Aj keď taiwanská značka nedáva o sebe toľko vedieť ako hlavný kórejský konkurent a nemá za sebou milióny oddaných fanúšikov ako jablkový protihráč, na poli smartfónov si HTC drží stabilné miesto. A tieto vody teraz môže zamútiť ešte o trochu viac. Ich aktuálna vlajková loď z radu One je nadopovaná až po okraj takmer všetkým, čo je v tomto čase technologicky dostupné. K úplnej dokonalosti už len chýbalo odstrániť niekoľko nelogických drobností a dostať sa cenou aspoň pod 500 eur.
Taiwanská značka HTC sa pri novom smartfónovom high-ende nerozhodla pre kov, ktorý je pre ňu typický, ale šasi z polykarbonátu nevyzerá ako zlý ťah. Do bieleho alebo čierneho unibody tela je vsadený veľký 4,7-palcový displej prekrytý zaobleným tvrdeným sklom Corning Gorilla Glass. Celkovo sa tak One X nápadne podobá na nokiovské Lumie 800 a 900. Hoci má niekoľko odlišujúcich dizajnových prvkov, typických pre HTC.
Mobil má hrúbku len deväť milimetrov. A hmotnosť 132 gramov pri takomto druhu smartfónu je tiež pozitívom. Spracovanie a dizajn patrí k tomu najlepšiemu, čo Technológie eTRENDU doteraz testovali. Iróniou je, že tých niekoľko nedostatkov, ktoré One X má, sa týkajú práve dizajnových prvkov.
Hlavný vypínač je na vrchnej hrane. To je pri HTC štandard, no neznamená to, že je to praktické. Navyše, na pravej strane, kde by mal byť, je ovládač hlasitosti. Takže pri takmer každom vypínaní a zapínaní displeja sa palcom nechtiac zmení hlasitosť. Akoby dizajnéri navrhli One X pre ľavákov. Pre nich je rozloženie tlačidiel ideálne.
Aj microUSB konektor pre dátový prenos a nabíjanie je umiestnený trochu neštandardne – na ľavej strane –, ale to až tak neprekáža. Skôr by to chcelo nejaký kryt proti prachu. Nie úplne negatívne, no pre mnohých stále rozporné je použitie štandardu microSIM karty. Vyzerá to, že miniatúrnym simkám sa už nedá vyhnúť, podporuje ich čoraz viac nových mobilov.
Rovnako je na tom rozhodnutie, že batéria sa nedá vymeniť. Zvyšuje sa tým celková pevnosť a hutnosť zariadenia, no za cenu menšej flexibility na cestách. Ak by to aspoň bola batéria s netypicky veľkou kapacitou. One X má však štandardných 1 800 mAh, čo znamená len zhruba deň intenzívneho používania. A nakoniec, mobil nemá slot pre pamäťové karty. Používateľovi musí stačiť 32 gigabajtov vnútornej pamäte. Respektíve bezplatný cloudový priestor s kapacitou 23 GB na službe Dropbox.
Konštruktéri One X sa inšpirovali aj iPhonom: pevne zabudovaná batéria, absencia microSD slotu, microSIM, ktorá sa vyberá pomocou ihly. V tomto sa, našťastie, podobnosť končí. One X má nad displejom signalizačnú diódu, na ktorú zabúda veľa iných výrobcov. Naopak, hardvérové tlačidlá pod displejom sa nekonajú, treba sa spoľahnúť na dotykové. Je to celkom šalamúnske rozhodnutie.
Pri štvorkovom Androide, na ktorom One X beží, sú ovládacie prvky priamo na displeji. HTC zabalil Android do grafickej nadstavby Sense a ušetril tak priestor na displeji pre iné veci. Na zadnej strane už je len mriežka reproduktora, nenápadný dotykový konektor pre dokovaciu stanicu a objektív fotoaparátu s bleskom.
Po zapnutí dáva One X na vedomie, že ozaj ašpiruje na androidového kráľa. Displej s HD rozlíšením je typu IPS LCD a patrí k tým najlepším, ktoré sú na trhu. Poskytuje ostrý a jasný obraz bez presaturovaných farieb.
Kráľovský je aj výkon. HTC ako jeden z prvých výrobcov použil štvorjadrový procesor Tegra 3 s taktom 1,5 GHz. Reálne má teda ešte piate, podtaktované jadro pre menej náročné úlohy. V kombinácii s jedným gigabajtom operačnej pamäte je One X najsvižnejším mobilom, ktorý Technológie TRENDU testovali. Všetky reakcie sú bleskové, prechody medzi obrazovkami či rolovanie textu idú ako po masle.
Android 4.0 je sám osebe prehľadný systém. S nadstavbou HTC Sense 4 je One X ešte o niečo intuitívnejší. O personalizáciu systému sa snaží takmer každý výrobca androidovských smartfónov, no HTC je v tom najďalej. Sense má logické usporiadanie, je grafický nápadité a samotný Android nijako nespomaľuje. V obchode Google Play je na výber viacero iných launcherov tretích strán a aj medzi nimi patrí Sense k tým najpodarenejším.
Silnou stránkou One X je aj osemmegapixlová kamera. V spolupráci s procesorom má tento mobil pravdepodobne najrýchlejší fotoaparát medzi smartfónmi. Štartuje okamžite a prvý obrázok aj so zaostrením vyhotoví za necelú sekundu. Pridržaním spúšte sa urobí dvadsať kontinuálnych záberov a potom si stačí vybrať ten najlepší.
Navyše, na displeji je naraz aj spúšť pre videokameru. Mobil dokáže počas nahrávania full HD videa robiť zároveň aj obrázky v plnom rozlíšení. Spolu s množstvom nastavení, veľmi dobrou citlivosťou aj v šere doplnkovými filtrami ide o plnohodnotnú náhradu kompaktu za pár stoviek eur. Jediným mínusom je absencia hardvérovej spúšte. Za túto plnú výbavu mobilu si taiwanský výrobca žiada okolo 560 eur.
Záverečné hodnotenie: HTC One X patrí k najlepším smartfónom na trhu. Je elegantný, extrémne rýchly a dobre fotí. Škoda, že sa výrobca rozhodol pre zvláštne rozloženie tlačidiel a obmedzujúce možnosti v oblasti batérie či doplnkovej používateľskej pamäte.
+ | dizajn a spracovanie |
---|---|
+ | displej |
+ | vysoký výkon a rýchlosť reakcií |
+ | fotoaparát |
– | neštandardné rozloženie tlačidiel |
– | pevne zabudovaná batéria |
– | bez podpory pamäťových kariet |
Zariadenie zapožičala HTC.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- projektor Epson EH-TW6000W
- tablet Lenovo ThinkPad Tablet
- hybridný fotoaparát Sony Nex-7
- ultrabook HP Folio 13
- smartfón Sony Xperia S
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku – HTC