Čínska spoločnosť Huawei Technologies kvôli sankciám a slabšiemu odbytu smartfónov začína spolupracovať s ďalšími odvetviami. Zamerala sa napríklad na technológie pre chov ošípaných a venuje sa aj spolupráci s ťažobným priemyslom. Informuje o tom dnes server BBC. Huawei sa nemôže dostať k dôležitým komponentom, pretože vláda predchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa firmu označila na hrozbu pre národnú bezpečnosť Spojených štátov a znemožnila jej aj kontakty s výrobcami kľúčových komponentov.
Huawei IdeaHub – uľahčí prácu, no poslúži aj na zábavu
Predaj smartfónov Huawei v minulom štvrtom štvrťroku klesol o 42 percent, čo firma dáva do súvislosti s nedostatkom mikročipov. Ich výrobcovia sú buď zo Spojených štátov či iných krajín, ktoré sa pridali na stranu vtedajšej americkej administratívy a začali firme Huwei tiež obmedzovať prístup k dodávateľskému reťazcu. V niektorých krajinách, vrátane napríklad Británie, sa Huawei nemôže podieľať ani na výstavbe sietí piatej generácie (5G). Firma, ktorá je najväčším svetovým dodávateľom telekomunikačných zariadení, mohla vyrábať iba prístroje so staršou technológiou 4G.
Trump tvrdil, že Huawei môže zdieľať dáta užívateľov s čínskou vládou, čo ale čínsky podnik dlhodobo odmieta. V reakcii na pokles odbytu smartfónov a nemožnosť dostať sa k najpokročilejším súčiastkam sa Huawei teraz venuje aj vývoju technológie umelej inteligencie pre chovateľov ošípaných.
Niektoré médiá už skôr uviedli, že Huawei zníži v tomto roku výrobu smartfónov až o 60 percent. Sama firma to ale nepotvrdila. „Tu nejde o to, že by boli nejaké problémy s kvalitou či skúsenosťami s výrobkami Huawei. Pre Huawei to nie sú spravodlivé podmienky, firma je obeťou geopolitického napätia," povedal hovorca podniku.
Huawei rokuje o predaji značiek luxusných smartfónov
Huawei sa preto snaží hľadať ešte ďalšie zdroje príjmov, posúva sa tak aj ku cloudovým službám, šikovným automobilom a nositeľnej elektronike. V pláne má aj svoje vlastné inteligentné auto. Okrem toho má v hľadáčiku aj tradičné odbory a chov ošípaných je jedným z nich. Čína je najväčším producentom bravčového mäsa na svete a približne polovica živých ošípaných vo svete je práve z Číny.
Technológia Huawei pomôže zmodernizovať prasacie farmy napríklad tým, že s využitím umelej inteligencie môžu ľahšie odhaľovať niektoré choroby ošípaných a sledovať pohyb zvierat. Technológia rozpoznávania tváre potom môže identifikovať jednotlivé ošípané, zatiaľ čo iné technológie môžu sledovať hmotnosť alebo kŕmenie.