Keď pred rokom Windows Phone začínal, taiwanská značka HTC vyrukovala s päticou smartfónov s microsoftovským mobilným operačným systémom. A hoci do jeho portfólia prispeli aj Samsung a LG, veľa windowsových mobilov sa zatiaľ nepredalo. Napríklad v druhom kvartáli ich bolo globálne len niečo vyše 1,7 milióna, čo znamenalo 1,6-percentný podiel na smartfónovom trhu. Tento rok ide HTC do platformy Windows Phone opatrnejšie, predstavila pre ňu „iba“ dvojicu modelov. Jedným z nich je Radar.
Ultrasociálny
Radar prichádza s novou verziou systému Windows Phone s označením Mango. Oproti tej úvodnej z vlaňajška spravil Microsoft výrazné pokroky. A nielen preto, že vtedy systém ušil horúcou ihlou. Dobré je, že ani po značnom rozšírení funkcionality nestratili smartfónové okná (či skôr dlaždice) na svižnosti a stabilite.
Časť noviniek sú povinné jazdy, lebo ich dávno má applovská a androidová konkurencia. Nový Windows Phone tak pozná kopírovanie a vkladanie (copy-paste), chod viacerých aplikácií naraz (multitasking) či zdieľanie internetového pripojenia cez WiFi (tethering). Potešilo i to, že sme už nezaznamenali problémy s konfigurovaním firemného (ne-gmailového) e-mailu, s ktorým sme sa trápili vlani.
Pokiaľ prvá generácia systému Windows Phone bola supersociálna, tá terajšia je ultrasociálna. Vývojári doň zaintegrovali ďalšie siete. Vlastné statusy či komenty k statusom priateľov možno priamo zo systému (dlaždice Ja) poslať nielen na Facebook a Windows Live (SkyDrive), ale aj na Twitter a LinkedIn (chýba už len Google+). Rozsah položiek zdieľateľných cez sociálne siete sa rozšíril o video a internetové linky. Pokročila aj obsesia výtvorom Marka Zuckerberga – napríklad tým, že facebookové udalosti sa zobrazujú v telefónnom kalendári.
Zlepšená je prakticky každá časť systému. Kancelárske miniaplikácie Office si vedia otvoriť aj dokumenty uložené na cloudových serveroch služby SkyDrive, kde má používateľ bezplatne 25 gigabajtov úložného priestoru. V dlaždici Hudba a video pribudli podcasty. E-maily a esemesky sú usporiadané do konverzácií (dajú sa, našťastie, prepnúť do klasického módu). Zlepšila sa i orientácia v elektronickom obchode s aplikáciami: Marketplace už v samostatných zoznamoch zobrazuje bezplatné a platené programy.
Bez slovenskej podpory
Niežeby nebolo čo zdokonaľovať. Pre začiatok, internetový prehliadač by už mohol podporovať flash, lebo inak mnohé videá a animácie na webe nezobrazí. Mobilný Office má limity v práci s dokumentmi uloženými vo formáte generácie balíka z roku 2003 – otvorí ich, ale nedajú sa upravovať.
Problém je tiež slovenská podpora. Chýba slovník pre dokončovanie výrazov napríklad pri písaní esemesky či rozšírená funkcionalita Máp, sľubujúca vyhľadávanie trás, grafické dopravné informácie v reálnom čase či orientačné plány nákupných stredísk.
Slovenský Marketplace tiež ešte len čaká na otvorenie (zrejme niekedy na budúci rok). Ešteže sa aplikácie dajú sťahovať aj z toho britského či českého, hoci v tom sa zatiaľ nepredáva hudba. Ponuka v uplynulých dvanástich mesiacoch podstatne vzrástla, no niečo vyše 36-tisíc aplikácií je výrazne menej ako v App Store alebo Android Markete.
