Čínsku značku Huawei v smartfónovom biznise evidentne inšpiruje príbeh kórejského Samsungu. A tak chrlí jeden mobil za druhým.
Ascend D2, ktorý predstavila v januári na veľtrhu CES v Las Vegas, nie je ani najtenším, ani najrýchlejším. Tieto superlatívy si Huawei rezervoval pre iné modely. Ascend D2 označuje ako hero product, čo sa zvykne prekladať ako vlajková loď. Ako ju čínsky drak postavil?
Základom je IPS displej s full HD rozlíšením (1 920 x 1 080). To je tento rok v smartfónových high-endoch zrejme nevyhnutnosť, hoci žiaden výrobca zatiaľ poriadne nevysvetlil, na čo mobil potrebuje rovnakú kvalitu obrazu ako poldruhametrová plazma.
V každom prípade, jemný raster v kombinácii s päťpalcovou uhlopriečkou – alebo lepšie, s 11-centimetrovou šírkou displeja (diagonála je ešte o takmer dva centimetre dlhšia) – znamená, že aj na Ascende D2 sa veľmi dobre pozerajú videá z YouTubu (zvukovú zložku zlepšuje Dolby Mobile), surfuje po webe alebo číta text.
Isté limity má veľký displej v ergonómii. Nielen pre ľudí s malou rukou, ale aj pre tých, ktorí si kupujú rukavice veľkosti L. Dosiahnuť palcom do horného rohu displeja, čo býva vcelku častá operácia, je komplikované až nemožné. Ascend D2 ešte nemá infinity edge (minimalistický rám displeja) – a v ergonómii môže byť aj tých pár milimetrov rozhodujúcich.
Konštruktéri dé-dvojky sa veľmi nesnažili oklamať ani hmotnosť, ručička váh sa zastavuje na 170 gramoch. Na zariadenie, ktoré sa má nosiť vo vrecku nohavíc, je to dosť.
Na porovnanie, Galaxy S4, nový vlajkový smartfón Samsungu, je o 40 gramov ľahší. Ak chceli v Huawei podčiarknuť robustnosť svojho hero produktu, stačilo ostať pri displeji s gorilím sklom a odolnosti voči prachu a vode.
Dizajn Ascendu D2 je vcelku elegantný. Najmä vďaka kovovej obrube, ktorá pridáva aj na pevnosti celej konštrukcie, a farebným variantom (mobil sa dodáva v bielej a modrej farbe).
Zadná strana mobilu je z polykarbonátu, je hladká, s mierne vystupujúcim objektívom fotoaparátu, a neodnímateľná (čo značí pevne zabudovanú batériu).
Na podávanie výpočtového výkonu je Ascend D2 vybavený na úrovni kórejskej či japonskej konkurencie. Štvorjadrový procesor s dvoma gigabajtmi pamäte nemá žiadny problém s plynulým chodom systému (Android 4.1.2) a aplikácií vrátane náročnejších hier.
Tých sa na mobil veľa nezmestí, lebo má „len“ 16-gigový storage bez možnosti rozšírenia pamäťovou kartou. Huawei sa zjavne spolieha na rozmach cloudových služieb.
Kde Ascend D2 vyčnieva, aspoň papierovo, je batéria s nadštandardnou kapacitou (3 000 mAh). Jej výkonu pomáhajú smart power technológie, ktoré podľa výrobcu zabezpečia šesťdňovú stand-by výdrž v 3G sieti. Vzhľadom na aktívne využívanie mobilu počas testovania to nemôžeme potvrdiť...
No zdá sa, že ďalšie zdokonalenie funguje: batéria sa naozaj nabíja rýchlejšie ako pri iných mobiloch, možno aj o tých 30 percent, ako to tvrdí marketing výrobcu.
V doplnkovej výbave Huawei neuletel: žiadny infračervený (IR) vysielač na ovládanie domácej elektroniky alebo niečo podobné. Mrzieť však môže absencia NFC (na bezkontaktné platby) a podpory mobilných sietí 4. generácie (LTE).
Momentálne síce človek ani jedno, ani druhé veľmi nevyužije, no v horizonte dvoch rokov, čo by mohla byť morálna životnosť (nielen tohto) smartfónu, sa zrejme stanú bežnou realitou.
Fotovýbavou už Ascend D2 opäť za konkurenciou nezaostáva: 13-megapixelový senzor, HDR, nakrúcanie full HD videa... Turistický kompakt môžete pokojne darovať starej mame. Hoci kvalita fotiek je na smartfónové pomery skôr štandardná.
Závisí najmä od intenzity okolitého svetla a od toho, ako sa kto dokáže pohrať s nastaveniami teploty farieb, citlivosti ISO či vyváženia bielej. Potešia zábavné funkcie live deformácie (morfingu) tvárí integrované v základnej fotoaplikácii.
Menšie zmeny zapracoval Huawei do operačného systému Android. Prístupom k práci s ikonami sa podobá na applovský iOS. Chýba tlačidlo na vyvolanie zoznamu aplikácií, z ktorého sa ikony preťahujú na pracovnú plochu. Na dé-dvojke sú všetky ikony aplikácií už rovno (jedine) na nej.
Vlajková loď Huaweia vplávala do high-endovej konkurencie so štartovacou cenou 550 eur. Je to desať percent pod aktuálnou hladinou zetkovej Xperie od Sony, no tá sa už takmer pol roka predáva. Možno očakávať, že ani dé-dvojka si úvodnú cenu dlho neudrží.
Záverečné hodnotenie: Kto netúži priamo po štvorkovej Galaxy od Samsungu, tomu Huawei Ascend D2 dokáže pokryť väčšinu smartfónových potrieb.
plusy | mínusy |
---|---|
full HD displej s päťpalcovou uhlopriečkou | limity v ergonómii |
výpočtový výkon | hmotnosť |
nadštandardná batéria | absencia NFC a LTE |
zvýšená odolnosť |
Zariadenie zapožičal Huawei.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón Samsung Galaxy S4
- konvertibilný tablet Lenovo ThinkPad Helix
- fotoaparát Fujifilm X100S
- videookuliare Sony Personal 3D Viewer
- smart GPS tablet Prestigio Geovision 7777
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Huawei