Nevyužitý výkon procesora by vďaka aplikácii mohol prispieť k nájdeniu lieku na civilizačné ochorenia ako rakovina, AIDS či Alzheimerovu chorobu.
Spoločnosť ďalej informovala, že by rovnakým spôsobom mohli bežní používatelia smartfónov prispieť k zásadným objavom aj mimo zdravotníctva, napríklad k nájdeniu mimozemského života.
Firma tvrdí, že ak by jeden milión majiteľov jej smartfónov poskytlo svoj nevyužitý výpočtový výkon na vedecké účely, vo výsledku by vznikla koordinovaná sila porovnateľná s najvýkonnejšími superpočítačmi sveta. Jednotlivé telefóny by prijímali rôzne dáta, vyriešili úlohu a výsledok následne zasielali späť.
Cieľom je, aby sa skrátil čas, ktorý vedci potrebujú na uskutočnenie rôznych výpočtov či operácií pri ich výskume.
Aplikácia, ktorá službu zabezpečuje, je stiahnuteľná z Google Play obchodu. Beta verzia je zatiaľ kompatibilná s radami HTC One, HTC Butterfly a HTC Butterfly S. V priebehu budúceho roka by sa však mala jej podpora rozšíriť aj na ďalšie zariadenia s Androidom.
Po nainštalovaní aplikácie môže používateľ zvoliť, v akom projekte by chcel vedcom so svojím smartfónom pomôcť. V čase, keď sa nabíja a je dostupná Wi-Fi sieť sa automaticky na pozadí spustí a začne riešiť úlohy, ktoré jej zvonku prichádzajú. Služba tak nebude zaťažovať mobilný prenos dát a nebude ani telefón vybíjať. Predpokladá sa, že sa bude spúšťať najmä počas spánku, keď si ľudia najčastejšie telefón nabíjajú.
Aplikácia od HTC nie je revolučná, zdieľanie výkonu sa objavilo na smartfónoch aj v minulosti. V prípade Power To Give je odlišné, že si používateľ sám zvolí oblasť, v ktorej chce vedcom pomôcť.
Podobnú službu spustil naposledy pred niekoľkými dňami v Rakúsku Samsung v spolupráci s Viedenskou univerzitou. Jej vedcom má pomôcť pri výskume rakoviny.
Aplikácia Samsung Power Sleep dokonca pôsobí o niečo sofistikovanejšie ako tá od HTC, hoci je zameraná iba na jeden konkrétny cieľ. Výkon smartfónu potrebný na dekódovanie sekvencií bielkovín, ktoré vedci používajú, no je náročné na výkon, totiž na pozadí sprístupňuje len v čase, keď je zapnutý budík, telefón plne nabitý a pripojený na Wi-Fi. Šanca, že sa používateľovi spustí počas dňa je tak minimálna.