Ani v českom prostredí ešte nefunguje hlasové ovládanie mobilu. No za ním zatiaľ aj tak netreba smútiť. Naša krátka skúsenosť z anglickej verzie je, že na osobnosť typu iphonovskej Siri musí hlasové ovládanie okien dozrieť.
Jedno jadro stačí
Pokiaľ ide o fyzické parametre Radaru, telefón má bežnú veľkosť (12 x 6 cm) i hrúbku (11 mm). Z pohľadu hmotnosti, 126 gramov, patrí k skôr k ľahším modelom HTC. No ešte stále je o pár gramov ťažší ako windowsová Omnia W od Samsungu.
Z dizajnovej a dielenskej stránky je Radar klasický made in HTC. Robustné unibody telíčko so zaoblenými hranami kombinuje brúsený hliník, tvrdené sklo Gorilla Glass a trochu plastu. Gorilla Glass zrejme zabráni škrabancom na displeji (na odtlačky prstov je ešte stále krátky). Sivo-biele vyhotovenie Radaru nám pripadá atraktívnejšie ako štandardné čierne: vyzerá netradičnejšie, za svetla aj v tme, keď sa na mobile rozsvietia dotykové ovládacie prvky.
HTC Radar si oproti lanskému portfóliu windowsových mobilov polepšil aj v hardvérovej výbave. Dostal novší procesor, jednogigahertzový Snapdragon druhej generácie. A hoci nemá dve jadrá a musí si vystačiť s 512 megabajtmi RAM, slušne zvláda aj náročné aplikácie typu 3D hry Assassin’s Creed.
Brzdiť treba skôr v ukladaní dát, keďže Radar má len osem gigabajtov internej pamäti, ktorá sa nedá rozšíriť doplnkovou pamäťovou kartou. Kto chce viac, musí ísť do oblakov (SkyDrive) alebo siahnuť po vybavenejšom Titane.
Upgradom prešiel komunikačný set, ktorý zrýchlil dátové prenosy cez mobilnú HSPA sieť – Radar podporuje download do 14,4 Mbit/s. Naopak, parametre displeja ostali na úrovni lanských windowsových smartfónov. Ale uhlopriečka 3,8 palca, rozlíšenie 480 x 800 bodov, ako aj S-LCD technológia predstavujú viac ako obstojný štandard, poskytujúci ostrý obraz, pestré farby a dobré podanie čiernej.
Nezmenili sa ani parametre zadnej kamery: rozlíšenie päť megapixlov, LED blesk, automatické zaostrovanie či nahrávanie HD videa (720p). Ale výsledné fotky sú na rozdiel napríklad od minuloročného modelu HTC 7 Trophy oveľa kvalitnejšie. Zrejme pomáha novozabudovaný BSI senzor, vyvažujúci nie úplne optimálne svetlené podmienky. No fialovo-ružovému prelivu sa aj tak nie vždy dá vyhnúť...
S cenou od výrobcu 380 eur (v slovenských e-shopoch sa dá kúpiť o desať percent lacnejšie) patrí HTC Radar do strednej vyššej triedy. O niečo slabšie hardvérovo vybavená Nokia Lumia 710 by mala prísť na trh začiatkom budúceho roka s cenovkou o stovku nižšou.
Záverečné hodnotenie: Aj keď z hardvérovej stránky toho v Radare oproti lanským windowsovským mobilom až tak veľa nepribudlo, pôsobí vydarenejším dojmom. Z väčšej časti k tomu pomáha mangový update operačného systému.
+ | Windows Phone 7.5 Mango |
---|---|
+ | vyladený hardvér |
+ | pevná konštrukcia |
– | chýbajúca slovenská podpora Windowsu |
– | relatívne malá pamäť |
– | prémiovejšia cena |
Zariadenie zapožičal HTC.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet Asus Slider
- stolný počítač Passive Mini PC
- 3D videokamera Sony HDR-TD10E
- kompaktný fotoaparát Samsung NX11
- zrkadlovka Nikon D7000
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - HTC