoaparát s pripojeným mobilom

Prvým takto „postihnutým“ mobilom bol jesenný Huawei Mate 30Pro. Ten sa u nás pôvodne ani nezačal predávať, hoci sa to nedávno zmenilo. Ale teraz do obchodov prišla vlajková loď P40 Pro. Hardvérovo výborne vybavená novinka, ktorej recenziu si v TRENDE môžete prečítať už o pár dní. Tiež je bez Google služieb a aplikácií. Dočítate sa tiež ako funguje bežný život s Android smartfónom, ktorý je odstrihnutý od aplikácií ako YouTube, Google Mapy alebo Gmail. Lenže človek vyžaduje aj aplikácie od stoviek iných vývojárov.

Huawei sa po patáliách s USA naplno pustil rozvíjať jeho dovtedy len taký vedľajší projekt – Huawei Mobile Services (HMS) ako náhradu Google Mobile Services (GMS). Ich súčasťou je aj obchod s aplikáciami. V prípade Google je to Google Play, Huawei má zas AppGallery so systémom kontroly bezpečnosti, automatickej aktualizácie, odporúčaní a tak ďalej.

Ilustračné foto.
Zdroj: Huawei

Ešte pred pár mesiacmi bol počet a hlavne kvalita dostupných aplikácií na tejto platforme na žalostnej úrovni. Pri testovaní P40 Pro sme ich už ale našli omnoho viac. Podobá sa to na dobu Windows Phone/Mobile. Aj Microsoft sa vtedy snažil konkurovať Googlu s nie iba vlastnou platformou pre aplikácie, ale aj vlastným mobilným operačným systémom. A práve pre nedostatočné sústredenie sa na aplikácie a vývojárov tento projekt po pár rokoch zomrel.

Nejde len o nejakú hru alebo ikonu Instagramu na obrazovke. Ekonomický rozsah tohto konfliktu je obrovský.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa