Kto pozná HTC One, ten pozná aj One max. Na prvý pohľad medzi nimi okrem veľkosti nie je vôbec žiaden rozdiel. Má rovnaké hliníkové šasi s oblejšími tvarmi (nie najtenšie telo v meste...).

A ostal aj jeden z najväčších bonusov rodiny One: stereo reproduktory BoomSound nad a pod displejom. Už v „štandardnom“ One hrali prekvapujúco dobre. Na Maxovi sa našlo o niečo viac miesta, takže hlasný odposluch, hranie hier alebo pozeranie filmov je po zvukovej stránke najlepšie z dostupných smartfónov na trhu.

One max je klasický fablet s 5,9-palcovou obrazovkou: nikoho by nemali prekvapiť jeho rozmery (16 x 8 x 10 cm) ani hmotnosť (212 gramov). Menšia diéta by mu ale prospela. Galaxy Note 3 s 5,7-palcovým displejom je viditeľne menší a Xperia Z Ultra je so 6,4 palcami síce väčšia, no zasa o takmer polovicu tenšia.

One max môže ťažiť z elegantného kovového vyhotovenia, ale drobec to ani medzi fabletmi nie je. Držanie pri uchu pri telefonovaní bude stále vyvolávať udivené pohľady. Ale aj s tým by už mal byť každý záujemca zmierený.

Masívnejšie telo však rád prepáči hneď po zapnutí displeja. Ako je u HTC dobrým zvykom, aj max s full HD rozlíšením a technológiou Super LCD 3 ponúka výborný kontrast a jas, presné farby a nie je problém ani s pozorovacími uhlami.

Na hranie hier alebo pozeranie filmov je One max ako stavaný. Možno aj viac ako jeho konštruktéri plánovali. Zadný kovový kryt sa dá jednoducho otvoriť ako list knihy a pri troche snahy funguje ako vcelku stabilný stojan. V kombinácii so stereo reproduktormi sa max zmení na malé multimediálne centrum. Len pri držaní v horizontálnej polohe sa reproduktory rukami mierne zakrývajú.

HTC One max: Veľký smartfón supluje nejestvujúci tablet značky

Zdroj: HTC

Pod krytom sa skrýva slot pre micro SIM a microSD kartu. V tom má max oproti štandardnému One náskok. Batéria však vymeniteľná nie je. Jej kapacita (3 300  mAh) znamená nabíjanie pri plnom využívaní každého 1,5 dňa. Pri trochu disciplíny sa dá dostať aj na dvojdňovú výdrž.

S ovládaním sa treba spočiatku popasovať. Na vrchnej hrane je (podobne ako na HTC One) infračervený senzor pre ovládanie domácej elektroniky. Lenže neslúži aj ako hlavný vypínač. Ten je na pravom boku. Spolu s ovládačom hlasitosti.

Na to sa ešte dá ľahko zvyknúť. Horšie to je s dotykovými tlačidlami pod displejom. HTC nereagovalo na kritiku tohto riešenia u predošlých modelov One a aj v maxovi je len šípka späť na ľavej strane a návrat na domácu obrazovku vpravo. Logo HTC uprostred nemá žiadnu funkciu. Pre vyvolanie menu a ďalších funkcií je potrebné pridržať tlačidlo home, prípadne urobiť dvojklik.

Nepomáha ani unikátnosť tohto smartfónu – čítačka odtlačkov. Jej umiestnenie pár milimetrov pod zadným displejom znamená neustále nechcené dotýkanie sa šošovky a jej zamazanie. Použiť čítačku pri držaní fabletu jednou rukou sa dá, lenže citlivosť je všakovaká.

Tento senzor má veľký potenciál: odtlačky podľa všetkého budú v roku 2014 na viacerých smartfónoch. Pri One max však oproti iPhonu 5S musíte po čítačke prstom prejsť, nielen sa jej dotknúť. A úspešnosť zosnímania na prvý pokus je prinajlepšom 50%.

Škoda, lebo je to šikovný bezpečnostný prvok a dá sa nastaviť aj otváranie mobilu rovno do určenej aplikácie. A na tri rôzne podľa zosnímania troch rôznych prstov.

HTC One max: Veľký smartfón supluje nejestvujúci tablet značky

HTC One mini, HTC One a HTC One max Zdroj: HTC

Fotoaparát je totožný ako u HTC One, teda s citlivosťou štyroch „ultrapixlov“. Chýba len optická stabilizácia. Takže znova, v horších svetelných podmienkach je na tom lepšie ako konkurenti, no počas dňa už o chlp zaostáva.

Nechýbajú ani Zoe snímky, čo sú skôr akési mikrovideá. V spojení s používateľskou nadstavbou HTC Sense 5.5 a aplikáciou Blinkfeed na domácej obrazovke vedia urobiť mobil osobnejší a atraktívnejší.

S výkonom, ako u všetkých smartfónov nad 400 eur, netreba zapodievať. One max ho má na rozdávanie, hoci sa výrobca nerozhodol pre to najvýkonnejšie, čo je na trhu s procesormi dostupné.

Aj konektivita je kompletná, vrátane Wi-fi ac, Bluetooth 4.0 či LTE. Cena HTC One max sa pohybuje okolo sumy 630 eur. Samsung Galaxy Note 3 a Xperia Z Ultra sú aj o viac ako 100 eur lacnejší.

Záverečné hodnotenie

Napriek veľkému a kvalitnému displeju má HTC One max pár múch, ktoré môžu záujemcov o fablet odlákať. Rozumnejšia voľba aj vzhľadom na cenu sa javí HTC One mini a k tomu menší tablet ako LG G Pad alebo Nexus 7.

Plusy

  • displej
  • reproduktory
  • výdrž batérie
  • pevné kovové telo
  • možnosti fotografovania

Mínusy

  • rozmery a hmotnosť aj na fablet
  • ovládacie tlačidlá
  • cena

Zariadenie zapožičala HTC.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.