Aj keď zo sporu Applu a Samsungu, v ktorom ide o vizuálnu podobnosť iPadu2 a Galaxy Tabu, by sa mohlo zdať, že výrobcovia sa svoje tablety ani veľmi nesnažia odlíšiť, nie je to celkom tak. Samsung Galaxy Tab 10.1 je najtenší tablet na trhu, Asus Transformer má vlastnú pripojiteľnú klávesnicu.

HTC Flyer zasa vyniká tým, že sa dá ovládať i dotykovým perom. A aj ostatnými parametrami chce zaujať čo najširšie publikum, keďže výrobca ho pozicionuje ako tablet pre celú rodinu. Univerzálnosť sa Flyeru uprieť naozaj nedá.

Do vrecka

Takmer celý trh tabletov v súčasnosti okupujú zariadenia s uhlopriečkou displeja okolo desať palcov (25 cm). Možno nie je úplne korektné označovať ich za konkurentov Flyera, lebo jeho obrazovka má sedem palcov. Na rozdiel od väčších tabletov je teda o niečo spratnejší – vojde sa aj do vrecka športových nohavíc. Flyeru z tohto pohľadu konkuruje najmä lanský Galaxy Tab od Samsungu.

HTC Flyer: Sedem palcov a pero k tomu

Presné rozmery tabletu HTC sú 195 x 122 x 13 milimetrov a má hmotnosť 420 gramov. Pre lepšiu predstavu, takmer toľko, čo tri vedľa seba uložené smartfóny. Displej na prednej strane s rozlíšením 1 024 x 600 bodov je len klasický lesklý LCD, a tak je na priamom slnku horšie viditeľný, no hustota rastra a sýtosť farieb sú výborné.

Dotykovú funkcionalitu displeja hodnotíme pozitívne. Zo zvyku nám chýbalo nejaké to hardvérové tlačidlo, no Flyer má trochu špeciálne ovládanie. Androidové tlačidlá sú dotykové, podsvietené a objavujú sa buď na dolnom, alebo ľavom ráme vedľa displeja. Podľa toho, či sa tablet práve používa v režime na šírku alebo na výšku. Treba si na to zvyknúť, ale po čase to vyzerá ako celkom praktické riešenie.

Nad displejom je ešte nenápadný snímač okolitého svetla a objektív dvojmegapixlového fotoaparátu. Na hornej hrane je hlavný vypínač so zakomponovanou stavovou LED diódou. Okrem neho je na tablete už len tlačidlo na úpravu hlasitosti.

Stredné dve štvrtiny zadnej časti Flyeara sú z kovu, zvyšné štvrtiny po okrajoch sú z bieleho plastu a pod jednou z nich sa ukrýva slot na SIM kartu (len dáta) a čítačka pamäťových kariet. Na tej druhej je zasa objektív päťmegapixlového fotoaparátu. Blesk chýba.

Celé zariadenie je dostatočne pevné, dobre sa drží vo viacerých polohách. Ak by sa podarilo stlačiť jeho hmotnosť pod 300 gramov, bolo by to ideálne. Chýbal nám HDMI výstup. Naopak, potešila možnosť nabíjania akoukoľvek microUSB nabíjačkou.

Jedno jadro môže stačiť

Flyer sa od konkurencie odlišuje aj výbavou. Aspoň čo sa týka procesora. Je jednojadrový, hoci s taktom až 1,5 GHz, a k dispozícii má gigabajt operačnej pamäte. Spolu to znamená dostačujúci výkon na všetky tabletové úlohy a zábavu.

Nezaznamenali sme problém ani s prehrávaním HD videa alebo hraním 3D hier. Príčinu veľmi zriedkavého zasekávania vidíme skôr v softvéri ako v hardvéri.

Na ukladanie dát má tablet integrovaný disk s kapacitou 16 alebo 32 gigabajtov, ktorú možno ešte rozšíriť pamäťovými kartami. Miesta aj pre obsiahlejšie zbierky filmov a fotografií je teda dosť.

Vďaka tomu – a rozmerom – vyzerá Flyer ako dobrý spoločník na cesty. Komunikácia cez chat je príjemná, e-mailový klient je rýchly a prehľadný, rovnako aj surfovanie po webe.

S ostatnými multimédiami je to poslabšie. FM tuner chýba, používateľovi musia stačiť internetové rádiá. Kvalita fotografií je na priemernej úrovni, a aj to pri ideálnych svetelných podmienkach. S nahrávaním HD videa je to trochu lepšie a funguje pri ňom aj zaostrovanie na predmet poklikaním na displej.

Viac možností so stylusom

Od konkurencie sa Flyer líši aj vo verzii platformy Android. Na rozdiel od rozšíreného trendu nepoužíva verziu 3.1, ale generáciu 2.3, ktorá sa používa v mobiloch. No pomalšie reakcie sme nepostrehli a nechýbali nám ani grafické prvky z trojkovej verzie. Hlavne preto, lebo HTC vybavila tablet smartfónovou grafickou nadstavbou Sense. Majitelia napríklad HTC Sensation sa budú cítiť ako doma.

Virtuálne 3D prepínanie okien je efektné a pozitívne hodnotíme aj novú uzamykaciu obrazovku či upravený stavový riadok. Sense je jednoducho ergonomické zdokonalenie klasického Androidu. A pri Flyeri ešte využíva väčšiu pracovnú plochu, takže niektoré aplikácie, napríklad počasie, zobrazujú vo vertikálnej polohe viac informácií ako v smartfóne.

Tromfom malého tabletu je stylus. Pero so špeciálnou špičkou obsahuje dvojicu tlačidiel pre rýchle zvýraznenie čiary alebo gumovanie. Stylus neslúži len na kreslenie pre deti (mimochodom, pre ne možno tablet prepnúť do Kid módu).

HTC Flyer: Sedem palcov a pero k tomu

Je praktický aj na písanie poznámok. Stačí sa perom dotknúť obrazovky a spraví sa snímka celej plochy. Do tohto obrázka sa dajú písať poznámky, označovať či podčiarkovať text a potom odoslať e-mailom. Do predinštalovanej čítačky kníh sa dajú písať poznámky presne ako v reálnej knihe a takto upravená strana dostane automaticky záložku.

Pero nemá miesto v tele tabletu, ukladá sa do držiaka na bielom koženkovom puzdre, ktoré je súčasťou balenia.

Záverečné hodnotenie: HTC Flyer má síce len sedem palcov, no môže smelo konkurovať aj desaťpalcovým kolegom. Nemá dvojjadrový procesor a ani najnovší Android, ale jeho výkon a možnosti praktického využitia sú na porovnateľnej kvalitatívnej úrovni. Čím nepoteší, je cena. Napríklad 16 GB verzia stojí 480 eur – a to už cena šla nedávno o stovku dole. Stále je to viac ako pri dvojkovom iPade alebo Galaxy Tabe.

Zariadenie zapožičala HTC.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto v článku a na titulke - HTC